Různě zpracovaná zastavení křížové cesty jsou snad v každé větší i menší obci. Křížová cesta v Bohuticích se ale výrazně odlišuje. Jde o unikátní soubor 54 dřevěných soch v životní velikosti.
Bohutický farář Antonín Prášek (1886-1959) toužil vybudovat z Bohutic poutní místo. S tímto záměrem zorganizoval výstavbu lurdské jeskyně v prostoru pod hřbitovem (vysvěcena 8. července 1929).
Dalším krokem mělo být vybudování Svatováclavského parku, kde na polích pod hřbitovem bude 14 zastavení Křížové cesty. U kutnohorského sochaře Bohumila Beka proto na počátku 30. let objednal celkem 55 soch v životní velikosti (dochovalo se jen 54). Výroba soch z lipového a cedrového dřeva trvala do roku 1937, kdy byly předány farnosti.
K realizaci Svatováclavského parku už ale nedošlo. Snahu přerušila nejprve II. světová válka a následně únor 1948. Sochy byly různě uschovány, odloženy, přemisťovány. Pozapomenuty tiše chátraly.
Až v roce 2007 se vrátily zpět do Bohutic. Nyní je všech 14 zastavení přístupné veřejnosti v 2. patře zámku v Bohuticích a postupně také dochází k jejich restaurování.
Ježíš odsouzen (1. zastavení), v pozadí Pilát, který si myje ruce, nedochovala se jediná socha - páže držící misku s vodou
Ježíš přijímá kříž (2. zastavení)
Ježíš poprvé padá pod křížem (3. zastavení)
Šimon z Kyrény pomáhá Ježíši nést kříž (5. zastavení)
Veronika podává Ježíšovi roušku (6. zastavení) - i rouška je vyřezána ze dřeva
Ježíš padá pod křížem podruhé (7. zastavení)
Ježíš padá pod křížem po třetí (9. zastavení)
Ježíš je vysvlečen ze šatů (10. zastavení)
Ježíš je přibit na kříž (11. zastavení)
Ježíš umírá na kříži (12. zastavení) - nejvíce poničená socha
Ježíš je sňat z kříže (13. zastavení)
Ježíš je uložen do hrobu (14. zastavení)
Lurdská jeskyně v kopci nad obcí