R-O-D-I-N-A. Jaká slova by se dala složit z těchto šesti písmen?
Pamatuji si, že takto zněla otázka pana kaplana na začátku kázání během dětské mše svaté před několika lety ve farním kostele v Žilině. Dosáhl své. Všichni jsme začali v hlavě hned skládat různé kombinace, které dávají smysl. A pokud jsme přišli na něco, co před námi ještě nikdo neřekl, spěchali jsme to rychle říci nahlas, aby nás nikdo nepředběhl. Bylo to zábavné, místy dosti překvapivé, ale i velmi poučné a obohacující.
Tak samozřejmě, na prvním místě byla slova
ROD a
RODÍ. Ale například i slovo
NÁROD.
Ano, rodina je nejužší buňka
národa, společnosti. Nevisí ve vzduchoprázdnu, je součástí
rodu, širšího příbuzenstva - rodičů, sourozenců, prarodičů, strýců, tet, bratranců, sestřenic, rodičů manžela -lky, zetě, snachy, švagrů a švagrových, ale i našich již zemřelých předků.
I když jsou v životě různé situace a okolnosti, přece jen biologická rodina vzniká, když se
rodí, když přicházejí na svět děti. A to je možné, jen když máme otce a matku, muže a ženu, manžele. Pokud chceme chránit a podporovat rodinu, potřebujeme podporovat rodičovství, otcovství a mateřství, a chránit manželství muže a ženy.
Mou milovanou manželku zaujala poslední tři písmena slova rodina -
INÁ. Každá rodina je originál, je
jiná. A to je velmi dobré. Není třeba se porovnávat, není třeba chtít být jako sousedé, není třeba závidět, není třeba se trápit. Naše manželství a naše rodina jsou našim osobním povoláním - jedinečným, neopakovatelným, nenapodobitelným - a potřebné právě takové, jaké jsou.
Rodina je, vždy byla a vždy bude
IN. Dnes se to možná často nezdá, ale rodina, v níž žijí v lásce spolu tatínek, maminka a děti, je něco neuvěřitelně vzácného, co by chtěl mít každý člověk. A bohužel zdaleka každý nemá. Buďme tedy vděční a hrdí na svou rod
u. Rodina je moderní v každé době.
Z písmen slova rodina lze sestavit i to nejpozitivnější slovo na světě: ANO! Rodina je ano, které si navzájem říkáme a projevujeme. Na začátku je manželský souhlas, odpověď na otázku: "Bereš si ...?" A pokračuje to přijetím dětí ze strany rodičů, odpovědí ano životu, která se děje právě a jedině v rodině.
Slovo rodina obsahuje samozřejmě i krátké, ale klíčové ON a ONA. V rodině získáváme svou identitu muže a ženy. Muž a žena, otec a matka, uvádějí své syny a dcery, chlapce a dívky, do jejich mužství a ženskosti. V tomto je rodina absolutně podstatná.
Z jejich písmen si umíte vyskládat i slovo DAR. Je nutné to vůbec vysvětlovat? Nejde jen o Vánoce a narozeniny, ale spíše o nás samotné. Manželé jsou darem jeden pro druhého - celí a na celý život. Rodiče jsou darem pro děti a děti jsou tím nejvzácnějším darem pro rodiče. A celá rodina je darem pro své okolí, pro příbuzenstvo, pro přátele a pro celou společnost.
Nyní jsou na řadě tři na sebe podobající se slovesa. V jednom z nich si pomůžeme češtinou. Jsou to slova RÁDI, RADÍ a ŘÁDÍ. V rodině se máme rádi. Láska spolu s úctou jsou základem rodinných vztahů. Manželé si slibují: "Budu tě milovat a ctít po všechny dny svého života ..." Děti jsou vyzvány "ctít svého otce i matku." Láskou, úctou a jejich projevy není třeba šetřit. Nebojme se říci: "Miluji tě! Miluji tě! Mám tě rád! Vážím si tě! Uznávám tě! Děkuji ti za všechno! "
V rodině se i radí. Sice se říká, že dobrá rada je nejlevnější zboží na světě (velká nabídka, malá poptávka), ale kdo nám nejlépe poradí, pokud ne ti, kteří nás milují, kteří nás znají a žijí s námi od narození?
A v rodině se někdy i "řádí", čili po slovensky "vyčína". Zde se hodí i slovo, které se také dá poskládat z písmen slova rodina, a to slovo ranit. Ano, někdy to mezi námi skřípe, někdy to jiskří, jsou i spory a hádky, ale nejdůležitější je odpuštění a smíření. Nebát se přiznat si chybu, provést nápravu, snažit se změnit své špatné chování, nebýt pyšný, poprosit o odpuštění a také odpustit. Každý den. Vždy, když je to potřeba.
Skoro úplně na závěr jsem si nechal slovo ÁRON. Byl to první izraelský velekněz, Mojžíšův bratr, člověk, který stál před Bohem. Rodina nemůže zůstat zaměřena jen na sebe, případně na své pozemské prostředí, ale potřebuje obrátit svůj zrak na svůj konečný cíl, na Boha, na nebeského Otce, na Lásku. Každý člen rodiny má realizovat své všeobecné kněžství, vycházející ze křtu. Rodina je a má být domácí církví. A speciálně manžel a otec se nemá bát být Áronem, knězem své rodiny.
Jelikož moje mysl je jaksi nastavena hledat vždy něco originálního, podařil se i mně během zmiňované dětské mše svaté jeden zásah. Z písmen slova rodina se mi podařilo poskládat a jako první nahlas vykřiknout slovo DRINA, což vyvolalo pochopitelně všeobecné obveselení.
Ano, jako otec rodiny vím, že mít rodinu přináší s sebou i kopu dřiny. Ale to je v pořádku. Vyplatí se to. Jak říká jedno čínské přísloví: "Kdo žije bez dětí, neví, co je bolest. Ale kdo umírá bezdětný, neví, co je radost." Nikdo na světě vám nedokáže dát to, co můžete prožít jedině v rodině. To není důvod k povyšování se, ale důvod k velkou vděčnost.
V těchto dnech a týdnech slavíme na Slovensku (i ve světě) Dny rodiny. Tak milá rodino, milé rodiny, vše nejlepší k vašemu svátku!
Richard Vašečka
Převzato z www.postoj.sk,
článek z 14. 5. 2018 naleznete
zde.