Na 8. ledna připadá výročí smrti (1969) a liturgická památka nedávno blahoslaveného kněze - saleziána P. Titusa Zemana, mučedníka za duchovní povolání a vytrvalosti v něm.
Přinášíme vám (ze stránek www.zastolom.sk) pár podnětů, jak můžete tento svátek slavit v rodině.
Naleznete řadu materiálů, novénu, videa a další
"
Já půjdu s Titusem Zemanem do lesa. Já nebudu bát!", ozývá se z obývacího pokoje, kde naše 2 a půl letá dcerka diskutuje se starším bratříčkem.
Na podzim jsme s Tituskem, jak ho rodinně oslovujeme, žili intenzivně v přípravě na jeho blahořečení.
Jeho svátek byl určen na 8. ledna, takže už o pár dní budeme poprvé slavit vzpomínku na našeho nového blahoslaveného.
Novéna
V Církvi se často na svátky připravujeme právě novénami - devíti dny modliteb a rozjímání, které nám mají pomoci lépe se připravit a pochopit pravou podstatu daného svátku.
U příležitosti příprav na Titusovo blahořečení byla vydána oficiální
Novéna.
http://tituszeman.sk/page/wp-content/uploads/2010/11/Deviatnik-text.pdf
My jsme si vytvořili i vlastní - četli jsme si z knihy
Titus, ideš! a každý den jsme si na nástěnku nakreslili symbol, který vystihuje danou část Titusova života.
http://www.donbosco.sk/tovar/titus-ides
Záleží i na věku dětí - pro ty nejmenší stačí jedna nebo dvě kapitoly na každý den, u starších můžeme přečíst i víc - způsob, kterým Titusův příběh převyprávěl salesián don Jozef Luscoň je velmi poutavý a možná vám bude i těžko nechat si něco na poslední dny!
Titus - patron povolání
a vytvalosti v povolání
Věděli jste, že Titus Zeman je patronem povolání a vytrvalosti v nich?
Don Jozef Slivoň, který byl vícepostulátorem procesu blahořečení často zdůrazňoval právě tento aspekt.
A tak můžeme v našem Tituskovi mít i my rodiče vzor vytrvalosti povolání, pro které jsme se rozhodli. A zároveň můžeme předávat naše děti i na jeho přímluvu dobrému Bohu a prosit, aby byly otevřeny Jeho lásce.
Obrázek blahoslaveného Titusa Zemana
"Jedenkrát vidět je lepší než stokrát slyšet."
Pro děti to platí ještě ve větší míře.
Co tak vytisknout si
obrázek Titusa a postavit ho na malý rodinný oltářík? Dát k němu svíčku, vázu s kvítkem ... Nebo na nástěnku, k posteli - jednoduše na místo, kde ho budeme mít na očích.
Relikvie
Největším hitem v naší rodině byly Titusovy kosti. A tak jsme hned následující týden zamířili do vajnorského kostela, prohlédnout si je zblízka. Pokud můžete dá, zkuste i vy využít tuto možnost.
Zajímavá diskuse může vzniknout i při pátrání po tom, jak vlastně úcta k pozůstatkům svatých vznikala.
"Co může být mojí hranicí?"
S touto otázkou můžeme se staršími rozproudit debatu o našich osobních hranicích. O tom, co je pro nás bezpečná zóna, kam až může vést cesta za hranici, kde čerpat sílu jít proti proudu ... Blahoslavený Titus překročil několikrát nejen tu politickou hranici, ale i své vlastní hranice, což ho udělalo připraveným obětovat život pro druhé.
Pokud máte starší děti, možná vás osloví i některé aktivity, které byly nabídnuty v rámci příprav na blahořečení pro mladé
Karetní hra Hranice
Při příležitosti blahořečení byla vytvořena i karetní hra Hranice. Hlavním cílem je získat potřebnou výbavu k překročení hranic - gumáky, chléb, lékárničku a pas. Pozor je třeba dávat na špiony, pohraniční hlídku nebo i průtrž mračen, kdy stoupá hladina Moravy. Přichází však také pomoc - v podobě Velkého Joža, štědrého Ernesta či dokonce samotného Titusa.
Hra je momentálně beznadějně vyprodaná, pokud však máte v okolí někoho ze salesiánské rodiny, zkuste se zeptat, zda ji nemá alespoň na půjčení. Při hře se zabaví celá rodina a zároveň je pomůckou na zreálnění podmínek, za kterých Titus a mnozí další procházeli přes hranice za svobodou.
Videa
V nabídce je několik
videí - doporučujeme, abyste si je prohlédli ještě před společným sledováním s dětmi a zvážily jejich vhodnost podle věku dětí, případně některé části protočily.
Titus Zeman - mučeník za duchovné povolania
Prešiel som hranicu
Blahorečenie Titusa Zemana
Materiály a knihy
Další materiály a knihy najdete
tu .
Fotografie
https://www.flickr.com/photos/130162259@N04/sets/72157686825998210/
Napsala Mária Rešutíková
Převzato z
http://zastolom.sk/,
článek ze 4. 1. 2018 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 8. 1. 2018; 8. 1. 2022 - 3554 přečtení)