Bratislava 5. června (TK KBS) Předseda Konference biskupů Slovenska bratislavský arcibiskup metropolita
Mons. Stanislav Zvolenský reagoval na rozhodnutí Soudního dvora EU ve věci Coman. Jeho stanovisko přinášíme v plném znění.
Soudní dvůr EU v avizovaném rozsudku v kauze Coman uvedl, že pod pojmem "manžel" ve smyslu směrnice o volném pohybu osob se myslí i osoba stejného pohlaví. Podle názoru soudu přiznání práva trvalého pobytu v Rumunsku pro pana Hamiltona, migranta z třetí země, který uzavřel "manželství" s panem Comanem v Belgii, samo o sobě nepodkopává ústavní principy členských zemí a ani jejich právo na úpravu manželství.
Bohužel, Soudní dvůr EU se tímto vyjádřením jen neuspokojivě pokouší zakrýt
cíl sledovaný rozsudkem: přes soudní aktivismus obejít demokratické principy, na kterých stojí evropská společnost, a v rozporu s ústavami členských zemí otevřít dveře pro rozšíření privilegií, které byly dosud vlastní pouze manželstvím muže a ženy.
Předseda Soudního dvora EU Koen Leanerts pro deník
Wall Street Journal uvedl, že členské státy EU jsou v obdobném postavení, jako federální státy v USA. Tento výrok předsedy soudu je velmi znepokojivý. Svrchované členské země EU totiž odmítly Ústavu pro Evropu, avšak
Soudní dvůr si nyní uzurpoval pravomoci nad rámec toho, co členské státy unii svěřily následně v Lisabonské smlouvě.
Tak jak se předpokládalo,
rozsudek otevírá dveře pro další soudní řízení jednotlivců, kteří si budou chtít nárokovat všechna práva vyplývající z manželství a následně i uzákonění tzv. "Manželství pro všechny".
Iniciativa Inakosť poslala
otevřený dopis premiérovi Petrovi Pellegrinimu, v němž konstatuje, že Slovensko vlastně přiznává zahraničním párům stejného pohlaví více práv než vlastním občanům. Zároveň zkritizovala skutečnost, že "Slovensko je jednou z posledních zemí, která žádnou formou neuznává existenci párů stejného pohlaví". To potvrzuje scénář "metody postupných kroků", která od začátku stojí v pozadí případu Coman.
Stát má však své svrchované právo upravit podmínky uzavírání manželství, a to i prostřednictvím ústavy. Uvedené mnohokrát konstatoval i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, i v případě Oliari a také v případě Orlandi. Podle těchto rozsudků mají státy volnou míru úvahy při stanovování podmínek manželství. Slovensko by proto mělo nadále postupovat podle naší Ústavy a v souladu s vůlí občanů, kterou vyjádřili svým zástupcům v demokratických volbách.
Převzato z
https://www.tkkbs.sk/,
článek z 5. 6. 22018 naleznete
zde.