První zjevení Panny Marie se uskutečnilo, když byla ještě na zemi, dříve než byla vzata do nebe, v 40. roce našeho letopočtu.
Pouze několik let po smrti a zmrtvýchvstání Ježíše se v roce 40 uskutečnilo první mariánská zjevení. Požehnaná Panna se zjevila jednomu z apoštolů, konkrétně sv. Jakubovi, bratru sv. Jana, ve Španělsku. Toto zjevení je známé jako zjevení Panny Marie del Pilar.
V prvních letech křesťanství Jakub cestoval do pohanských zemí římské provincie Hispánie, dnes známé jako Španělsko. Jeho evangelizační úsilí se setkalo s velkými obtížemi a říká se, že apoštol upadl do velkého zklamání. Tradice říká, že Jakub zde nalezl pouze 8 nových učedníků Pána.
Jedné noci se Jakub modlil u břehů řeky Ebro v blízkosti města, které je dnes známé jako Zaragoza. Zklamaný neúspěchem svého misijního působení se chtěl sv. Jakub ihned vrátit do Palestiny. A právě tehdy uprostřed mrazivé lednové noci roku 40 se na nebi ukázal neobvyklý jas a v něm andělé, kteří přinášeli jaspisový sloup (pilar) s Matkou Boží. Andělé postavili sloup na zem a Panna Maria promluvila k svatému Jakubovi: "
Synu, toto místo je určeno k tomu, abych tu byla uctívána. Díky tobě tady povstane na mou památku kostel. Při tom sloupu postavíš oltář. Na tomto místě vykoná na moji přímluvu moc Nejvyššího neobyčejná znamení a zázraky zvláště pro ty, kteří mě tu budou vzývat ve svých potřebách. Tento sloup zde bude stát až do konce věků."
Řekla Jakubovi, že musí vytrvat a ujistila ho, že jeho práce pro Boží království přinese dobré ovoce a mnozí lidé se obrátí na víru. Panna Maria také zanechala malou sochu sebe samé, jak drží Ježíška v náručí. Socha stála na jaspisovém sloupu.
Jelikož v době zjevení požehnaná Panna byla stále naživu a žila v Jeruzalémě, její zjevení se považuje za akt bilokace.
Jakub okamžitě shromáždil několika svých následovníků a začal pracovat na kapli na určeném místě. Kaple je prvním kostelem, který se zasvětil Panně Marii a dnes, po mnoha rekonstrukcích, je známý jako
Bazilika Notre Dame del Pilar. Nachází se na přesném místě, kde se Panna Maria zjevila přibližně před 2000 lety.
Jakub se účastnil zasvěcení malého kostela a vrátil se zpět do Jeruzaléma.
Podle tradice byl Jakub v Jeruzalémě kolem Velikonoc v roce 44 zatčen vojáky Heroda Agripy I., který byl vnukem Heroda Velikého, a na příkaz krále sťat mečem. Jakubovu popravu uvádějí Acts 12,2 a zpráva o ní existuje také od raného církevního dějepisce Eusebia ve spisech Klementa Alexandrijského. Jakub byl první z dvanácti Kristových apoštolů, který podstoupil mučednickou smrt.
Jeho tělo naložili učedníci do loďky a pustili na moře, aby nebylo zneuctěno. Andělé pak vedli loďku celým Středozemním mořem, až ji vlny vyplavily na španělském pobřeží v Galicii u městečka Padrón. Tam tělo údajně našli Jakubovi španělští učedníci, a přenesli ho na místo, kde dnes stojí Santiago de Compostela. V těch místech archeologové objevili prostou stavbu z konce 8. století, která překrývala hrob. To odpovídá vzniku tradice v době panování císaře Karla Velikého, zaznamenané ve spise
Concordia de Antereales z roku 1077. Socha a sloup zanechané Pannou Marií byly přijaty pod ochranu obyvatel města Zaragoza.
Mnohé zázraky kolem relikvií dokazují jejich nebeský původ. V roce 1936, během španělské občanské války, levicoví republikáni bombardovali svatyni, ale bomby, které zasáhly kostel, nikdy nevybuchly. Péče o sochu přísluší čtyřem kněžím a dotýkají se jí pouze novorozené děti, které bývají vyzvednuty při svátosti křtu, aby byly pohlazeny i od své nebeské mámy.
Papežové ze dřívějších dob potvrdili autentičnost zjevení Panny Marie ve svatyni. Papež Calixtus III. v roce 1456 povzbudil lidi k organizování poutí k Panně Marii del Pilar. Bylo uznaných několik zázraků, které se ve svatyni udály.
Nejvýznamnější zázrak se udál v 17. století. Žebrák jménem Miguel Pellicer z města Calanda nemohl pracovat kvůli amputované noze. Neustále se modlil ve svatyni o pomoc požehnané matky a jeho noha byla zázračně zcela obnovena.
V roce 1730 ustanovil papež Klement XII. svátek Panny Marie del Pilar, který se slavil v celém Španělsku. Nakonec byla prohlášena za patronku hispánského světa.
Den svátku Panny Marie del Pilar se slaví 12. října.
Se svatyní Panny Marie del Pilar se často pojí i jméno
sv. Josemaría Escrivá, který jako mladý seminarista navštěvoval Pannu Marii v této svatyni a prosil ji o dar rady. Nakonec zakládá Opus Dei a jeho členové si každoročně uctívají tento svátek.
Panno Maria del Pilar, oroduj za nás!
Převzato z
http://modlitba.sk/,
článek ze 7. 3. 2018 naleznete
zde.