Modlitba:
Ó, svatá Agáto, která jsi odmítla nabídky k sňatku od nechtěných nápadníků, a trpěla bolestmi mučení pro svou oddanost Pánu, oslavujeme tvou víru, důstojnost a mučednictví. Chraň nás před sexuálním zneužitím a jakýmkoliv znesvěcením. Uchráň nás od rakoviny prsu a různých utrpení žen. Buď nám inspirací při překonávání nepřízně osudu. Ó, svatá Agáto, panno a mučednice, pomoz milostivě nám, kteří si vážíme tvé oběti a přimlouvej se za nás. Amen.
Svatá Agáta se narodila v bohaté a vznešené rodině na Sicílii. Byla vychovávána v křesťanské víře a vynikala neobyčejnou krásou. Jako 15-letá dala slib, že zůstane pannou a svůj život zasvětí Kristu. Při obřadu ji biskup zahalil do červeného závoje, který nosily zasvěcené dívky.
V letech 250-251 panoval v Catanii prokonzul Quintianus, který okouzlen její krásou, začal se o ni ucházet. Odmítla s ním vstoupit do manželství, proto ji za to udal jako křesťanku. Přikázal známé kuplířce Afrosii, aby Agátu svedla k hříchu a odvrátila ji od její víry. Po měsíci marného snažení to kuplířka vzdala, protože poznala, že by spíše obměkčila kámen, než zlomila její víru a přesvědčení.
Agátu opět dovedli k soudu. Radili jí, aby zapřela svou víru a ušetřila si tak hrozné bolesti a mučení. Agáta jim odpověděla:
"Železo a okovy mě připoutají ještě pevněji ke Kristu, oheň roznítí ještě více mou lásku a blízká smrt vzbudí mou touhu po něm"; "Bůh, můj pomocník a ochránce, bude mým Utěšitelem."
Dali ji natáhnout na skřipec, zbičovat, trhat její tělo železnými hřebeny, odříznout prsa a pálit ohněm. V noci k ní Bůh poslal svatého Petra a ten její rány uzdravil. Po čtyřech dnech byla Agáta odvedena opět před soudce. Když ten viděl, že je dokonale zdravá, obvinil ji z čarodějnictví a přemlouval ji, ať se vzdá Krista. Ona však vyznala:
"Nikdy neodstoupím od Krista, který mě uzdravil."
Soudce ji nechal položit na střepiny a žhavé uhlí, ale Bůh jí přitom dodával sílu. Země se otřásla a přihlížející lidé se vzbouřili proti mučení Agáty. Zastrašený vladař dal polomrtvou Agátu odnést zpět do žaláře. Nemohla už ani pokleknout, ale naposledy se modlila:
"Bože můj, děkuji Ti za vše, že jsi mě miloval a posiloval v utrpení, prosím přijmi mě nyní k sobě!" Při modlitbě zemřela.
Rok po její smrti došlo k výbuchu sopky Etna a hrozilo, že město bude zničeno. Zoufalí obyvatelé Catanie nesli proti lávě Agátin závoj a žhavý proud změnil směr a obešel město. Tento závoj se dodnes v Catanii uchovává.
Neporušené tělo sv. Agáty bylo převezeno do Konstantinopole v 11. st. a později vráceno na odpočinek do sicilského města Catanie, do katedrály sv. Agáty. Lebka světice byla ve 14.st oddělena od těla a byla uložena do stříbrného relikviáře. Relikvie je vyndávána pouze jednou v roce, na její svátek a to 5. února. Každoroční festival, který připomíná život sv. Agáty, se koná v Catanii, od 3. do 5. února. Festival vrcholí velkým nočním průvodem městem, a účastní se ho stovky tisíc obyvatel.
O významu svaté Agáty svědčí i to, že je jako jedna z mála žen uváděna v římském kánonu.
Je patronkou žen trpících rakovinou prsu, kojících žen, tkalců, zvoníků, zlatníků, klenotníků, horníků, hladovějících, ochránkyně při bouřkách, zemětřeseních, požárech.
Svatá Agáto, oroduj za nás!
Modlitba - (z originálního článku)
Ó, svätá Agáta, ktorá si odmietla ponuky na sobáš od nechcených pytačov, a trpela bolesťami mučenia pre svoju oddanosť Pánovi, oslavujeme tvoju vieru, dôstojnosť a mučeníctvo. Chráň nás pred sexuálnym zneužitím a akýmkoľvek znesvätením. Uchráň nás od rakoviny prsníka a rôznych utrpení žien. Buď nám inšpiráciou pri prekonávaní nepriazne osudu. Ó, svätá Agáta, panna a mučeníčka, pomôž milostivo nám, ktorí si ctíme tvoju obetu a prihovor sa za nás. Amen.
Převzato z
http://modlitba.sk,
článek z 5. 2. 2018 naleznete
zde.