Každý zkušený manželský poradce vám řekne, že i ty nejšťastnější páry mají problémy. Dr. John Gottmann, známý odborník na manželské vztahy a autor knihy 7 principů šťastného manželství, identifikoval 4 oblasti, v nichž nejčastěji dochází ke konfliktům v manželství: technologie, pracovní stres, peníze a domácí práce.
Vidíte, ačkoliv se domácí práce mohou zdát nepodstatné, jsou z emocionálního hlediska důležité, neboť jejich provádění prohlubuje vzájemné pouto. Pokud tyto úkoly nejsou plněny, partneři přestávají pociťovat toho druhého jako bezpečný přístav v životním chaosu - naopak, navzájem si dělají život ještě více chaotickým.
Zde jsou čtyři řešení nejběžnějších zdrojů manželských konfliktů.
Nenechat se rušit
Budovat své emocionální propojení a intimitu v době tak náročné na naši pozornost se stalo pro páry těžkým úkolem. Zastavte se a položte si otázku: kolik času si myslíte, že páry tráví nebo by měly trávit vzájemnými rozhovory?
Ve
studii zaměřené na mladé páry, průměrný čas, který partneři trávili komunikací tváří v tvář byl 35 minut ... týdně! Navíc většina těchto vzácných minut byla strávená diskusí o povinnostech - kdo vynese smetí, kdo vezme děti do školy nebo co je třeba nakoupit v potravinách - namísto o vztahu. Toto nastavení - že vztah je druhořadý, způsobuje, že partneři se cítí osaměle.
Ačkoli problémy v komunikaci mají mnoho příčin, společným pachatelem v dnešním světě je zdánlivě nekonečný přítok notifikací z našich digitálních zařízení. Brání nám v reálném spojení s partnerem, který je přímo před námi.
Řešení: Pokud si Tvůj partner stěžuje, že se věnuješ svému telefonu více než jemu, musíš to brát vážně, i když s tím nesouhlasíš. Nejrychlejším řešením je sednout si spolu a udělat technologickou dohodu.
Může to být dohoda, že oba partneři nebudou sms-kovat, kontrolovat si e-maily ani novinky na sociálních sítích v konkrétních časech nebo při konkrétních událostech jako například společné rande, při jídle nebo když si chce jeden z partnerů povídat. Je nezbytné, abyste tuto dohodu oba vnímali jako férovou.
Přenášení pracovního stresu domů
Mnoho párů vůbec nemyslí na to, že by se měly dohodnout jak se zbaví stresu po práci, ale způsob, jakým zvládáme pracovní stres, může nakonec způsobit zbytečný konflikt. Vezměme si například Štěpána a Veroniku. Štěpán musí stihnout důležitý projekt a ví, že bude dlouho vzhůru. Když přijde domů z práce, rozzlobí se, protože Veronika naskládala jeho pečlivě roztříděné poznámky z předchozího dne na jednu hromadu.
Veronika má šéfa detailistu a rozčílí se, když otevře ledničku a nenajde tam nic kromě nedojedené pizzy. "Kde je jídlo? Slíbil jsi, že půjdeš do potravin. Co je to s tebou?"
Otázka, kterou by si ve skutečnosti měli navzájem položit, je: "
Co se to mezi námi děje?" Pravdou je, že přinášejí svůj stres z práce domů a dovolují, aby sabotoval jejich vztah.
Řešení: Zaměřte se na vaše večerní rituály. Dr. John Gottman to nazývá
rituál
propojení.
Jednou z úžasných věcí na vztazích je, že naše navázání na partnera jim dává moc regulovat naše emoce. To znamená, že když ztratíme rovnováhu a jsme rozmrzelí nebo smutní, náš partner má schopnost vrátit nám opět naši rovnováhu. Na druhé straně, jsou páry, které pouze zintenzivňují již tak mrzutou náladu, čímž si vzájemně zhoršují situaci.
Abyste pozitivně ovlivnily tuto regulaci, zjistěte, co vám pomáhá odbourat stres. Například, pokud vám objetí zlepší náladu, když se vrátíte domů po dlouhém dni, objímejte svého partnera, dokud nezrelaxujete. Když se uklidníte, sdělte see se a postěžujte si navzájem, jaký jste měli den. Během tohoto času budete mít oba příležitost postěžovat si na potíže, které vás potkaly, a ten druhý bude chápavý a podporující. To se formálně označuje jako
konverzace snižující stres. Pokud si naplánujete pravidelné stěžovací chvíle, vyhnete se tomu, aby se každodenní stres rozlil do vašeho vztahu.
Peníze
Jedna z nejběžnějších oblastí konfliktů v manželství jsou peníze; jak je utratit a jak ušetřit na věci, které jsou skutečně důležité. Ať už je vaše bankovní konto plné nebo vycházíte jen tak tak, téměř jistě budete mít spory o peníze, protože peníze jsou jakoby symbolem vašich emocionálních potřeb. Vyvážit emocionální rovinu peněz může být náročné pro každý pár, protože naše vnímání peněz je tak osobní.
Řešení: Většina hádek o penězích není ve skutečnosti o penězích. Takže, sáhněte za finanční hodnotu, abyste pochopili, co peníze skutečně znamenají pro každého z vás. Předtím než začnete dělat rozpočet, udělejte si čas na
konstruktivní rozhovor o penězích a rozdebatujte všechny
konstruktivní rozhovor o penězích a rozdebatujte všechny
finanční záležitosti, které vás blokují. Potom věnujte čas a stanovte si
priority ve výdajích, a potom si navrhnite
akční plán finančnej slobody.
Domácí práce
Když partneři nedělají svou dohodnutou část domácích prací, může to mít dopad na všechny aspekty vztahu. Jeden z partnerů se může cítit nerespektovaný a bez podpory, což vede ke hněvu a nakonec k tomu, že nám vztah přináší méně uspokojení.
Mnohdy jsou muži vnímáni jako "flákači", když přijde na domácí práce. Ale muži, se kterými jsem mluvil, vysvětlují, že se nesnaží být úmyslně hrubí, jen prostě nerozumí, proč jsou domácí práce pro partnerku tak důležité. Muž může souhlasit s tím, že je nefér, aby partnerka táhla druhou šichtu, když přijde domů, ale mnozí vyrůstali v domovech, kde jejich otcové nedělali žádné domácí práce, ačkoli matka pracovala, a staré zvyky odcházejí těžko.
Muži obvykle přeceňují svůj podíl na domácích pracích. Někdy má muž pocit, že za svou "pomoc" by měl dostat potlesk a místo toho zjistí, že se od něj žádá dělat víc, co ho postaví do obranné pozice a pravděpodobně začne dělat méně.
Řešení: Promluvte si o domácích pracích a podělte si úkoly tak, aby to oba partneři považovali za férové. Udělejte si seznam, kde bude určeno, kdo má co dělat. Použijte tento seznam, abyste si ukázali, jak věci běží aktuálně a jak byste je chtěli pozměnit. Položkami v seznamu může být: péče o auto, péče o děti, finance, jídlo, úklid domu, práce kolem domu. Detailní seznam naleznete v článku
Sedm Principů, které zajistí fungující manželství.
Ženy považují mužovu ochotu dělat domácí práce za extrémně erotickou. Když muž dělá svou část domácích prací, oba partneři přiznávají více naplňuící sexuální život než v manželstvích, kde je žena přesvědčena, že její manžel nedělá svůj podíl. Mohlo by to být motivací vstát z gauče?
https://verilymag.com/2017/01/4-solutions-to-the-most-common-relationship-problems
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek z 11. 4. 23018 naleznete
zde.