Hlasování o Kotlebově zákonu na zpřísnění potratů bylo odloženo na červen. Jestli se ale o něm bude hlasovat, není zdaleka jisté.
Zaujal mě článek
Stop abortom II. Sophiina voľba sa nekoná alebo Referendum príčetných, který popisuje průběh událostí a zamýšlí se nad situací i dalšími možnostmi sledu událostí...
Stop abortom II.
Sophiina voľba sa nekoná
alebo Referendum príčetných.
Kauza Zákazu abortov priniesla exotické ovocie: od gynekologičky sme sa dozvedeli, že pokiaľ Kotleba nedaroval svoju obličku, nemá právo zakazovať ich; marketingoví guru nás varujú, že hoci pokus „KDH“ zakázať potraty v r. 2015 spôsobil vypadnutie KDH z parlamentu, rovnaký návrh naopak spraví z Kotlebu premiéra; morálny teológ ... Už zajtra alebo stredu poslanci na novej júnovej schôdzi rozhodnú o osude tisícok počatých detí – a o Kotlebovom návrhu. Tak si zhrňme, ako sú rozdané karty:
I. Aborty podľa Kotlebu:
23. apríla – v deň D -
predložil Kotleba so svojimi poslancami polopatisticky ilustrovaný návrh na zákaz abortov do parlamentu.
Následne na 17. deň začala májová schôdza, kde novela dostala poradové číslo 76. 16. mája pozval na rokovania predsedov všetkých poslaneckých klubov. Vedenie parlamentu však jej prerokovanie odsunulo až za posledný 95. bod na pondelok 28. mája, tj. viac ako mesiac po predložení návrhu ... 2 dni sa poslanci ĽSNS striedali v maratóne argumentov proti úmyselným potratom, ktorý
vyvrcholil dojímavou spoveďou poslankyne MUDr. Grausovej, ĽSNS o umelom potratení vlastnej dcérky.
Pred parlamentom v Nemom výkriku s detskými topánočkami opakovane apelovali desiatky aktivistov a dvaja kňazi a čakali na finálne hlasovanie: márne: bolo
odročené až na ďalšiu, júnovú schôdzu! Čo to znamená? Ako priznal aj „ústavný“ právnik Peter Kubina,
na prijatie stačilo 39 hlasov ZA a zákon by bol postúpil na júnovú schôdzu už do druhého čítania. To je štádium, kedy sa môžu predkladať pozmeňovacie návrhy: keďže mnohí považujú Kotlebov návrh za hitlerovsky-eugenický (lebo výnimočne dovoľuje potratiť „preukázateľne“ geneticky poškodené deti do 24. týždňa - súčasná úprava do dňa pôrodu...), mohli napríklad konzekventne navrhnúť úplné vypustenie tejto výnimky, tj zakázať aborty všetkých postihnutých detí. Iným "proliferom" sa zdal byť návrh málo kresťanský, lebo obsahuje 3 výnimky: tiež mohli po svojom navrhnúť vypustenie všetkých výnimiek: hlasovaním by sa teraz v júni definitívne rozhodlo: v ideálnom prípade schválenia a ak by novelu prezident Kiska podpísal a nevrátil nazad, kotlebovci stanovili začiatok účinnosti
na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie – 15. septembra. tj. na 145. deň
II. Aborty podľa "kresťanských" politikov.
Vo februári si profesionálni proliferi pripomenuli
Deň počatého dieťaťa - zväčša efektným pripnutím bielej stužky a svojou ostužkovanou fotkou na FB. Už v októbri boli viacerí "kresťanskí politici a političky" informovaní, že Kotleba chystá zásadné zmeny v potratovej legislatíve. V deň, keď ju predložil, sucho povedali: "
však sme vedeli, že to urobí" ... Každopádne: od 23. apríla už všetci mali na stole znenie zákazu abortov a množstvo výhrad k jeho obsahu i predkladateľom.
Nový zákon vypracuje na podnet Roberta Fica poslanec J. Podmanický. Predbežne má ísť o skrátenie termínu vykonávania interrupcií len pri poškodenom plode do 12. týždňa tehotenstva (Kotleba navrhuje do 24. týždňa)
"
Poslanec Marosz (OĽaNO) nazýva Kotlebov návrh laxným a benevolentným. Aby vzápätí tvrdil, že chceli len otvoriť celospoločenskú diskusiu a dať matkám viac možností, ako dieťa donosiť." "nechce len zakazovať. Ako vysvetľuje, pre ženy treba vytvoriť možnosti, aby na potrat nemuseli ísť, dieťa porodili a potom poskytli na adopciu. „
Nech si pokojne povie - Dieťa nechcem, ale ten rok ‚zmiznúť do zahraničia‘ - cháp do ‚štátneho zariadenia pre nechcene tehotné‘ - sa mi oplatí,“ napísal podľa Denníka N Marosz na Facebooku. Podľa neho nepôjde o povinnosť.
Poslankyňa Verešová (OĽaNO) sa snažila o vylepšenie súčasného zákona tak, aby sa dohodli s vládnymi stranami. „
Treba zachrániť každý počatý život. Týka sa to najmä výnimky pri poškodenom plode. Zákon zahŕňa zmenu terminológie. Tiež, aby lekársky úkon informovaného súhlasu bol ... preplácaným zdravotnou poisťovňou,“ dodala. Malo sa jednať o zmenu definície potratu z umelého prerušenia tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva. "
Vediem tiež rokovania za hnutia OĽaNO so zástupcami poslaneckých klubov, kde hovoríme o takých možnostiach novely zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktoré by mali reálnu šancu prejsť. Z praxe však viem, že súbežne sa musia vytvárať poradenské centrá pre tehotné ženy v každom okresnom meste, ako aj domovy pre tehotné ženy v krízových životných situáciách. Teda mnohé ďalšie nástroje podpory a pomoci. Aj finančné. Bez tohto to nejde.Niektoré nástroje podpory sa dajú prijať hneď, niektoré neskôr"
prisľúbila poslankyňa Verešová (OĽaNO) 20. mája v .týždeň
25. máj bol posledným dňom, kedy sa podávali návrhy zákonov na júnovú schôdzu - zjavne neprišla
ani jediná prisľúbená novela interrupčného zákona č. 73/1986. Nikto z "čistých a oprávnených" nedokázal za vyše mesiac predložiť NIČ! Anilen skopírovať Kotlebov návrh a vynechať z neho "eugenickú" výnimku.
Čo majú robiť kresťanskí poslanci? Človek by si myslel, že práve pastieri sú povolaní vyjadriť sa k tejto smrtiacej téme:
Vraj
Roma locuta, causa finita.
Ale Rím mlčal: fatálny európsky boj kultúry života a kultúry smrti nezaujal pápeža Františka, ani jeho nuncia na SLovensku, ani arcibiskupa a morálneho teológa R. Bezáka (prezidentská kampaň pre I. Bereša ho asi vyčerpala). Odvahu otvorene sa postaviť zoči-voči útokom liberálnych médií a Pietruchovej nazbierali grékokatolíci Monss. exarcha Milan Chautur, CSsR a rusínsky biskup Milan Lach, SJ. S vyjadreniami hŕstky ďalších statočných sa napokon ústami A. Ziolkovského, fundamentálneho teológa a tajomníka KBS ustálilo:
"Ak chcete povedať nie, musíte mať na to veľmi vážny dôvod. Tým môže byť LEN TO, že máte v talóne podobne dobrý návrh, ktorý môže získať širšiu podporu. Len tak prísť a zmietnuť to zo stola, tak politici – katolíci uvažovať ani nemôžu."
Za ktorý protiaborčný zákon teda majú ZAJTRA zahlasovať kresťanskí poslanci?
Hovorí sa, že keď somárovi dáte 2 rovnaké vedrá s ovsom, nebude si vedieť vybrať a bude sa toľko rozhodovať, že umrie od hladu.
V rovnakej situácii sa ocitla filmová hrdinka Sophia počas vojny: za sex s protivníkovým dôstojníkom si mohla okamžite vybrať, ktoré z jej dvoch detí pôjde do transportu smrti a ktoré dostane slobodu. Sophia nebola politička, možno len vedela napočítať do 2, alebo poznala Talmud: vybrala si dcérku a cudzoložstvom zachránila 1 život z dvoch, tj 50%.
Našim súdruhom "prolife" poslancom takáto katastrofa nehrozí: jednak nemusia spáchať ťažký hriech (cudzoložstva), aby boli vôbec
pripustení k hlasovaniu o životoch - majú to priamo v pracovnej náplni, sú za to platení - mnohí sa dokonca do parlamentu dostali na hlasoch prolife voličov;
druhak to nie sú životy ich detí, ale nadovšetko: nemajú z čoho vyberať: na stole majú totiž len jediný prolife zákon - ten od Kotlebu. Opravný termín na podanie svojich sľubovaných "lepších" a "priechodnejších" zákonov majú
24. augusta, aby mohol byť prerokovaný na septembrovej schôdzi od 11.9. - to je termín, kedy už mohol byť účinný aktuálny Kotlebov zákaz. Ak Niekto vtedy naozaj podá tú lepšiu novelu, v druhom čítaní bude po 16. októbri a účinnosť na 145. deň po podaní by nastala
16. januára 2019, čo sú 4 mesiace meškania oproti možnej účinnosti Kotlebovho zákazu. Za každý z týchto 122 zmeškaných dní bude utratených 20 detí, tj spolu 2440 detí. Tieto životy BEZ HLASU bude mať na svojom svedomí každý poslanec a každá poslankyňa, ktorí jednak oddialili hlasovanie z mája na jún a ktorí ZAJTRA neposunú Kotlebov návrh do druhého čítania, kde sa dá revidovať.
Dnes si už Piláti bez viery neumývajú krvavé ruky, dnes vyťahujú hlasovacie karty. a je jedno, či sa bude hlasovať priamo o zákaze, alebo "LEN" o uznesení kresťana J. Blanára (SMER) aby sa o tomto zákone vôbec nehlasovalo! (lebo jeho predkladatelia sú v ochrane počatých vs. narodených "nekonzistentní" ...)
Politická matematika je však jasná:
"Ak zahlasujeme s kotlebovcami, urobíme z nich proliferov.
Ak s nimi nezahlasujeme, urobíme z nich JEDINÝCH proliferov"
(R. Vašečka?)
Ak ste sa prehrýzli až sem, zaslúžite si krátke nezabudnuteľné RESUME:
už
za komoušov v r. 1982 zabojovala aj Vondráčková proti abortom takto: - píseň:
Dvě malá křídla
Zdroje:
29.5.18 Spoveď poslankyne MUDr. Grausovej, ĽSNS
http://alianciazanedelu.sk/archiv/1764
29.5.18 Rada KBS pre rodinu k zákonu o ochrane nenarodených:
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180529030
24.5.18 A. Ziolkovský, tajomník KBS poslancom
https://www.postoj.sk/33525/politici-nemozu-ten-zakon-len-tak-zmietnut-zo-stola#comment-3916507992
Vanda Rybanská,
https://blog.postoj.sk/34009/stop-abortom-ii-sophiina-volba-sa-nekona-alebo-referendum-pricetnych, 11. 6. 2018
**********
Původní článek na fatym.com vydaný 27. 5. 2018 (97 přečtení):
V Irsku boj o životy nenarozených prohráli, na Slovensku se o potratech bude hlasovat
ještě v květnu.
Tam probíhá vášnivá debata o tom, jestli mají křesťané podpořit zákon na zpřísnění potratů, který předkládá
Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby, která je vnímaná jako nacionalistická.
Jaký má být postoj křesťana (nejen) politika, jak má hlasovat? A svědectví víry?
Irské referendum - Oficiální výsledky:
Za zrušení 8. dodatku ústavy hlasovalo 66,4 procenta zúčastněných, proti bylo 33,6 procenta hlasujících. Účast dosáhla 64,51 procenta.
Ze 40 volebních obvodů pouze v jediném zvítězil tábor proti liberalizaci potratů - v Donegalem na severu země - i to těsně (51,87 procenta).
V hlavním městě Dublinu bylo kolem 76 procent za.
Co bude následovat?
Irská vláda by měla brzy předložit Daily, tedy dolní komoře parlamentu, návrh zákona o interrupcích, které budou umožněno do 12. týdne těhotenství na požádání. Irský premiér Leo VARADKAR dnes uvedl, že navrhovaná legislativa by měla být schválena do půl roku.
Nad faktory, které vedli k ta výrazné porážce zastánců života se zamýšlí Pavol Rábera v článku
DEBAKEL PO IRSKY, který najdete na
https://www.postoj.sk/33581/debakel-po-irsky
Není jedno, kdo zákon předkládá? Není důležitější, že přijetím zákona zpřísňujícího potraty, by mohlo být zachráněno až 6000 dětí ročně? Přijetí zákona podpořil i otec
Marin Kuffa.
Přinášíme článek - stanovisko P. Jána Dudy, předsedy Slovenské společnosti kanonického práva, profesora kanonického práva a soudce tribunálu Spišské diecéze:
Ad Viglaš: A kde zůstalo svědectví víry?
Z rozhovoru s knězem a morálním teologem Janem Viglašem vyplývá, že křesťanský politik není morálně povinen hlasovat za zákon zpřísňující potraty. Nejdu polemizovat s jeho výkladem encykliky "
Evangelium vitae", ale
chci spíše poukázat na další rozměr tohoto hlasování: tímto rozměrem, a já ho považuji za zásadní a neodmyslitelný od postoje katolíka, je vydat svědectví katolické víry v otázce ochrany života. Tohoto rozměru se Jan Viglaš v rozhovoru nedotkl nebo možná jsem ho tam nenašel já. Svého spolubratra znám a oceňuji jeho odbornost v morální teologii. Na druhé straně,
lze splnit literu "evangelia života" a zároveň zdržet se hlasování a pak říkat, že mám čisté svědomí? Já jsem přesvědčen, že ne.
Proto nabízím jiný zorný úhel pohledu.
Nejen křesťané (avšak i křesťané) se budou zajímat, jak konkrétně hlasovali v případě tohoto zákona politici, kteří se sami deklarují jako křesťané nebo o nich existuje veřejné mínění (přesvědčení), že jsou křesťany. Budeme čekat,
jaké svědectví o své katolické víře vydají veřejně a skutkem, nikoli pouze slovy. Neboť i když "litera" encykliky - podle výkladu Jána Viglaše - neukládá hlasovat PRO, ukládá to potřeba vyznat katolickou víru i skutkem, ne pouze slovy. Slovy se třeba distancovat od ĽSNS, a považoval bych to i za správné, aby tak učinili, ale
skutkem je třeba vyznat svou katolickou víru a hlasovat PRO, neboť za takovým hlasováním stojí povinnost "vydat svědectví víry" v principiálním postoji chránit bezbranný lidský život v lůně matky.
Ve prospěch tohoto tvrzení budu argumentovat následovně.
První argument: sv. Maxmiliána Kolbeho a vůbec mučedníci a vyznavači
Jako první argument považuji
"oběť života" sv. kněze Maxmiliána Kolbeho, který zahynul v bunkru smrti v koncentračním táboře v Osvětimi ve věku 47 let 14. 8. 1941. Když z koncentračního tábora utekl jeden vězeň, velitel tábora smrti vybral před celým táborem 10 vězňů, kteří měli za útěk zaplatit svým životem a zemřít v bunkru smrti hladem. Maximilián nebyl na smrt vybrán, ale on sám se nabídl, že půjde zemřít za jednoho jiného vězně. Ne, nezachránil všech deset, ale pouze jednoho. Ale i tak se rozhodl a šel na smrt. Za blahoslaveného ho vyhlásil papež bl. Pavel VI. v roce 1971 a za svatého papež sv. Jan Pavel II. v roce 1982.
Současný nitranský biskup Mons. Viliam Judák napsal toto: "
Určitě jste se dostali do situace, kdy jste se měli představit i v souvislosti se svým povoláním ... Všichni známe příběh sv. Maxmiliána Kolbeho. Představte si ten osudný den v Osvětimi, kdy nacističtí dozorci seřadili celý koncentrační tábor do řady a na příkaz velitele náhodně vybrali deset bezmocných mužů na popravu jako odplatu za nedávný útěk. Víte jak jeden z vybraných, manžel a otec, křičel, aby byl kvůli své rodině ušetřen smrti. Teď si představte to ticho, když otec Kolbe prohlásil: "Chci jít namísto tohoto muže". Jak se musel velitel ušklíbnout, když se ptal: "Kdo je ta polská svině"?
A znovu si připomeňme
odpověď Maxmiliána Kolbeho: "Jsem katolický kněz". "
Kdo jsi?" Řehtal se velitel. Světec neřekl: Jsem Maxmilián Kolbe ... Jsem Polák ... Jsem člověk ... Jsem přítel ... Jeho odpověď zněla jednoduše a pokorně: "
Jsem katolický kněz" (V. Judák, Kněží dneška, Nitra: Kněžský seminář sv. Gorazda v Nitře 2017, str. 24).
Slova "katolický kněz" byla v tomto okamžiku skutečným vyznáním katolické víry. Světec se neodvolával na humanismus, příslušnost k národu, k lidství, ale přihlásil se k Bohu. Bylo to skutečné vyznání víry. Odtud plyne mé přesvědčení.
Křesťanský politik by měl vyznat svou víru: hlasuji PRO, neboť jsem katolík a moje víra mě k tomu vede, abych hlasoval PRO. Bez ohledu na to, jestli zákon o zpřísnění potratů projde nebo ne. Žádá se, aby katolík vydal svědectví víry! I takto veřejně a skutky. Neboť "
pokud víra nemá skutky, je mrtvá" (Jk 2,17).
Mohl bych zmínit i další mučedníky a vyznavače. V Římském kánonu (první eucharistické modlitbě máme některé zmíněné podle jména). Tuším, sv. Felicita byla vdaná a měla děti. Do vězení ji chodíval přesvědčovat její vlastní otec s jejími dětmi a pro dobro jejich děti po ní žádal, aby zapřela svou víru. Neudělala to a zemřela v římské aréně.
Sv. Cyprián od všech, kteří se nepřihlásili ke Kristu proto, aby si zachránili pozemský život, žádal veřejné pokání.
Druhý argument: prohlášení některých biskupů společně nebo jednotlivě
Biskupové USA v roce 1998 vydali prohlášení pod názvem
Jak žít evangelium (Living the Gospel of Life), ze kterého cituji:
"Neschopnost ochraňovat a bránit život v jeho nejzranitelnější fázi vrhá podezření na jakékoliv jiné "správné postoje" v ostatních otázkách, které se týkají chudých či slabých členů lidské rodiny" (in: Ch. Chaput,
Co je císařovo, císaři. Odvaha v politice a katolické principy ve službě národa, Bratislava: Nadace A. Tunega 2014, str. 152). A sám současný arcibiskup Filadelfie k tomu dodává:
"Záměrné zabití nevinného lidského života či umožnění takového zabití nečinností zastíní jakékoliv jiné společenské otázky" (tamtéž, str. 153) A ještě jeden citát z této knihy:
"Nemálo amerických katolíků se cítí komfortně v roli lvů, když požadují od Církve, aby nebyla ticho v otázce (...) potratů. Ale tváří se jako koťata, když mají stejné požadavky směřující k reálné změně pronést ve vlastních politických stranách nebo tváří v tvář svým lídrům. Lidé, kteří se prohlašují za katolíky, v tomto případě klamou sebe samé. Chtějí záruku věčnosti, kterou dává víra, ale zároveň odmítají platit nezbytnou cenu"(tamtéž, str. 153).
Třetí argument: učení papežů
Určitě i papež František by nám poradil totéž, co papež Benedikt XVI. Ale, po ruce mám vyjádření dnes už emeritního papeže Benedikta XVI., které mám i v napsané formě. Ten na generální audienci 18. 10. 2006 hovořil o apoštolovi Matějovi, kterého apoštolové na čele s Petrem za apoštola vybrali místo Jidáše, který Pána Ježíše zradil. Příčinou volby byla skutečnost, že Matěj poznal Ježíše a mohl o něm vydávat svědectví. A papež Benedikt zakončil těmito slovy: "
Vytěžme z toho poučení pro nás: protože ani dnes nechybí v Církvi nehodní křesťané, je na každém z nás, abychom jejich konání vyvažovali našim zřetelným svědectvím o Ježíši Kristu, našem Pánu." (poznámka autora: citovaný text jsem trochu zmírnil, aby se nikdo necítil dotčen) (Benedikt XVI.,
Apoštolové a první učedníci Ježíše Krista, Trnava: Dobrá kniha 2008, str. 119).
Poslední desetiletí Katolická církev čelí několika skandálům, které nelze opomenout. Benedikt XVI. napsal list biskupům Irska v otázce zneužívání dětí "lidmi církve". Svatý otec František má na stole abdikaci 34 chilských biskupů (na takovou situaci si nepamatuji ani ze studia dvoutisícíletých církevních dějin), jistý chilský biskup potrestal tuším 15 kněží ze 68 kněží své diecéze, abych zmínil jen tři události z množství všech ostatních. Pokud papež Benedikt XVI. učí, že "
jednání nehodné křesťanů máme vyvažovat našim vlastním svědectvím o Ježíši Kristu", učí vlastně totéž, co učil apoštol sv. Pavel, když napsal v listu Římanům: "
Kde se rozmnožil hřích, tam se ještě více rozhojnila i (Boží) milost" (Řím 3,20).
Závěr
Jsem přesvědčen, že snad nejhlavnějším kritériem výkladu encykliky "
Evangelium vitae" sv. Jana Pavla II. je vydávání "svědectví víry".
Jak chceme hlásat Krista světu bez svědectví víry? Pokud zjistíme, že někdo v poslanecké lavici se odmítl přihlásit ke své víře a zdržel se hlasování, můžeme ho považovat i nadále za hodnověrného křesťana? I bez náležitého pokání? Vím, že vyznání víry nikdy nebylo jednoduché a snadné. Ale jak bez svědectví víry mohou být katolíci "světlem a solí" pro tento svět? Ať chceme nebo ne, hlasování v Národní radě o tomto zákoně bude jasnou vizitkou jejich svědomí a odvahy.
Volíme si katolíky za poslance nejen proto, aby tam byli úspěšní, ale zejména proto, aby tam vydávali svědectví víry o Ježíši Kristu, našem Pánu. Neočekáváme od nich výsledky a úspěch za každou cenu.
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 24. 5. 2018 naleznete
zde.