Evangelijním úryvkem nejbližší neděle (Mk 1,14-20) se opět vracíme k tématu povolání prvních učedníků, ale tentokrát očima Markova evangelia. Celé Markovo evangelium můžeme nazvat i evangeliem učednictví, evangeliem následování Krista. Podobně bychom to měli říci i o našem životě.
V Ježíši Kristu nastává kairos
Začátek Ježíšova učení se překrývá se závěrem působení Jana Křtitele. Poslání Pánova předchůdce se naplnilo. Nyní nastává doba Mesiáše. Zvolání "
naplnil se čas" jsou první slova Pána Ježíše, které zazní v Markově evangeliu.
V řečtině existují dva výrazy pro označení času. Prvním je "
chronos" a slouží k označení času, který lineárně plyne. Naše doba je poznamenána především tímto chápáním času. Vše se přesně měří. Čas odjezdu a příjezdu autobusů a vlaků, čas začátku a konce práce apod.
Druhý výraz pro označení času je "
kairos". Je to ten správný okamžik pro nějakou činnost, ta nejlepší chvíle. Sklizeň se nesbírá podle toho, jaký je datum v kalendáři, ale podle zralosti plodů.
Chronos je spíše kvantitativní označení času.
Kairos zdůrazňuje jeho kvalitu. Právě tento druhý výraz zaznívá z úst Ježíše Krista. Čekání na Mesiáše skončilo. V Božím plánu záchrany lidstva nastala v osobě Ježíše Krista ta nejvhodnější chvíle. V životě jsme ponořeni do každodenního rytmu života. Nicméně je důležité, abychom v této chronologii dějin byli vnímaví na dar přítomného
Kairos.
Tady a teď jsme povoláni být součástí Božího království. Ne zítra, za rok, nebo v důchodu. Věřit Božímu evangeliu znamená otevřít mu už teď každou oblast našeho života.
Život učednictví
Povolání prvních učedníků je názorným příkladem správného pochopení Ježíšova zvolání "
naplnil se čas". Bůh přichází s konkrétním a osobním pozváním "
pojďte za mnou."
Dát se do služby Kristova evangelia je ta jediná správná odpověď člověka na Boží pozvání. V křesťanství nestačí a nikdy nestačilo "jen" věřit evangeliu. Je třeba jít za Ním, za Ježíšem. Vzít každý den svůj kříž a následovat ho. Řecké slovo "
euthys" - hned v reakci Šimona a Ondřeje vyjadřuje tuto rozhodnost lidské odpovědi. Prosme o tuto rozhodnost i v našem životě.
Síť záchrany
V židovství si žák vybíral učitele - rabbiho, nejčastěji takového, o kterém doufal, že se od něj naučí co nejvíce. V našem případě je to naopak. Rabbi Ježíš si sám vybírá své učedníky. V židovství si žák nevybíral rabbiho proto, aby ho následoval, ale aby se u něho naučil lépe pochopit Pánův zákon - Tóru. Někdy se dokonce doporučovalo změnit rabbiho, aby se tak žák dozvěděl i jiný způsob výkladu Tóry. V našem případě rabbi Ježíš vyzývá, aby následovali jeho samotného, neboť
On je naplněním Zákona, je Mesiáš, Syn Boží.
Rybáři opustili sítě, to znamená své živobytí a lidské jistoty. Odteď budou spoléhat na svého Učitele, od kterého se budou učit "
lovit lidi." V našem zažitém významu chápeme toto spojení jako výzvu hlásat evangelium. Nabízím však i jiný výklad.
Moře je v Písmu svatém nebezpečným místem, kde hrozí člověku utonutí. "Lovit lidi" znamená zachránit člověka před duchovní zkažeností a vnitřním rozvratem. Síť je symbolem vytažení ze smrti do života, který nabízí Kristus.
Křesťan nese zodpovědnost za lidi kolem sebe. Chraňme sebe a druhé před vším, co ohrožuje skutečné dobro a lidskou integritu.
Čtěme Boží slovo
Na závěr jedno pozvání. Tento liturgický rok nabízí více prostoru úryvkům z Markova evangelia. Přečtěme si celé Markovo evangelium zbožně, pozorně, beze spěchu. Čtěme ho na pokračování, abychom se s ním důvěrně seznámili. "
Kdo nezná Písmo, nezná Krista", říká sv. Jeroným. My přece chceme poznat Krista.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 18. 1. 2018 naleznete
zde.