Sochař a politický vězeň nacismu i komunismu Jaroslav Šlezinger (1911 až 1955), rodák z Jemnice. Nacisté ho internovali v koncentračním táboře Sachsenhausen, v roce 1950 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 25 letům těžkého žaláře. Zemřel v pracovním táboře na Jáchymovsku na nemoc z ozáření.
Sochař Jaroslav Šlezinger se narodil 24.4.1911 v Jemnici. Jeho otec padl počátkem první světové války. Jaroslav už jako dítě projevoval nadání k malování a modelování. Nadání neušlo pozornosti ředitele školy Jana Gartnera. Po letech kdy se Jaroslav vyučil řemeslu, mu nabídl pomoc. Jaroslav nastoupil do keramické školy v Hořicích. Po absolvování v Hořicích absolvoval akademii výtvarných umění pod vedením profesora Kafky.
Po dokončení akademie nastoupil na Umělecko-průmyslovou školu v Brně. 17. listopadu 1939 byl zatčen spolu se studenty odvlečen do koncentračního tábora Oranienburg-Sachsenhausen. Vrátil se po 33 měsících s narušením zdravím do Jemnice. V vytvořil celou řadu překrásných sochařských prací – náhrobek řediteli Gartnerovi byl jeho první prací a stojí na jemnickém hřbitově. Jeho sochy jsou v Jemnici, Třebíči, Hrotovicích, Chotěbudicích, Třebelovicích a mnoha dalších místech. V jemnickém kostele je umístěn kříž a socha sv. Tadeáše, na hřbitově je pět náhrobků z jeho sochařské dílny.
Po válce se Šlesingerovi přestěhovali do Jihlavy, kde vytvořil další sochařská díla – nejznámější je socha T. G. Masaryka. V 50. letech byl akademických sochař ve vykonstruovaném obvinění odsouzen ke 23 letům žaláře. Nejdříve byl vězněn na Mírově a v roce 1951 byl převezen do Vykmanova na Jáhymovsku, kde pracoval v tzv. věži smrti. Bývalí spoluvězni vzpomínají, jak jim Šlezinger ve vězení pro útěchu vytvářel sošky Krista z chlebové střídy a z překližky. Dne 2.8.1955 zemřel na rakovinu plic ve vězeňské nemocnici. V roce 1990 byl plně rehabilitován.
V pátek 26. února 2015 byl jemnický rodák, akademický sochař Jaroslav Šlezinger, oceněn in memoriam jako Rytíř české kultury. Ocenění převzali také zpěvačka Marta Kubišová, spisovatelé Magdalena Horňanová a Jiří Stránský a sochař Olbram Zoubek. Všechny oceněné spojuje vzdor proti totalitním režimům a prokázaná osobní statečnost. Titul Rytíř a Dáma české kultury je udíleno těm, kdo mají výrazný podíl na rozvoji duchovních, etických či kulturních hodnot ve společnosti.
Další informace ke stažení
zde
.