Ještě před pár lety jsem procházela v supermarketu kolem malého regálu plného haloweenského sortimentu: od bonbónů s podobou krvavých očí, přes šklebící se dýně po punčochy s kostrami. Byl plný. Nikdo o toto zboží neměl zájem a zdravý rozum nedovolil vyhazovat peníze na takové hlouposti.
Když paní učitelka zavelí
A najednou: škole se po škole zachtělo nějaké novoty a zdá se to být i dobrá zábava: strašidelné masky, čarodějnice, vyřezávané dýně, které nemívají milý výraz a o nichž ne každý ví, proč právě takto vypadají. A najednou je tolik nového, co se dá ve škole dělat díky tomuto "novému svátku": na své si přijde tělocvikář, angličtinářka i paní učitelka výtvarné výchovy. A paní učitelka či ředitelka zavelí: "
Připravte se na haloween": nakoupit, přinést, obléknout se .... A rodič a žák, byť zcela nesouhlasí, většinou poslechne, protože nechce, aby bylo zle a aby zase jednou byl on ten špatný.
Proč se stydíme za svíčku
Nevím o tom, že by se školy někdy (kromě hodin náboženství) hrnuly do oslavování svátku Všech svatých. Zdálo se jim to asi příliš "duchovní". Keltský haloween ale o nic méně duchovní není. Bohužel není duch jako duch.
Haloween je o duších a duších, kterých je třeba BÁT, je to den, o kterém věří, že právě procházejí mrtvé duše a mohou navštívit domov. Dýně je má odstrašit, jídlo před domem uplatit, aby šli dál, kostým je má zase zmást, aby člověka duchové považovali za jednoho z nich. Na tohle si naše děti ve škole "hrají" a víme vůbec o tom?
Kdybychom chtěli děti učit o tom, co jedí domorodé kmeny v Africe, snad by nikdo nenavrhl dát jim ochutnat larvy nebo všechny jednoho vedle druhého obléknout do listí, ať to vyučování je více zážitkové a "projektové".
Můžeme dětem představit objektivní informace, ale nařizovat jim oblékat se a vyrábět či recitovat věci, které nemusí být tak dobré, to je už jiná věc.
Pojďme na to trošku jinak
Představit a vysvětlit pravou podstatu Haloweenu je již v dnešní době namístě. Když tu opravdovou děti a studenti poznají, nebudou asi až tak uchváceni. Na druhé straně
chybí prezentace našich zvyků - proč chodíme uctít památku zesnulých, proč oslavujeme svátek Všech svatých, proč zapalujeme svíčku a proč děláme věnce. Podstatou našich svátků je láska, víra v Boha a úcta. A té - i pro etiky v této době nikdy není dost. I díky našim tradicím máme co dělat ve škole: vyrábět věnce a odnést na hrob tam, kde nikdo nechodí, zapálit svíčku, pomodlit se a kdo nevěří, zavzpomínat - vždyť i nevěřící, tak jako věřící umírají a mají místo posledního odpočinku, které si zasluhuje úctu a ne maškarádu nebo ignorování.
Napsala Anna Lojeková 11.10.2017
Převzato z
www.mojakomunita.sk/web/anna.lojekova/blog,
článek z 11. 10. 2017 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 14. 10. 2017; 29. 10. 2024 - 5408 přečtení)