
Evropský parlament přijal usnesení, které vyzývá všechny země EU, aby ratifikovaly Istanbulskou úmluvu.
Výbor OSN pro lidská práva chce v říjnu prezentovat komentář k článku 6 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, který zaručuje právo na život. Nově má být toto právo interpretováno včetně práva na potrat.
OSN redefinuje právo na život
Výbor OSN pro lidská práva chce na svém říjnovém zasedání prezentovat komentář k článku 6 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech, který zaručuje právo na život. Nově má být toto právo interpretováno včetně práva na potrat.
Vyloučit z mezinárodního práva právo na život nenarozených dětí má následující pasáž komentáře:
"Smluvní státy musí poskytnout bezpečný přístup k potratu na ochranu života a zdraví těhotných žen a v situacích, kdy by těhotenství do termínu porodu způsobilo ženě podstatnou bolest nebo utrpení, zejména pokud k těhotenství došlo následkem znásilnění nebo incestu, nebo když plod trpí smrtelným poškozením."
Předkládaný komentář k článku 6 má
omezit i původní zařazení potratu v kategorii krutého, nelidského a ponižujícího zacházení.
Zatímco Výbor pro lidská práva vypustil zmínky o nenarozených dětech, hovoří o právu na život jako neodmyslitelně spjatém s každou lidskou bytostí a "
nejcennějším a nejvyšším právu, od něhož není možné se odchylovat". Zároveň však
říká, že eutanazie právo na život neporušuje, pokud je vykonána na terminálně nemocných pacientech.
Změny v článku 6 navržené Výborem pro lidská práva už v roce 2015 se staly předmětem hlasitých protestů z tábora pro život, proto byl původní termín změn odložen. Navržený komentář je pravým opakem dvou komentářů o právu na život z osmdesátých let, které potrat vůbec nezmiňovaly.
Mezinárodní pakt o občanských a politických právech je mezinárodní smlouvou přijatou na zasedání OSN v roce 1966 a svým obsahem navazuje na Všeobecnou deklaraci lidských práv. Zatímco komentáře a doporučení Výboru pro lidská práva nejsou závazná a směrodatná, mohou nepřímo ovlivňovat interpretaci Paktu agenturami OSN a jim spřízněných organizací, včetně soudců.
Organizace C-Fam lobující v OSN za právo na život předá před říjnovým zasedáním Výboru pro lidská práva
petici o právu na život v mezinárodním právu, kterou je možné podepsat na adrese https://c-fam.org/right-life-international.
11/09/2017, c-fam.org
Převzato z
https://hnutiprozivot.cz/,
článek naleznete
zde.
Evropský parlament:
Ochrana nenarozených dětí
je násilím na ženách
Evropský parlament přijal usnesení, které vyzývá všechny země EU, aby ratifikovaly Istanbulskou úmluvu - Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Europoslanci tak ale zároveň odsouhlasili, že zabíjení nenarozených dětí nemá být považováno za formu násilí na ženách.
V usnesení stojí:
"Odpírání sexuálního a reprodukčního zdraví a služeb souvisejících se sexuálními a reprodukčními právy, včetně bezpečného a legálního přerušení těhotenství, představuje jednu z forem násilí páchaného na ženách a dívkách."
Pro usnesení hlasovalo 489 poslanců, 114 bylo proti, 69 se zdrželo hlasování.
Z českých europoslanců hlasovali proti pouze Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda a Tomáš Zdechovský.
Ke státům, které Istanbulskou úmluvu ještě neratifikovaly, patří i Česká republika, která ji zatím podepsala jedna z posledních v květnu 2016. Úmluva např. žádá členské státy, aby financovaly programy na provádění politiky rovnosti mužů a žen. Právě toto úmluva pokládá za opatření, které vede k boji proti násilí páchanému na ženách. Zodpovědnost za tato témata však nemá EU, ale jednotlivé členské státy, v jejichž kompetenci je vzdělávání, prevence, postihování pachatelů a poskytování konkrétní pomoci obětem.
Zabíjení počatých dětí v lůně matek není výrazem zájmu o zdraví žen. Zároveň není důvod pro to přijímat jakékoliv závazné mezinárodní dokumenty.
15/09/2017, ordoiuris.pl
Převzato z
https://hnutiprozivot.cz/,
článek naleznete
zde.