Navzdory prosbám více než stovky vládních a pro-life organizací, včetně těch z USA a Polska, Rada OSN pro lidská práva minulý týden v Ženevě vyloučila nenarozené děti z práva na život.
"
Chvíli jsem se obával, že budeme diskutovat o slovním limitu k našim stanoviskům," žertoval Yuval Shany. Izraelský profesor práva se vysmíval pro-life obavám v době, kdy výbor rychle procházel druhým čtením kontroverzního návrhu o právu na život v pravděpodobně nejdůležitější smlouvě OSN o lidských právech.
Shany, který byl dva roky za návrh odpovědný, věděl, že se neobjeví žádný nesouhlas. 18 členů rady, kteří zaznamenávají úsilí států implementovat smlouvu, se jednomyslně dohodli na textu, který je v některých ohledech extrémnější než ten předchozí.
Rada přidala formulaci týkající se přístupu k potratům, který nejenže musí být právem (podle této smlouvy OSN), ale musí být také "dostupný" a "efektivní", jak Radě OSN doporučovaly potratové skupiny. Americká profesorka práva Sarah Clevelandová uvedla, že je to nutné k tomu, aby se oběti znásilnění snadněji dostali k potratům.
Žádný expert nevyjádřil obavy o děti v děloze, které by mohly cítit bolest, nebo nepředložil Úmluvu o právech dítěte, která výslovně vyžaduje, aby státy chránily děti "před narozením".
"
Jsem velmi citlivý na své svědomí," řekl v jednom okamžiku Mauro Politi. Svědomí italského profesora netrápily samotné potraty, ale potřeba zajistit, aby ženy byly schopny potratit své nenarozené děti v případech znásilnění, zdravotního postižení nebo když je ohrožen život matky.
"
Samozřejmě, že souhlasíme s tím, že je na státech, aby se rozhodli, kdy začíná život," řekla německá profesorka Anja Seibert-Fohrová - jediná členka výboru, která nabádala k opatrnosti při zavádění práva na potrat, poukazujíce na Evropský soud pro lidská práva jako modelový příklad.
"
Státy disponují určitou mírou volného výkladu," souhlasil Shany. "
Nechceme se dotýkat problému pozdních potratů."
Japonský předseda rady, Yuji Iwasawa, velmi pospíchal a vypadal netrpělivý.
Trval na tom, že tyto otázky již byly předmětem diskuse, ačkoli o nich neexistuje veřejný záznam.
Rada téměř ustoupila, když Spojené státy, Rusko, Egypt, Japonsko, Polsko a
jiné státy odmítly
pravomoc rady vložit právo na potraty do smlouvy.
Smlouva je "živým nástrojem", řekl francouzský profesor Olivier de Frouville. Společně se Shanym poukázal na to, jak Rada a smluvní strany OSN opakovaně trvají na právu na potrat.
Jedinou překážku pro výbor nepředstavovaly státy, ale další část byrokracie OSN. Výbor OSN pro zdravotně postižené
požádal o změnu návrhu, aby nebyly zahrnuty výrazy, které ponižují postižené. Iwasawa uvedl, že se setkal s předsedou Výboru pro zdravotně postižené osoby a naznačil, že se dohodli na novém znění. Po novém se bude odkazovat na "
neživotaschopná" těhotenství ve srovnání s potraty smrtelně "
i>poškozených" plodů.
Druhé čtení by mělo pokračovat v březnu. Rada by se měla zabývat otázkou
eutanazie, která se momentálně v návrhu považuje za závazek.
Zdroj:
www.lifesitenews.com, 3. 11. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk/,
článek naleznete
zde.