Prezervativ při prvním styku, hormonální antikoncepce během partnerského života a nitroděložní tělísko po narození dětí. Takový model zavedl sexuální liberalismus na dlouhá léta a konečně se začíná hroutit.
Francouzský levicový deník Le Monde zveřejnil výsledky průzkumu, který se v zemi koná pravidelně každých tři až pět let. Jde o průzkum, kterým se získávají data o používaných metodách antikoncepce.
Deník uvádí, že dlouho zažitý model - kondom při prvním styku, hormonální antikoncepce (HAK) během partnerského života a nitroděložní tělísko po narození dětí - se začíná hroutit.
Poslední průzkum byl proveden v průběhu roku 2016 na vzorku 4315 žen ve věku od 15-49 let. K výrazné změně dochází, hlavně co se týče hormonální antikoncepce. Zatímco v roce 2010 používalo tuto formu antikoncepce více než 40% žen, v roce 2016 je to již jen 33,2%.
Pokles obliby antikoncepční pilulky se začal projevovat již v roce 2000 a trend pokračoval i v roce 2010. Výrazně pokleslo užívání hormonální antikoncepce v roce 2013, kdy ve Francii vypukl skandál s třetí a čtvrtou generací těchto pilulek, když během jejich užívání mladá žena utrpěla mozkovou příhodu a podala žalobu, v níž dokazovala, že její zdravotní postižení bylo zaviněno právě používáním HAK (takové
případy mozkových mrtvic u mladých dívek "shodou okolností" také užívajících hormonální antikoncepci, nejsou vzácné ani u nás). Sestupný trend stále pokračuje.
Tento trend se však netýká nejmladší věkové skupiny. Ve věkové kategorii 15-19 let má naopak HAK oblibu až u 60,4% žen. Od věku 25 let, však počet uživatelek HAK klesá pod hranici 50% .U žen mezi 30-34 lety je to dokonce už jen jedna třetina.
Jako příčiny rapidního poklesu užívání HAK je uváděno uvědomění si vedlejších účinků jako jsou
migrény, nevolnosti, přibývání na váze, podle některých studií i zvýšené
riziko rakoviny prsu, ale i
ekologický aspekt, protože tyto umělé hormony jsou vylučovány močí a dostávají se do vody, z které se nedají odbourat.
Sterilizace jako forma antikoncepce je ve Francii, na rozdíl od zemí jako Velká Británie nebo Švýcarsko, používaná jen velmi zřídka. Souvisí to i s konceptem natality krajiny. Francie patří mezi země s nejvyšší porodností v EU.
Katarína Hanzlíková
Zdroj:
www.hlavnespravy.sk, 29. 9. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek z 2. 10. 2017 naleznete
zde.