V italské vesnici Genazzano mimo Říma byl postaven kostel ke cti Panny Marie Matky Dobré rady, který se však časem dostal do havarijního stavu. Obyvatelé neměli dostatek peněz na obnovení kostela a tak se začali modlit za zázrak. Podle lidové legendy, 25. dubna 1467 před mší svatou na počest sv. Marka, byli obyvatelé vesnice svědky nádherného okamžiku.
Slyšeli něžnou, melodickou hudbu přicházející shora a když se podívali tím směrem, spatřili nádherný bílý oblak plný světla. Oblak pomalu klesal a nakonec zůstal jakoby viset přes zeď v boční kapli kostela. Později oblak začal pomalu mizet a na jeho místě zůstal zázračný obraz Panny Marie. (
Madona del Buon Consiglio v Genazzane) Téměř okamžitě byli přítomni nemocní uzdraveni. Od momentu, kdy se na stěně zobrazil obraz, začali místní vesničané uctívat Marii Matku Dobré rady a na její přímluvu se událo nespočet uzdravení. Během století byla malba zdrojem nesčetných zázraků.
Odkud obraz přiletěl?
Přestože obraz přišel z nebe, šlo o obraz skutečný, který byl zázračně přenesen z kostela v Albánii. Legenda o originálu milostivého obrazu je spojena s bývalým hlavním městem Albánie - Skutari. Toto město r. 1457 ohrožovala turecká expanze. Lidé měli strach, že jejich kostel bude zničen a vzácný obraz Matky Dobré rady znesvěcený. Na záchraně zázračného obrazu se podíleli dva zbožné šlechtické - kupecké rody Giorgi a Slavi. Po prorockém snu dva muži z těchto rodů dostali pokyn, aby jako poutníci provázeli obraz nesený anděly do italského kostela v městečku Genazzano nedaleko Říma, kde se sami nakonec usadili a založili své rody. Oba muži uviděli, jak se obraz Panny Marie zvedl ze stěny kostela a letěl do nebe. Po vyšetřování se zjistilo, že onen obraz z Albánie byl přesně ten, který doletěl z nebe do kostela Panny Marie Matky Dobré rady. Bez ohledu na přesný původ je zmíněný obraz velmi oblíbený a uctíváný mezi věřícími po celém světě a prostřednictvím přímluvy Panny Marie Dobré rady se ve světě neustále dějí zázraky.
Úcta k Matce Dobré rady má svůj původ v Itálii a rozšiřovali ji především augustiniánští mniši. V době reformace se kapitula augustiniánů rozhodla svěřit se pod ochranu Panny Marie - Matky Dobré rady. Vytiskli sedmdesát tisíc obrázků. Mnohé z nich se nacházejí v klášterech augustiniánů po celém světě. Matku Dobré rady uctívali papežové Urban VIII., Inocenc XI., Benedikt XIV., Pius VII., Řehoř XVI..
Papež Lev XIII. povolil vložit do loretánských litanií invokaci k Matce Dobré rady. Úcta k Panně Marii s tímto titulem se značně rozšířila koncem XVII. století v souvislosti s korunovací obrazu. Zřejmě do této etapy rozšiřování úcty k Matce Dobré rady spadá i přinesení obrazu na naše území a to do Bratislavy. Do Bratislavy ho v r. 1767 z Itálie přinesl bratislavský kupec Jozef Janko. V témže roce obraz v Bratislavě požehnali a v r. 1774, kdy farnost Bratislava Nové Město dostala svůj první kostelík, tehdejší farář M. Klobušický umístil obraz na jeden z jeho dvou oltářů. Později ho přenesli do druhého a nakonec do nynějšího, třetího Blumentálského kostela.
Obraz je vlastně zarámovaná freska. V kanonické vizitaci z roku 1783, kterou v blumentálské farnosti vykonal arcibiskup József Batthyány se píše, že v tomto kostele se nachází 138 votivních darů jako poděkování za zázračné uzdravení a pomoc Panny Marie, Matky Dobré Rady. Písemně je doloženo uzdravení měšťana, zednického mistra Jana Lehnera ze dne 17. července 1777, který v Blumentálském kostele znovu nabyl zrak, když se modlil před obrazem Matky Dobré rady přineseném z Genazzano.
Maria, Matko Dobré rady, oroduj za nás!
Převzato z
http://modlitba.sk/,
článek ze 7. 5. 2018 naleznete
zde.