Jeden z největších papežů všech dob, jehož svatost a vliv je založen na mariánské oddanosti, nám odevzdal konkrétní pokyny k tomu, jak můžeme z této silné oddanosti profitovat. Na konci svého života důrazně povzbudil svatý papež Jan Pavel II. k modlitbě růžence a jako jeden z hlavních důvodů uvedl, že růženec je "nejúčinnějším prostředkem podpory křesťanského života rozpoznaného především v umění modlitby."
Dokonce i když jeho fyzické síly ochably, cítil Jan Pavel II., že Bůh chtěl, aby byl papežem, který povede Církev k začátku nového tisíciletí. Zasažen Bohem dal Církvi plán v dokumentu s názvem
Na počátku nového tisíciletí, který obsahoval vizi o tom, jak může Církev přinést nové Jaro v křesťanství těchto časů.
Nejvyšší prioritou, kterou pro Církev určil, je cvičení se ve svatosti a to podle něj vyžaduje, aby se "křesťanský život rozpoznával především v umění modlitby". A nejefektivnějším způsobem je růženec. Roky předtím sv. Josemaría, kterého Jan Pavel II. popsal jako apoštola laiků pro moderní časy, učil, že růženec je tajemstvím, jak se stát velkým. Ve své knize Svatý růženec vysvětluje sv. Josemaría logické propojení mezi modlitbou růžence a zmíněnou velkou svatostí:
* aby ses stal velkým, staň se malým
* aby ses stal malým, miluj tak, jak milují děti, daruj se tak, jak se děti dávají a modli se tak, jak se modlí i děti
* miluj tak, jak milují děti, miluj Pannu Marii
* abys miloval Pannu Marii, poznávej ji
* abys ji znal, dobře se modli růženec.
Vycházejíc z nejucelenějšího učení církve o učení se modlitby a poznání dnešních výzev, dal Jan Pavel II. konkrétní pokyny a doporučení,
jak se můžeme dobře pomodlit růženec tím nejefektivnějším způsobem:
1. Růženec nerecitujte jen tak. Když se modlíte, kontemplujte život Ježíše se srdcem Marie. Bez rozjímání, zdůraznil papež, ztratí růženec svůj význam. Bude jako tělo bez duše. Růženec je především meditací o tajemstvích Ježíše Krista. Rozjímáme o tom, jak žil Boží život lásky.
2. Zaměřte se na to, abyste se stali Kristovými přáteli, učte se o jeho životě a sjednocujte se s ním. Jan Pavel II. říká, že "růženec nás mysticky proměňuje k obrazu Panny Marie." Je reakcí na Ježíše a Marii, pomáhá nám poslouchat je, sloužit jim, obdivovat je, abychom poznali jejich nejhlubší postoje a ctnosti, jejich odpovědi na výzvy a radosti.
3. Meditujte o každém tajemství. Všechna tajemství nám pomáhají spojit se ve vzpomínkách s Marií, která o těchto událostech přemýšlela. Máme jedinečnou šanci "uvažovat o kráse Kristovy tváře a zažít hloubku jeho lásky".
4. Řekněte si každé tajemství a na jeho zobrazení použijte ikonu. Je to "velká pomoc při soustředění mysli na konkrétní tajemství." Bůh se stal člověkem přesně tak, jako i my můžeme přejít k neviditelnému Bohu prostřednictvím toho, co je viditelné. Proto Benedikt XVI. řekl, že posvátné obrazy jsou "mimořádně účinné při chápání evangelia". Na internetu je možné snadno najít takové ikony.
5. Po přečtení tajemství si přečtěte související pasáž z Písma. To umožňuje Bohu mluvit, mluvit s vámi. Neexistuje totiž žádné slovo, které by mělo takový účinek jako právě Boží slovo. Benedikt XVI. několikrát zdůrazňoval sílu meditace přes Písmo, aby přineslo nové jaro do Církve. Dodal, že tato praxe nám "pomůže zapamatovat si krátké biblické pasáže, které jsou relevantní k tajemstvím Kristova života."
6. Pozastavte na několik sekund po přečtení tajemství a pasáže, abyste se zaměřili na daný biblický výjev. Ticho má velkou sílu, aby nám pomohlo modlit se a meditovat. Svatý Josemaría doporučil pauzu tři až čtyři sekundy.
7. Pozvedněte své srdce k Bohu Otci během modlitby Otče náš. Je to důležitý okamžik na zapamatování si toho, co papež František opakovaně nazývá "naší nejhlubší identitou". Jsme Božími dětmi - malými, kteří potřebují Boha.
8. Pamatujte, že v srdci modliteb je Ježíš. Celý růženec a hlavně jeho nejdůležitější modlitba Zdrávas Maria je modlitba zaměřená na Krista. V růženci je naším hlavním cílem dívat na Ježíšovu tvář spolu s Marií, jejíž celé srdce bylo zaměřeno na jejího Syna.
9. Upřete důležitost k slávě Boha, protože vzdávat slávu Nejsvětější Trojici je cílem a vysokým bodem kontemplace. Ježíš nás vede k Otci v Duchu Svatém. Tajemství Nejsvětější Trojice je ústřední tajemství víry a křesťanského života. Pouze Bůh nám ho může dát poznat tak, že se nám zjevuje jako Otec, Syn a Duch Svatý. (KKC 261)
10. Proste o to, aby vám modlitba zlepšila každodenní život. A tak na konci prosme, abychom meditováním o tajemstvích růžence mohli napodobovat to, co nám říkají a z nich získali to, co nám slibují.
Když se pomodlíme růženec tak, jak to chtěl papež, naplníme skutečný význam modlitby, kterou sleduje i katechismus: "
Rozjímání uvádí do činnosti myšlení, představivost, city a touhy." (KKC 2708) Na konci dokumentu Jana Pavla II. o modlitbě růžence dodal: Modlitba tak lehká a přesto tak bohatá si zaslouží být znovu objevena. V důvěře pozvedněte růženec ve světle Písma a v kontextu každodenního života. Kéž tato moje žádost nezůstane nevyslechnutá!
Převzato z
www.verim.sk,
článek naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 10. 6.2018;
22. 10. 2018 - 416; 22. 10. 2024 - 10390 přečtení)