Jsem katolický pro-life reportér, který tráví většinu svého pracovního dne online. Před pár lety jsem se jednoho dne rozhodl, že si jako pozadí na plochu počítače dám
obraz obličeje Panny Marie Guadalupské. Je totiž patronkou nenarozených dětí. Chtěl jsem, aby mě inspirovala při tvorbě mých pro-life reportáží.
Po pracovní ploše mi kroužily 'windows', která v jednom okamžiku zakryly polovinu Mariiny tváře a tehdy jsem si uvědomil něco, čeho jsem si nikdy předtím nevšiml. Když měla zakrytou pravou stranu obličeje, její levá strana jakoby vyzařovala laskavý úsměv; a naopak, kdy měla zakrytou levou stranu, pravá jakoby vyjadřovala velký smutek, jakoby Maria trpěla hlubokým, bezhraničním žalem.
Obr. Levá strana tváře
-'radostná' Maria vyzařuje laskavý úsměv
Téměř jsem nevěřil vlastním očím. Párkrát jsem ještě nechal 'windows' přejít přes obrazovku a zkontroloval jsem, jestli se mi to celé jenom nezdálo. Nezdálo.
Jedna polovina obličeje jasně ukazovala 'radostnou' Marii a druhá 'zarmoutenou' Marii.
Při bližším zkoumání jsem si všiml, že na smutné polovině její tváře (při pohledu na obraz zepředu pravá strana obličeje) se dá rozpoznat větší zřítelnice, rozšířenější, jakoby Panna Maria trpěla velkou emocionální úzkostí nebo jakoby jí bylo do pláče. Avšak zřítelnice na druhé straně obličeje je zúžená, dodává jejímu oku jiskru, jakoby se těšila, radovala nebo se chystala zasmát.
Vyhledal jsem si
popis vzezření Panny Marie podle Juana Diega v Mexiku téměř před 500 lety (1531), abych si ověřil, jestli v tom, co Panna Maria řekla, by se dalo najít vysvětlení dvou výrazů její tváře. Žasl jsem nad tím, co jsem objevil.
Maria řekla Juanovi, že je "
milostivou Matkou" pro ty, kteří "ji milují, kteří ji hledají a kteří jí důvěřují".
Výslovně řekla:
"
Nejsem tu přítomná, já, která jsem tvou Matkou?
Nestojíš snad v mém stínu, pod mou ochranou?
Nejsem zřídlem tvé radosti?
Necítíš se bezpečně v záhybech mého pláště, v mém náručí?
Co víc ještě potřebuješ?
Nedělej si už s ničím starosti, ať tě nic nerozruší."
Tento odkaz laskavé a pečlivé matky musí podle mě korespondovat s'radostnou' polovičkou její tváře.
Ano, v jejím odkazu najdeme i část, která koresponduje se 'smutnou' polovinou její tváře, když se ztotožňuje s těmi, kteří "pláčou" a prožívají "bohužel zármutek". Říká Juanovi, aby jí tu postavil kapli, aby mohla být nablízku všem a prožívat s nimi jejich bídu a trápení.
"
Tady budu slyšet jejich nářek, jejich žalování, a uzdravím všechny jejich bolesti, potíže a trápení.
Aby se však splnilo to, co chci svým soucitem a milosrdenstvím dosáhnout, musíš jít k biskupovi do Mexika a říci mu, že jsem tě za ním poslala, abych dokázala, jak silně toužím po tom, aby mi vybudoval chrám tady nahoře, na planině ",
řekla Panna Maria.
Obr. Pravá strana tváře
-'smutná' Maria, jakoby plná zármutku,
trpící hlubokým a nevýslovným žalem
Tento odkaz pochází od Matky, která ví, jak utišit ty, kteří mají žal. Vždyť ona sama si vypila kalich žalu až do dna, když jí meč bolesti pronikl srdce (Lk 2, 35) při ukřižování a smrti jejího nevinného syna Ježíše. "
Tvou vlastní duši pronikne meč, aby vyšlo najevo myšlení mnohých srdcí" (Lk 2, 35), stejně jako někdo, kdo projde velkým utrpením, snadněji pochopí druhého, když prochází něčím podobným. A tak, jak se Mariin žal proměnil v radost při vzkříšení jejího Syna, může nyní i ona pomáhat lidem, kteří trpí, a to tak, že jim připomene, že
žal a utrpení nemají poslední slovo, ale že je Bůh svou mocí přivede k zmrtvýchvstání, radosti, štěstí.
Ve tváři Panny Marie Guadalupské je tedy něco pro každého z nás. Z jedné strany se laskavá a něžná Matka usmívá na své drahé děti, z druhé strany Matka plná lítosti hledí se zármutkem na své děti, které trpí. Jakoby její tvář v jediném okamžiku prožívala Ukřižování, i Zmrtvýchvstání svého Syna Ježíše.
Katolíci slaví
svátek Panny Marie Guadalupské 12. prosince. Panna Maria řekla Juanovi, že tímto svým zjevením, jakož i tím, o co ho požádala, chce přivést lidi blíže ke svému Synu Ježíši.
"
Velmi si přeji, abys mi tu postavil malý dům, ve kterém budu svého Syna zviditelňovat, vyvyšovat a ukazovat na něj", řekla Juanovi Panna Maria.
Odjakživa bylo Mariiným posláním a úkolem ukazovat lidem na její Syna. A dělá to i tady, stejně jako to udělala i na svatbě v Káně, když obsluhujícím ukázala na Ježíše, a řekla jim "
Udělejte všechno, co vám řekne" (Jan 2, 5).
Kéž by Panna Maria Guadalupská inspirovala všechny muže a ženy dobré vůle, aby v tento její svátek otevřeli svá srdce na přijetí Ježíše v čase Vánoc.
Ať se křesťané na celém světě společně modlí a prosí:
Maranatha! Přijď, Pane Ježíši!
Zdroj:
www.lifesitenews.com,
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 21. 12. 2017; 11. 12. 2019 - 2288 přečtení)