Pro křesťany Boží Matka není pouze volbou, ona patří k odkazu Ježíše Krista. Tak jak si učedník pod křížem Ježíšovu Matku vzal k sobě, tak si mají křesťané dnes vzít Marii k sobě, přijmout ji do srdce, jak řekl František v neděli na první mši, kterou jako papež slavil v bazilice Santa Maria Maggiore.
Poslední lednová neděle je slavností přenesení slavné mariánské ikony Salus Populi Romani, ochránkyně obyvatel Říma, do hlavní mariánské baziliky Santa Maria Maggiore.
"
Kde je Maria doma, tam ďábel nepronikne, tam nezvítězí strach," řekl František.
V minulých pěti měsících byl obraz nákladně zrestaurován a na začátku mše přenesen zpět do baziliky. Odborníci vatikánských muzeí pod vrstvami laků, přemalování a sazí ze svící znovu dali zazářit její původním barvám.
Mnozí Římané mají k této Madoně velmi úzký vztah, jakož i František. Mše svatá v tuto neděli byla 59. jednou, co obraz navštívil, odkdy je římským biskupem. František se před obrazem modlí před každou zahraniční cestou.
Podle tradice vznikl obraz Boží Matky se žehnajícím Ježíškem v náručí v Jeruzalémě a za papeže Sixta III. (432-440) ho svatá Helena, matka císaře Konstantina přenesla do Říma. Starobylé ikoně Panny Marie Bohorodičky Římané vděčí za záchranu před morem v 6. století i před dalšími pohromami. Nové historické a chemické výzkumy však ukazují, že ikona vznikla mezi 11. a 13. stoletím v Římě, jak napsala vedoucí Vatikánských muzeí, Barbara Jatte v "Osservatore Romano".
Mariánská ikona je známá po celém světě jako symbol Světových dní mládeže. Její kopie nyní putuje po zemích Latinské Ameriky a v lednu 2019 bude přítomna na Světových dnech mládeže v Panamě spolu s putovním křížem sv. Jana Pavla II.
Převzato z
http://modlitba.sk/,
článek z 29. 1. 2018 naleznete
zde.