Slovenska republika čelí demografické krizi. Zároveň však přibývají páry, které mají různé problémy, a proto se jim nedaří přirozenou cestou počít dítě. Ze vzniklé situace však vyplývá jeden závažný důsledek, a to fakt, že se stále více začíná propagovat využití umělého oplodnění.
Touha po dítěti přivede mnohé páry právě do center umělé reprodukce. Tento proces však přináší mnohé, na první pohled však ukryté důsledky, zejména pro páry, které podstoupí tento proces.
* Jaký je postoj Katolické církve k umělému oplodnění?
* A jaké úskalí přináší tato metoda?
* Je známé stanovisko Katolické církve, které by v konkrétním případě schválilo početí dítěte umělým oplodněním?
* Co si myslíte o obhajobě metod umělého oplodnění argumentem demografické krize?
Na tyto a další otázky nám odpověděl výkonný sekretář Konference biskupů Slovenska
Anton Ziolkovský.
Jaký je váš postoj k umělému oplodnění?
Umělé oplodnění se dnes chápe jako běžný způsob řešení situace, když je pár neplodný. Je logické, že manželé touží po dítěti. Reprodukce se stala technickou záležitostí. Reprodukční centra rychle rostou a přibývá i počet takto počatých dětí. Umělé oplodnění je obrovským byznysem a tento fakt zásadně poznamenává i debatu o něm. Mám obavu, že i někteří lékaři už rezignovali na léčbu neplodnosti a hned všechny posílají do reprodukčních center. Ty chtějí vydělávat. Když nedávno Viktor Vincze promluvil o frustraci z možné neplodnosti a vyzval mladé muže, aby si dali udělat preventivně spermiogram, tak trochu to vypadalo jako součást marketingové kampaně na zpopularizování reprodukčních center. Velmi zjednodušeně řečeno, nejprve tě vystrašíme, že si asi neplodný, zavedeme tě do reprodukčního centra, aby sis na něj zvykl a ty zakrátko i pod vlivem reklamy a zároveň z obavy, že dítě přirozeně nezplodíš, do centra jednoduše přijdeš a dáš jim vydělat. Opravdu promyšlený business plán. Místo toho, abychom manželské páry trpělivě povzbuzovali, aby se nevzdávali a hledali přirozený způsob, jak se stát plodnými, vyháníme je na kliniky a vytváříme mentalitu, že dítě je zboží, které si jednoduše možno "pořídit".
A to je jen jedna stránka mince. Katechismus Katolické církve jasně říká:
Techniky, které vylučují společné rodičovství zásahem osoby, která nepatří k manželské dvojici (darování spermatu nebo vaječné buňky, propůjčení dělohy), jsou závažně nemorální. To porušuje právo dítěte narodit se z otce a matky, které zná a kteří jsou mezi sebou spojeni v manželství. Avšak tyto techniky zůstávají morálně nepřijatelné, i když se dějí uvnitř manželského páru, protože oddělují pohlavní úkon od úkonu plození.
Jaká úskalí vidíte při početí dítěte pomocí metod umělého oplodnění?
Je jich mnoho. Žena musí absolvovat hyperstimulaci vaječníků, což může být nebezpečné, od muže se žádá, aby se ponížil, zajistil vlastní pohlavní buňky masturbací nad pornočasopisy v jakési diskrétní místnosti. O početí nerozhodne přirozené prostředí při pohlavním styku, ale lékař. Vytvoří několik embryí, tedy živých lidských bytostí, které vloží do dělohy. Později on rozhodne, které z nich usmrtí, neboť vyvíjet se všechny najednou dostatečně nemohou. A nakonec se nadbytečná embrya zmrazují. V centrech asistované reprodukce jsou je po celém světě miliony. Obchoduje se s nimi, využívají se na pokusy a když jsou přebytečná, tak se jednoduše usmrtí. Opravdu jsme se dostali do doby, kdy se s člověkem zachází jako se zbožím. "Vyrobíme" si ho kdy chceme a stejně i usmrtíme, pokud se nám zdá přebytečný. Vše se vším souvisí. Pokud můžeme rozhodnout o usmrcení lidské bytosti po početí, neboť je přebytečná, proč bychom o tom nemohli rozhodnout, kdy bude mít řekněme 70 či 80 let. A jsme u eutanazie. Nikdy v dějinách jsme nebyli konfrontováni s tak drastickou neúctou vůči lidskému životu jako teď.
Osobně mě mrazí při pomyšlení, že bych v nějaké "mrazničce" měl sourozence nebo příbuzného. Jako katolický kněz jsem si jist, že při umělém oplodnění se objeví u rodičů, zejména u žen, syndromy podobné po umělých potratech. Když padne euforie z narozeného dítěte, mnozí procitnou a budou mít výčitky svědomí. A toto vědomí, že umožnili usmrtit vlastní děti, je bude provázet do konce života.
Co si myslíte o obhajobě metod umělého oplodnění argumentem demografické krize?
Demografickou krizi třeba řešit vytvořením prorodinných opatření. Vytvořením podmínek, aby se mladí lidé nebáli vstoupit do manželství a založit rodinu. Ať špatné sociální podmínky nejsou důvodem k oddalování vstupu do manželství a mateřství. A stejně by společnost měla více ocenit ty rodiče, kteří v manželství statečně vychovali více dětí. Naše kultura však lidi k tomu vůbec nevede. Právě naopak. Všude se představuje pohlavní život před manželstvím a mimomanželské vztahy nebo rozvody jako běžná součást života. Pokud nás kultura neustále vybízí k svévolným rozhodnutím a nerespektování Desatera, tak se nedivím, že demografické krizi čelíme. Rozvrat rodinných vztahů vždy provází společenský úpadek.
Lze umělé oplodnění považovat za útok na rodinu?
Určitě ano. Rodinu tvoří rodiče dítěte, kteří jsou manželi. Při umělém oplodnění se toto ztrácí. Dítě má právo znát své biologické rodiče. Tady se naopak zvou anonymní dárci vajíček a spermií a dostávají za to nemalé peníze. Rovněž není důstojné, aby o početí dítěte, o výběru té správné spermie a vajíčka rozhodoval někdo zvenčí. Tento postup je však možný proto, že se vytvořila mentalita nároku na dítě, které se chápe jako zboží. Zaplatím si službu a na konci bude výsledek. Dítě je však především dar, pro křesťany Boží dar. A na dary nárok neexistuje.
Na Slovensku funguje Centrum asistované reprodukce. Máte informace, co se děje s embryi, které vznikají při umělém oplodnění a nejsou vloženy do dělohy ženy?
Přímé informace nemáme, ale velmi pravděpodobně se s nimi zachází podobně jako v jiných centrech. Jsou selektované, zabíjené, možná prodávané a možná předmětem pokusů.
Jsou známé také případy, kdy manželé, kteří mohou počít přirozenou cestou podstoupili umělé oplodnění, aby měli dítě požadovaného pohlaví. Jak na vás působí takové požadavky lidí?
O takovém požadavku jsem neslyšel, ale má logiku. Pokud si totiž mohu "objednat dítě", proč bych si nemohl zvolit jeho pohlaví? Umím si představit, že to může někoho napadnout a určitě si umím představit, že se najdou kliniky, které takovému požadavku klientů vyhoví.
Je známé stanovisko Katolické církve, které by v konkrétním případě schválilo početí dítěte umělým oplodněním?
Určitě ne. V Katolické církvi se živě diskutuje o bioetických otázkách. Církev povzbuzuje vědce a lékaře, aby se rozvíjela léčba neplodnosti, která se stává vážným problémem. Umělé oplodnění není žádná léčba. Nejsem odborníkem, ale vím, že velmi úspěšně se rozvíjí tzv. NaPro technologie. Rád využívám této příležitosti k povzbuzení lékařů, aby se více věnovali léčbě neplodnosti. Přibývají páry, které odmítají umělé oplodnění, ale na Slovensku je málo lékařů, kteří by se věnovali přijatelným alternativám, zejména např technologii.
Co doporučujete manželům, který nemohou přirozenou cestou počít dítě?
Nejdříve chci podotknout, že přesto, že umělému oplodnění je třeba zabránit, protože je z pohledu katolíka morálně nepřijatelné a nese s sebou i různá jiná rizika, chci říci, že nesoudím nikoho, kdo se touto cestou vydal. Uvědomuji si, že touha po dítěti je velká a chápu, že pokud pár nikdo nepovzbudí a neukáže jim alternativu, snadno podlehnou této komerční nabídce. Děti narozené z umělého oplodnění jsou rovnocenné lidské bytosti a způsob jejich početí nebrání, aby byly pokřtěny.
Církev si uvědomuje závažnost traumatu a utrpení, které prožívá neplodný pár. I samotné Písmo popisuje, jaké náročně situace zažívaly neplodné ženy a jak velkou potupu zakoušely ze strany okolí a bohužel dnes tomu není jinak. Je lidsky pochopitelné, že pár pod zátěží své situace a nejednou i tlaku okolí využije umělé oplodnění v iluzi, že tím naplní svou nenaplněnou touhu. Pro pár se tato těžká situace může stát cestou hledání, do čeho skutečně vkládají své štěstí a naděje. Časem možná pochopí, že přijetí dítěte jako daru ve správném čase, byť s odstupem let, přinese více štěstí do rodiny, než rychlé řešení nabízené centry, které naopak v dlouhodobém horizontu nesou s sebou vážná morální dilemata nebo ještě větší zoufalství při hledání odpovědi, jak je řešit.
Jako křesťané se stále můžeme modlit. Je velmi důležité, abychom takovým párům nedělali situaci těžší nevhodnými otázkami, ale povzbuzovali je a modlili se za ně. Pokud tento rozhovor čtou neplodné páry, chci je povzbudit, aby se nevzdávaly, byly trpělivé a prosily o Boží pomoc. Také je zahrnuji do svých modliteb.
******
ThLic. Anton Ziolkovský PhD., se stal výkonným sekretářem Konference biskupů Slovenska 1. srpna 2009. Narodil se ve Spišské Nové Vsi. Základní teologii absolvoval na Teologickém institutu Univerzity Komenského v Spišském Podhradí. Kněžské svěcení přijal v červnu 2002. Jak sám uvádí "
tehdy se nic neskončilo, jen začalo."
Následně působil jako kaplan v Kežmarku. Od roku 2004 do roku 2008 studoval v Římě, kde získal na Papežské univerzitě sv. Řehoře licenciát z fundamentální teologie a napsal práci pod vedením P. Donath Hercsika "
Il Concetto di sensus fidelium nelle proposta di Wolfgang Beinert e di Dario Vitali".
Jeho dalším působištěm se následně stala farnost Ružomberok. V té době zároveň obhájil na Pedagogické fakultě Katolické univerzity pod vedením prof. Jana Dudu doktorandskou disertační práci s názvem "
Sensus fidelium ve školní katechezi" v studijním oboru Teorie vzdělávání náboženské výchovy - katolické.
Anton Ziolkovský je zároveň spoluzakladatelem a výkonným redaktorem časopisu pro teologii, kulturu a společnost -
Nové Horizonty; předsedou občanského sdružení Klub přátel Ferka Skyčáka a členem výkonné rady sdružení katolických žurnalistů Network Slovakia.
Zdroj:
www.hlavnespravy.sk, 20. 12. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 23. 12. 2017 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 23. 12. 2017; 26. 11. 2022 - 5151 přečtení)
K tématu si můžete přečíst i tyto články:
Úmrtnost po legálním umělém oplodnění a potratu
www.fatym.com, 7. 2. 2011
Církevní nauku o oplodnění "in vitro" nelze změnit
www.fatym.com, 27. 10. 2014
Umělé oplodnění - Co učí Církev?
www.fatym.com, 4. 3. 2015
Bůh, sex a manželství 10. díl - Proč je nemorální oplodnění ve zkumavce?
2. 9. 2015
Matýsek je zamrazený - Dělal jsem asistovanou reprodukci
časopis MILUJTE SE! č.42; str. 36-43 - zde