Vídeň: Metoda umělého oplodnění se stále více kritizuje. Nejnovější studie belgických vědců konstatuje, že umělé oplodnění jako takové "způsobuje více dětí s chromozomální anomálií a tudíž je odpovědná za větší počet potratů" a proto má negativní účinky na životaschopnost plodů. Poukázala na to Susanne Kummerová, ředitelka bioetického institutu IMABE pro "Kathpress".
Expertka se přidala k výzvě "Akce život" adresované ministerstvu zdravotnictví a spravedlnosti, aby předepsanou zprávu v Rakousku na kontrolu umělého oplodnění konečně zveřejnili.
Paní Kummerová poukázala na skupinu vědců kolem humánního genetika Jorise Roberta Vermeescha z Univerzity Leuven, kteří v odborném časopise "
Human Reproduction" ukazují, že
embrya po umělém oplodnění vykazují v genomu podstatně vyšší nestabilitu než přirozeně zplozené. To se považuje také za příčinu potratů. Podle druhu reprodukčního medicínského opatření se vyskytly anomálie u 70 až 85 procent uměle vytvořených embryí.
Nejméně polovina lidských embryí po spontánních potratech vykazuje genetické abnormality. Je stále nejasné, nakolik způsobují odchýlené počty chromozomů následkem umělého oplodnění zvýšený počet potratů a jaký mají vliv na malé úspěchy laboratorně vytvořených plodů. ...
Od r. 2015 je v Rakousku povolena předimplantační diagnostika (PID), pokud se po třech a více aplikacích nedosáhlo těhotenství nebo byly potraty.
Kontrola genů a selekce embryí - co zákon označuje jako "kvazi prostředek nejlepší volby" - a co má zvyšovat šanci na těhotenství po třech potratech - to bylo už dosud zcela nepodložené. Nová belgická studie vrhá nově kritické světlo na tyto praktiky, jak říká Kummerová. Je zde podezření, že "zde stojí v popředí ekonomické zájmy a ne blaho pacientů", řekla ředitelka IMABE. Jelikož ministerstva nadále nezveřejňují zprávu, chybí důležitá čísla na kontrolu kvality.
14.11.2017 (KAP) 021 398
Převzato z
http://modlitba.sk,
článek je součástí zpráv z 17. 11. 2017 -
Život Cirkvi vo svete 46/2017 - zde.