Obecně platí, že pokud komunity prožívají nenávist nebo pronásledování, osvícení lidé chtějí, aby mluvili otevřeně, protože vědí, že to potřebujeme zastavit. Takže proč někteří křesťané váhají udělat přesně to, co se týče globálního modelu protikřesťanského pronásledování, znovu zdokumentovaného tento týden v nové zprávě ministerstva zahraničí?
V úterý ministerstvo zahraničí USA
vydalo první zprávu o mezinárodní náboženské svobodě v době prezidenta Donalda Trumpa. Zdůraznila pronásledování a nenávist vůči mnohým náboženským menšinám na celém světě včetně křesťanů.
Zpráva mě podnítila k tomu, abych znovu uvažoval o tom, proč se křesťané někdy zdají být váhaví vyjádřit své názory o takových krutostech.
Už nějaký čas jsem psal a mluvil o protikřesťanském pronásledování, včetně mé knihy 2013 s názvem The Global War on Christians. Jedna častá otázka, kterou jsem nesčetně mnohokrát dostal, byla tato: "
Proč se zaměřujete jen na křesťany? Není to úzkoprsé a konfesionální? Neměli bychom se obávat o všechny?"
Takové otázky se rodí ze šlechetného instinktu, že Církev by se neměla zaměřovat pouze na vlastní zájem, ale na blaho všech a odpovědí je, že bychom se samozřejmě měli znepokojovat o každého člověka.
Je tu však důležité varování.
Většina Židů, které znám, jsou silně proti nesnášenlivosti vůči někomu, ale cítí zvláštní instinktivní reakci, když je zaměřena na jejich kolegy - Židy. Většina muslimů, které znám, nechtějí nikoho utlačovat, ale především těžko nesou islamofobii. Mimo náboženství je mnoho žen obzvláště znepokojených nesnášenlivostí k ženám a porušováním práv žen, mnozí členové LGBT komunity jsou co se týče homofobie obzvlášť opatrní, atd.
Ve všech těchto případech osvícení lidé nejen že pochopí reakci, ale ji i pochválí. Povzbuzujeme členy těchto společenství, aby mluvili, protože chceme slyšet to, co mají říct a víme, že je potřebujeme, abychom to zastavili.
Pokud chcete další příklad, Američané všech vrstev byli vystrašení rasovou nechutností, kterou jsme viděli v Charlottesville minulý víkend a křesťanští lídři byli v popředí, když je odsoudili, včetně silných prohlášení vedení Konference biskupů Spojených států a vícerých jednotlivých biskupů. Zatímco samotná rétorika tento problém nevyřeší, mnoho katolíků bylo pyšných, když viděli, jak se jejich vůdci staví k této události.
Tak proč by to mělo být jiné, pokud jde o protikřesťanské pronásledování? (Především dosud nebylo žádné prohlášení biskupské konference o této nové zprávě, která opět dokumentuje celosvětový vzor zuřivosti proti křesťanům, jakož i vůči jiným náboženským menšinám.)
Určitě nemůžete tvrdit, že křesťané na tom nejsou až tak špatně. Celosvětově řečeno,
křesťané jsou na planetě nejvíce utlačované náboženské společenství. Obecné odhady jsou, že 200 milionů křesťanů žije každý den s hrozbou fyzického obtěžování, zatčení, mučení a dokonce i smrti, jen kvůli jejich náboženskému přesvědčení.
Strávil jsem čas s negramotnými, chudými křesťanskými ženami v Indii, jejichž manželé byli zmasakrováni najbizardnejším způsobem, který si dokážou hinduističtí radikálové představit. Byl jsem tváří v tvář nigerijským křesťanům, jejichž rodiny byly vytrženy válečníky Boko Haram, včetně jedné těžce zraněné ženy, která ztratila svého manžela a tři z pěti svých dětí v bombardování během Vánoc.
Měl jsem své setkání i s egyptskými křesťany, kteří byli uneseni, týráni a ponižováni islámskými radikály včetně koptského lékaře, který byl převezen do pouště a několik měsíců byl opakovaně bičován, protože odmítal přijmout islám.
Mluvil jsem s křesťany v Kolumbii, kteří byli během dlouhotrvající občanské války ohroženi, uneseni a zraněni polovojenskými silami levice nebo pravice, včetně katolického biskupa, který musel přerušit náš rozhovor, protože nedokázal zastavit pláč.
V jiných částech světa jsem se setkal s oběťmi, které zažily pronásledování v rukou ohromujícího množství jiných aktérů - včetně bohužel někdy i křesťanů.
Není přijatelné říci, že tito lidé nepotřebují pozornost, protože křesťanství je bohaté, silné a privilegované. Ať je to pravda nebo ne, na některých místech se určitě nevztahuje na lidi, se kterými jsem se setkal, kteří jsou obecně chudí, zapomenutí a bezbranní.
Také to neznamená, že křesťané by si vlastně neměli stěžovat, protože se dopustili samotných zneužívání, jako jsou křížové výpravy nebo inkvizice (zajímavé, že tato dvě témata vytáhne každý člověk při kritice křesťanství, ačkoliv nezná jejich historický kontext - editor). Cokoliv, co dělá z těchto kapitol historii, co dělá ochuzená a truchlící matka, se kterou jsem se v Nigérii setkal, s kteroukoli událostí z minulosti?
Nakonec je pokrytecké tvrdit, že: protikřesťanské pronásledování není ničím jiným než pravicovým problémem, jehož cílem je pokrýt kontroverzní pozice v západních militantních kulturách. Myslete si v těchto záležitostech co chcete, ale ručím vám, že drtivá většina trpících křesťanů na tomto světě ani neví, že se tyto války dějí (autor pravděpodobně naráží na války v arabském světě, kde primárně bojují USA - editor)
Jsou jedině křesťané v ohrožení? Samozřejmě, že ne. Chcete-li být důvěryhodní, musí se křesťanské svědectví v oblasti obhajoby náboženské svobody aplikovat obecně bez výjimky? Znovu, samozřejmě.
Mělo by však být přijatelné pro křesťany, aby cítili zvláštní empatii k jiným křesťanům, protože jejich víra říká, že jsou členy Kristova těla? Ještě jednou, samozřejmě.
V 1. listu Korintským, svatý Pavel píše: "
Jestliže tedy trpí jeden úd, trpí spolu s ním všechny údy, a pokud vychvalují jeden úd, radují se s ním." To je buď jen zbožná rétorika, nebo křesťané to myslí skutečně - a pokud to udělají, odevzdávání energie na obranu pronásledovaných křesťanů není konfesionální, je to soucit, v doslovném smyslu slova "trpět" s někým.
Je vhodný čas pro dobře smýšlejících křesťany, aby překonali nevyhraněnost, kterou někdy cítí, u zpráv o protikřesťanském pronásledování a berou to jako fakt života v dnešním světě.
Neznamená to, že jiné pronásledované skupiny nebudou zmíněné, ale
pokud pohodlní a bohatí křesťané na Západě nebudou mluvit o pronásledovaných křesťanech, kdo pak bude?
Zdroj:
https://cruxnow.com, 18. 8. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek ze září naleznete
zde.