13. října 2017 uplyne sto let od Zázraku slunce (tanec slunce) a od posledního zjevení Panny Marie ve Fatimě.
I přesto, že pochopit podstatu doby, kterou právě prožíváme, je pro nás nezbytné, víme i my, katolíci, o těchto mimořádných událostech jen velmi málo. V tomto článku chceme upozornit na opomíjenou úlohu sv. Josefa, kterou sehrál během této nesmírně významné události.
Po Zázraku slunce, v době, kdy vrcholilo poslední zjevení Panny Marie, se třem malým vizionářům zjevil i svatý Josef. Páter John de Marchi popisuje toto zjevení ve své knize
Pravdivý příběh o Fatimě takto:
"Nalevo od slunce se objevil svatý Josef s Ježíškem v náručí. V zářivých oblacích ho bylo vidět do půl pasu, dostatečně na to, aby bylo zřetelně vidět jeho pravici, kterou spolu s Ježíškem, udělal třikrát znamení kříže nad světem. Když to svatý Josef udělal, zjevila se napravo od slunce Panna Maria v celé své zářivé nádheře, oděná do bílomodrého roucha Panny Marie Růžencové. Zatímco Františka a Hyacintu zaplavily nádherné barevné odlesky slunce, Lucie měla privilegium hledět na našeho Pána, oděného v červeném rouchu jako Božského Vykupitele, žehnajícího svět, jak předpověděla Panna Maria. I jeho bylo vidět do půl pasu. Vedle něj stála Panna Maria, tentokrát oděná ve fialovém rouchu Matky Bolestné, ale bez meče. Nakonec se Přesvatá Panna opět zjevila Lucii ve své nadpozemské zářivé nádheře, oděná v jednoduchém hnědém rouchu Karmelském."
Toto poslední zjevení ve Fatimě nám poukazuje na
tři konkrétní formy oddanosti a úcty k Panně Marii, které nás vyzývá praktikovat během tohoto "
posledního boje" proti satanovi. Jde o oddanost a úctu:
· K jejímu Bolestnému a Neposkvrněnému Srdci
· K posvátnému růženci
· K hnědému škapulíři.
Je třeba si uvědomit, že poslední Fatimské zjevení nás s plnou vážností nasměrovalo i k oddanosti a úctě vůči svatému Josefovi, se kterým náš Pán požehnal celý svět.
Páter de Marchi dále píše:
"Náš Pán, již tak nesmírně urážený hříchy lidstva a zejména špatným zacházením s dětmi úřady v té oblasti, mohl velmi jednoduše v ten památný den zničit celý svět. Náš Pán však nepřišel, aby ničil, ale aby zachránil. Pán zachránil svět v ten den skrze požehnání svatého Josefa a skrze lásku Neposkvrněného Srdce Panny Marie k jejím dětem na zemi. Náš Pán ukončí světovou válku, která tehdy zuřila, a daruje světu mír a pokoj skrze svatého Josefa, jak Hyacinta později prohlásila, pokud děti nebudou uvězněny a poslány do Ourému.
Na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie, 8. prosince 1870, vyhlásil blahoslavený papež Pius IX.
na žádost biskupů celého světa, sv. Josefa za Ochránce svaté Církve "v těchto nejbolestivějších časech", kdy "Církev ze všech stran obkličují nepřátelé a sužují těžké pohromy, a to až do takové míry, že bezbožní lidé si myslí, že ji už přemohly pekelné brány."
Papež Lev XIII., kterému v roce 1884 bylo zjeveno, že satanovi bude daný čas, ve kterém může ve zvýšené míře škodit Církvi, ustanovil i novou úctu ke sv. Josefovi ve své encyklice
Quamquam pluries, kterou veřejně vyhlásil na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna 1889. Nejvyšší pontifikátu v ní píše:
"V období napětí a těžkostí - zejména když se zdá, že temné síly se dopouštějí obrovského bezpráví - bývá v Církvi zvykem utíkat se zvlášť vroucně a vytrvale k Bohu, jejímu Původci a Ochránci, prostřednictvím svatých - a to zejména
Přeblahoslavené Panny Marie, Matky Boží - jejíž záštita byla vždy nejúčinnější."
A dále vysvětluje:
"Vidíme, jak se víra, základ všech ctností, v mnoha lidech ztrácí; vidíme, jak chladne milosrdná láska; mladá generace je denně vystavena stále větší mravní a názorové zkáze; na Církev Ježíše Krista ze všech stran útočí ať už otevřeně nebo lstí; Nejvyšší pontifik se ocitl uprostřed nelítostného boje a samotné základy náboženství se podrývají s troufalostí a drzostí, která každý den nabírá na intenzitě. Tyto věci se už staly tak notoricky známými, že musíme upozornit na dno, ke kterému společnost v těchto dnech klesá, nebo na názory, které vnášejí chaos do smýšlení lidí. Za těchto tak nešťastných a problematických okolností nestačí pouze lidské prostředky; proto je nezbytné obrátit se na jediný zdroj pomoci, který bude účinný - na Boha."
Po více než sto letech, které prošly od vydání této encykliky, se zlo, o kterém mluvil papež Lev XIII., zintenzivnilo do takové míry, že pro většinu lidí z roku 1889 by bylo absolutně nemyslitelné a nepředstavitelné. Každodenní krvavá jatka tisíců nevinných dětí se souhlasem veřejných institucí, které by je měly chránit; posvátnost manželství se poskvrňuje rozvody, cizoložstvím a antikoncepcí; nejmocnější státy a instituce cíleně ničí pouto mezi rodiči a dětmi..."
Papež Lev XIII. vyzval věřící, stejně jako o dvacet osm let později Panna Maria ve Fatimě,
bojovat proti tomuto zlu modlitbou posvátného růžence:
"S blížícím se měsícem říjen, který je zasvěcený Panně Marii Růžencové, ještě úpenlivěji vyzýváme věřící, aby se ho modlili s ještě větší zbožností a vytrvalostí než dosud. Víme, že Panna Maria nám ve své mateřské dobrotě jistě pomůže a když do ní vložíme svou důvěru, nikdy nás nezklame. Nesčetně mnohokrát již svou mocí pomohla křesťanům; tak proč bychom právě teď, když se k ní ze všech stran vznášejí pokorné a vytrvalé modlitby, měli pochybovat o tom, jestli nám opět prokáže svou moc a lásku? Právě naopak, věříme, že její přímluva nám pomůže ještě zázračnějším způsobem, protože Panna Maria sama chce, abychom se na ni obraceli zejména ve zvláštních případech."
A pak, jakoby opět s předzvěstí Fatimy, upozorňuje věřící na svatého Josefa:
"Svou naději však, ctihodní bratři, budeme dle vašeho přání nyní vkládat i do dalšího svatého. Bůh potom možná s větší přízní shlédne na naše modlitby a přijde své Církvi rychleji na pomoc; proto usuzujeme, že pro křesťany bude velmi užitečné a prospěšné, spolu s Panenskou Matkou Boží, s velkou zbožností a důvěrou vzývat i jejího pročistého ženicha, svatého Josefa. Víme s absolutní jistotou, že to nejvíce potěší samotnou Pannu Marii."
Papež dále vysvětluje:
"Boží dům, který Josef spravoval s autoritou otce, chránil mezi svými zdmi nevšedně se rodící Církev. Ze stejného důvodu, pro který je Nejsvětější Panna Matkou Ježíše Krista a zároveň Matkou všech křesťanů, které "porodila" na vrchu Kalvárii uprostřed nevýslovných muk, ze kterých se zrodilo naše Vykoupení, je i Ježíš Kristus takříkajíc prvorozeným z křesťanů, kteří se stali díky jeho vykupitelskému dílu jeho adoptovanými bratry. Proto i tento svatý patriarcha (Josef) shlíží na velké zástupy křesťanů, které tvoří Církev, jako na svěřené obzvláště do jeho péče; hledí na Církev jako na rodinu, s nekonečným počtem členů, rozšířenou po celé zemi, nad kterou si udržuje díky tomu, že je ženichem Panny Marie a pěstounem Ježíše Krista, svou otcovskou autoritu.
Proto je jen přirozené a správné prosit svatého Josefa, aby takjako naplňoval všechny potřeby Nazaretské rodiny a chránil ji, přikryl i nás nyní svým pláštěm Boží ochrany a bránil tak Církev Ježíše Krista."
Svatý otec proto ustanovil novou modlitbu, která se má modlit po posvátném růženci během měsíce října, a to nejen v říjnu roku 1889, ale v říjnu každého roku. Při přípravě na připomenutí stého výročí od Zázraku slunce se poučme ze zjevení sv. Josefa ve Fatimě, a obracejme se k němu s prosbou o pomoc a ochranu.
Svatý Josefe, postrachu zlých duchů, oroduj za nás!
Zdroj:
www.lifesitenews.com
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 9. 10. 2017 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydánoo n10.10.2017 / 484 přečtení)