Rok s rokem se sešel, masopustní čas téměř nadešel. Zveme všechny, malý, velký, tlustý, tenký na MASOPUSTNÍ PRŮVOD.
v neděli 11. 2. v 10. hodin ve Štítarech.
Masopust plakátek zde
Budeme vděční za pomocníky.
Co je potřeba:
- Odhodlání a chuť
- KOSTÝM. Kdo by se chtěl účastnit a neměl by kostým můžeme se osobně domluvit.
- Možná si někdo přímo na masopustní průvod netroufá, ale rád by pomohl i jinak. I za Tebe budeme velmi rádi! Nejde jen o masopustní průvod, ale o celkové zajištění zázemí těm, kteří se ho v maskách účastní.
- Zvláště se těšíme na děti a mládež ze Štítar
NAKONEC SE MŮŽEME TĚŠIT NA SPOLEČNÝ POZDNÍ OBĚD.
S dětmi z Jeníkova, budeme na faře ve Štítarech trávit již od pátku 9. února, kdyby se k nám chtěl někdo přidat, bude srdečně vítán: ať už dítě nebo dospělý.
nahlaste se na email: MarieAntonina@seznam.cz nebo tel.731402748 Táňa Dohnalová
Masopust není přímo svátkem církevního roku, ale velmi těsně s ním souvisí. Je to krátké období před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody.
Jiné označení pro masopust je karneval – jedním z vysvětlení tohoto slova je latinský původ a znamená to něco jako „dát sbohem masu“, než začne půst. Slavení masopustu může mít různé podoby, jinak ho prožívají lidé na venkově a jinak ve městě.
Někdy se udává, že masopustní období trvalo již od slavnosti Tří králů (Zjevení Páně) do popeleční středy. Klasické masopustní období ale trvalo 3 dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu. Poté se všichni chystali k muzice, kde se hlavně tancovalo, někdy až do rána. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.
Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Na tento den si každý připravil nějakou masku do průvodu maškar, někde se i hrála divadelní představení. Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění, dospělí často dostali i „něco pro zahřátí“. Mezi nejčastější masky patřili: medvěd (s medvědářem), kůň, kozel, kominík, bába s nůší a mnoho dalších.
Toto veselí všude končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzvání, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst.
převzato z: www.vira.cz
POJĎTE S NÁMI ŽÍT TRADICE