Slavnost Zjevení Páně nabízí evangelijní příběh o návštěvě mudrců z východu (Mt 2,1-12). Pán se i dnes dává poznat všem, kteří ho hledají s upřímným srdcem a čistým úmyslem.
Mudrci z východu
Písmo svaté na označení mudrců používá řecký výraz
mágoi - mágové. Řecký historik Herodotos (484-430 před Kr.), který se někdy považuje za "otce historie", uvádí, že mágové byli kněžími v Perské říši. Jejich úkolem bylo vysvětlovat sny, vynikali moudrostí, věnovali se astronomii a pozorovali hvězdy. Nebeské úkazy nepovažovali za náhodné, ale viděli v nich znamení určitých událostí. Slovo
mág se nachází již ve Starém zákoně, konkrétně Kniha Daniel vzpomíná, jak babylónský král Nebúkadnesar měl sen a zavolal si věštce a mágy z celého království, aby mu sen vysvětlili (srov. Dan 2,2). Protože dnes se bohužel slovo mág spojuje více s čarodějnictvím a s pojmem čaroděj, v českém a slovenském Písmu svatém překládáme tento výraz slovem "mudrc".
Příchod mudrců do Betléma nenastal okamžitě. Z časového hlediska to mohlo být s odstupem roku, možná roku a půl od Ježíšova narození. Přišli nejdříve do Jeruzaléma k Herodovi a pak zamířili do Betléma. Podle evangelisty Matouše Herodes vyzvídal dobu, kdy se jim zjevila hvězda, aby mohl vypočítat přibližný věk narozeného dítěte Ježíše a zakročit. Proto přikázal, aby vojáci pozabíjeli chlapce mladší dvou roků.
Nabídka spásy všem národům
Biblické vyprávění o návštěvě mudrců chce poukázat na Ježíše jako na Mesiáše - Krále, kterému se budou klanět všechny národy. Kristus je naplněním starozákonních zaslíbení daných Izraeli, ale zároveň je překonává. Bůh přes svého Syna, který se stal člověkem, nabízí cestu k sobě i všem ostatním národům. Mudrci z východu se tak v Matoušově evangeliu zařazují mezi první zástupce této "kategorie", které Bůh také zve do vztahu s ním.
Poznání nestačí
Ve vyprávění o mudrcích evangelista Matouš vložil do protikladu různé lidské postoje. Na jedné straně je to postoj tehdejších odborníků na výklad Božích zaslíbení, kterými byli velekněží a zákoníci. Ti přesně ví jméno starozákonního proroka i příslušný verš, který se spojuje s narozením Mesiáše v Betlémě. Podají vysvětlení, ale zůstanou dále v Jeruzalémě.
Pak je to Herodes, který dostane požadovanou informaci, ale vysvětlí si ji po svém jako ohrožení vlastního postavení.
Naproti tomu mudrci jsou upřímnými hledači Boha, kterým se pro jejich čistotu úmyslů dostává z Boží strany i odpovědi. Jaká je jejich reakce, když najdou novorozeného krále? Mudrci před dítětem padají na zem, aby se mu poklonili. Dělají úkon prostrace vyhrazený pouze Bohu.
Nejednou jsme polovičatými lidmi. I víme, co máme dělat, i chceme žít jako věřící lidé. Hledáme výmluvy vnitřní nebo vnější. Chybí nám ještě ten poslední krok. Dobrý úmysl je málo, nestačí pouze vykročit na cestu. Naše následování Krista potřebujeme dotáhnout až do uskutečnění.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 3. 1. 2018 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 5. 1. 2018; 6. 1. 2021 - 3585 přečtení)