Evangelijní úryvek nejbližší neděle (Mk 1,21-28) hovoří o Ježíši, jehož slovo má moc měnit lidské životy. Od nás se očekává, že Božímu Synu uvěříme a přijmeme jeho slovo.
Ježíšovo město
Kafarnaum bylo město na severním břehu Galilejského jezera. Bylo centrum Ježíšovy činnosti. Zbytky biblického města byly objeveny až koncem 19. století. Františkáni začali jeho systematický archeologický výzkum, který přinesl odkrytí i dvou důležitých biblických objektů. Prvním je tzv. Petrův dům, o němž se předpokládá, že se v něm zdržoval i Pán Ježíš. Druhým objektem je synagoga z 5. století po Kr. Byla postavena na zbytcích starší stavby, kterou byla synagoga z 1. století po Kr., V níž učil i samotný Kristus. Výraz "synagoga" pochází z řečtiny a v překladu znamená "shromáždění".
Synagoga byla místem, kde se vyučuje Hospodinův zákon - Tóra a židé se scházeli i na modlitby. Sobota byl posvátný den, který měl člověk zasvětit Bohu. Sobotní liturgie se skládala především z četby z některé z pěti Mojžíšových knih a z prorockých knih, po kterém následovalo vysvětlení úryvku.
Český překlad říká: "
V sobotu vešel Ježíš v Kafarnaum do synagogy a učil." (Mk 1,21) V řeckém textu je použito množné číslo "
po sobotách", čili nešlo o jednorázovou událost, ale Ježíš chodíval do synagogy často. V případě slovesa "
učil" je v řečtině použit minulý čas ve formě imperfekta, kterým se vyjadřuje činnost, která byla v minulosti pravidelná nebo se opakovala ("učíval, obvykle učit"). Synagoga byla tedy místem, kde Ježíš po sobotách pravidelně učíval, jak to potvrzují i jiné evangelijní texty.
Slovo, které mění životy
Přestože se v našem evangelním úryvku neuvádí žádná konkrétní Ježíšova nauka, evangelista zdůrazňuje, že
Ježíšovo slovo mělo moc a vzbuzovalo údiv. Konkrétní projevy a účinky Ježíšova slova potvrzuje uzdravení člověka, který je posedlý nečistým duchem. Můžeme si všimnout, že celý úryvek je na začátku a na konci orámcovaný třemi výrazy: učení, moc, údiv. Marek nám chce vzkázat, že
Ježíšova nauka má moc měnit lidské životy. Od nás se očekává, že uvěříme tomuto slovu Boha, které je odlišné, mocnější a účinnější než všechny lidské nauky a mínění.
Poselství, které osvobozuje
Výraz "
nečistý duch" neznamená ve smyslu "
nemravný", ale označuje zlého ducha, který je v protikladu s Tím, který je svatý, což dokazuje i zvolání: "
Vím, kdo jsi: Boží Svatý". Vyhnání nečistého ducha evangelista Marek uvádí jako první z Ježíšových zázraků
. Zlý duch chce vždy postavit člověka proti Bohu, proto je třeba nejdříve zbavit člověka Zlého. Ježíš přišel, aby nás osvobodil z každého zla, otroctví a závislosti. Přišel, aby nás přivedl jako svobodné syny a dcery ke svému Otci. Ježíš Kristus je Boží Syn, který přináší člověku radostné poselství = evangelium, jak to evangelista vyjádřil hned v prvním verši svého spisu (srov Mk 1,1).
Kolikrát se i my bráníme: "Co je ti do nás, Ježíši Nazaretský?" Máme své hříchy, kterých se nechceme vzdát. Boží slovo je živé a účinné, jak o něm říká autor listu Židům: "
Proniká až po oddělení duše od ducha a kloubů od morku a rozsuzuje myšlenky a úmysly srdce." (Žid 4,12) Stačí Ježíšovo zvolání "
pojďte za mnou!" , jak jsme to slyšeli minulou neděli a lidé opouštějí kvůli Ježíšovi své jistoty - práci a bydlení a následují ho. Stačí zvolání "
mlč a vyjdi z něho!" A před Ježíšem kapitulují nečistí duchové.
Ježíšovo slovo uzdravuje a osvobozuje. Přijměte ho.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 25. 1. 2018 naleznete
zde.