Prohlášení nejvyšších představitelů křesťanských církví ve Slovenské republice
k Istanbulské úmluvě bylo čteno v neděli 25. 2. ve všech kostelích.
Moderní doba, změny v pohledu na člověka a způsob života, velký důraz na individualismus, osobní rozvoj a osobní zájmy - to vše přineslo s sebou i negativní jevy, mezi které patří různé projevy násilí, a to i ve vztazích mezi nejbližšími, tedy v rodinách.
Jako křesťané věříme, že Bůh stvořil všechny lidi sobě rovné v důstojnosti. Každý člověk je jedinečný, Bůh chce z nás mít jednu rodinu, v níž se navzájem doplňujeme. Násilí nikdy není vhodnou cestou k řešení problémů. Je dobré, že si tyto pravdy ve společnosti stále více uvědomujeme a přizpůsobuje se tomu i naše legislativa, což lze jen ocenit. Při dosahování ideálů je však stejně důležité, jaké prostředky si při tom zvolíme. Účel nesvětí prostředky a ne každá cesta vede k vytčenému cíli.
I proto se znepokojením sledujeme iniciativy, které směřují k ratifikaci kontroverzní úmluvy Rady Evropy, tzv. Istanbulské úmluvy.
Istanbulská úmluva vidí kořen domácího násilí i v zažitých "rolích" mužů a žen, které nazývá stereotypními, a žádá pro řešení tohoto problému ustoupit od specifických rysů biologicky dané lidské přirozenosti muže a ženy ve prospěch tzv. rovnosti pohlaví. Pojem "rod" přitom definuje jako "soubor společností vytvořených rolí, vzorů chování, činností a atributů, které daná společnost považuje za přiměřené pro ženy a muže" (čl. 3, písm. C).
Úmluva vyžaduje, aby odsouzeníhodné "stereotypní role" (čl. 12, odst. 1),
jakož i zavádění "nestereotypních rodových rolí" (čl. 14, odst. 1)
posuzovala nejasně definovaná "skupina expertů" (čl. 66), nadřazená i národním parlamentům.
Úmluva, pokud se bude aplikovat, zásadním způsobem zasáhne do legislativy, výchovy a vzdělávání ve všech signatářských státech, přičemž "k žádnému ustanovení úmluvy nejsou přípustné žádné výhrady" (čl. 78. odst. 1) kromě několika nepodstatných výjimek. Nemáme důvěru, že vyjádření expertů budou pravdivé a napomohou účinně předcházet domácímu násilí. Spíše
se obáváme šíření genderové a protirodinné agendy.
Téma násilí v rodině si žádá komplexní přístup. Může se totiž týkat nejen žen, ale i dalších zranitelných osob. Každé násilí charakterizuje neúcta k lidské důstojnosti, která je jako dar od Boha nedotknutelná.
Křesťanské církve ve Slovenské republice se hlásí k rovnosti pohlaví. Jsme za ochranu žen před jakýmkoliv násilím, nemůžeme však souhlasit s ideologiemi, které rovnost prezentují jako stejnost a přicházejí až k popření rozdílů mezi muži a ženami. Přirozeným vztahem muže a ženy není konflikt, ale povolání k harmonii a vzájemnému doplňování se v Božím díle manželství a rodiny.
Tolerovat je možné slabost, ne však lež. Jsme pevně přesvědčeni, že
existuje neměnná pravda o člověku, o identitě muže a ženy, a tuto pravdu my jako lidé neurčujeme, jen objevujeme. Zároveň tvrdíme, že jsme schopni jejího poznání, přesně tak, jak jsme při zachování zdravého úsudku schopni poznání pravdy o
manželství, které je svazkem jednoho muže a jedné ženy.
My představitelé křesťanských církví obracíme se tímto prohlášením na všechny občany Slovenské republiky a veřejné představitele, abychom potvrdili, že
podporujeme úsilí o efektivní řešení problému domácího násilí. Zároveň prohlašujeme, že vícero tezí, které v této souvislosti nabízí tzv. Istanbulská úmluva, považujeme za projevy genderové ideologie. Z tohoto důvodu se obracíme na vládu Slovenské republiky, aby stáhla podpis Slovenska pod touto úmluvou.
Udělejme, co je v našich silách, pro účinnou ochranu všech osob ohrožených násilím, ale rovněž na podporu zdravých manželství a rodin.
Prosíme dobrotivého Pána, aby nám dal sílu obstát v tomto úsilí: aby se s každým člověkem zacházeno spravedlivě na základě neměnné pravdy o muži a ženě, kteří jsou stvořeni k Božímu obrazu.
V Badíně 13. února 2018
Toto prohlášení schválili a podepsali představitelé
Římskokatolické církve, Evangelické církve augsburského vyznání, Řeckokatolické církve, Pravoslavné církve, Reformované křesťanské církve, Církve bratrské, Evangelické církve metodistické, Bratrské jednoty baptistů, Starokatolická církve, Apoštolské církve na Slovensku a Církve adventistů sedmého dne.
Zdroj: TK KBS
Převzato z www.postoj.sk,
článek naleznete
zde.
S TÉMATEM SOUVISÍ:
Premiér nedá súhlas
na ratifikáciu Istanbulského dohovoru
www.lifenews.sk/15101
Šimkovičová o Istanbulskom dohovore:
Mimovládne organizácie ako ideová polícia
budú stáť na stráži “novej morálky”“
www.hlavnespravy.sk/, 24. 2. 2018
P. MARIÁN KUFFA
- Zastavme zlo z Istanbulu
www.fatym.com, youtube