Křesťané na Středním východě se cítí opuštěni a zrazeni západními zeměmi, které jim nepomohly v řešení jejich situace.
Patriarcha z Antiochie, Ignatius Joseph III Younan usvědčuje západní politiky z pokrytectví. Na adresu mezinárodního společenství pronesl tvrdá slova: "
Cítíme, že jsme byli opuštění a dokonce zrazeni, protože jsme doufali, že mezinárodní společenství nám pomůže bránit naše práva a dají nám stejnou šanci žít ve našich rodných zemích, ale to se nestalo."
Patriarcha uvedl, že i čelní církevní představitelé regionu sdílejí tyto pocity opuštění a zrady ze strany západních zemí.
Křesťané ze Středního východu zůstali bez domova a bez finančních prostředků na obnovu svých domovů nebo jsou nuceni zůstat dlouhá léta v uprchlických táborech kvůli dosud neuhrazeným žádostem o víza, jelikož jim nebyl udělen status uprchlíků. Cituje patriarchu CNA News.
"
Nemáme čísla, nemáme ropu a neznamenáme teroristickou hrozbu pro civilizovaný svět, a proto jsme byli odsunuti na okraj a opuštění." Patriarcha dále uvedl, že křesťané, kteří utekli z Iráku a ze Sýrie, žijí jakoby "v Limbu", přičemž 50 procent křesťanské populace Iráku uprchlo ze země a jedna třetina je vnitřně vysídlena.
To, co nyní nejvíce potřebuje křesťanská komunita, je humanitární pomoc. Místní církev se sice snaží poskytnout základní pomoc, ale není to vůbec dostačující. Podle patriarchy hrozí, že křesťanská komunita zcela vymizí z těchto zemí.
Patriarcha
zkritizoval i OSN, která se neustále ohání lidskými právy: "
Skutečná obrana lidských práv, je obrana těch nejslabších a zapomenutých mezi menšinami na středním východě. Ale to se neděje, nezajímají se o nás."
První právo, které je třeba v tomto regionu pro křesťany prosadit je možnost
"žít ve svobodě jako rovnocenní občané a ne jako občané druhé kategorie, kteří čelí tvrdé diskriminaci, často zákonem nepotrestané."
Dalším právem je
"zvolit si naši víru, naše náboženství, ale i právo ohlašovat naši víru ostatním."
V současnosti je evangelizace ve všech zemích regionu, kromě Libanonu, trestná. Výsledkem je redukce křesťanské komunity na menšinu, protože
"máme zakázané v našich vlastních zemích ohlašovat naši víru," uvedl patriarcha.
"
Byli jsme zredukováni na menšinu, ne kvůli tomu, že jsme museli opustit naše země, ale proto, že nejsme považováni za rovnocenné obyvatele s muslimskou majoritou."
Patriarcha zároveň vyzval "
tzv. civilizovaný svět, aby přestal hledět pouze na své politické i ekonomické zájmy a ochraňoval ty, kteří jsou pronásledováni pro své přesvědčení a víru."
Katarína Hanzlíková
Zdroj:
www.hlavnespravy.sk, 19. 10. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 22. 10. 2017 naleznete
zde.