Každoroční setkání předsedů konferencí biskupů Evropy začalo ve čtvrtek (28. 9.) naléhavou výzvou, "
abychom si sami nezničili kontinent tím, že zapomeneme na své křesťanské kořeny" a aby evropští biskupové - pastýři věřících - "
mluvili o Ježíši a obnovili tak v lidech naději".
Janovský kardinál
Angelo Bagnasco, předseda Rady konferencí biskupů Evropy (CCEE), naznačil směr, jakým se bude setkání ubírat, již ve svém úvodním projevu 28. září v Minsku, kde se utkání odehrávalo.
Plenární zasedání Rady se poprvé konalo v Bělorusku.
Do CCEE patří předsedové konferencí biskupů ze 45 evropských zemí, včetně zemí, které nejsou členy Evropské unie, jako jsou Albánie, Turecko a Rusko.
Bagnasco se ve svém projevu zaměřil na tři hlavní problémy:
sekularizace, "budíček" pro biskupy, aby obnovili v lidech naději, a výzva evangelizovat vyprávěním o Ježíši.
Setkání probíhalo od 28. září do 1. října. Mezi diskusními tématy rezonovaly zejména: budoucnost mládeže v souvislosti se Synodou 2018 a vztah Církve k Evropě a evropským institucím.
Bagnasco naléhal, "
abychom si sami nezničili Evropu a její dvoutisícileté dějiny, které ji spojují s křesťanstvím, a které ... přinesly plody civilizace a kultury; aby si Evropa prokazovala více lásky a uvěřila svému potenciálu; aby se vrátila ke svému počátečnímu entuziasmu a vědomě poskytovala lidem něco čistého a dobrého."
Předseda Rady poznamenává, že už i Evropa prožívá "
ideologickou kolonizaci", jak často vzpomíná papež František, nejčastěji v souvislosti s rozvojovými zeměmi. Jejím záměrem je "
prosadit život bez Boha a šířit názor, že náboženství je v protikladu se štěstím a svobodou, a že odporuje demokracii a sekulárnímu státu."
Současná situace podle Bagnasca dokazuje, že tento druh sekulárních názorů není adekvátním řešením krize, které Evropa v současnosti čelí. Prvořadým cílem evropských biskupů musí tedy být "
obnovení naděje", protože "
Evropa se nesmí nechat zdeptat, její duše nesmí znejistit a nesmí se nechat zatížit tragickými vzpomínkami".
Bagnasco dále řekl, že křesťanství musí na sebe převzít závazek "
znovuoživení evropských kořenů", které mohou "stejně jako v minulosti, tak i dnes", přinést dobrou úrodu, kterou "nezničí žádná temnota".
Dalším závazkem biskupů musí být "
mluvit o Ježíši", protože sekularizační trendy nejsou "
nezadržitelné", ačkoli "zatemňují vědomí a vnímání jednotlivců, ale i celých národů." Protilék na evropské sekularizační trendy je podle janovského kardinála hlásání evangelia a odolávání "
zastrašování a odrazování od tohoto poslání."
Bagnasco mluvil o "
probuzení křesťanství" a vysvětlil, že
nejlepším spojencem evangelia nejsou naše organizace, zdroje a programy, ale "lidé, kteří nosí v srdci touhu potkat někoho, kdo jim pomůže probudit jejich svědomí, které v nich následně vzbudí otázky, související s existencí, budoucností, životem po smrti a s mystériem zla, které zraňuje člověka."
Evropští biskupové se nakonec, podle něj musí zabývat současnými "horkými tématy", aby se Evropa mohla stát "rodinou národů", jejíž centrem zájmu bude
důstojnost člověka. Na závěr dodal, že v Evropě může nastat rozkvět nové kultury a může se dále rozvíjet, "
ale pouze tehdy, pokud se to stane podle představ původních zakladatelů Evropy."
Zdroj:
www.catholicnewsagency.com, 2. 10. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 20. 10. 2017 naleznete
zde.