Hormonální antikoncepci nahrazují alternativy, založené na sledování cyklu ženy.
Mnoho žen dnes frustruje nabídka antikoncepce na trhu a hledá alternativy. V posledních letech dochází ke kritice hormonální antikoncepce, jejíž prokázané vedlejší účinky straší nejednu ženu.
I odborníci už dnes varují před lehkomyslným předepisování hormonů bez poučení o možných doprovodných efektech na tělo ženy. Stoupající nedůvěra žen ve farma průmyslu a rostoucí poptávku po ekologických řešeních způsobil, že principy přirozeného plánování rodičovství už dnes nejsou výsadou pouze katolíků.
Po alternativách je větší poptávka zejména v německy mluvících zemích, kde je ekologické povědomí zvlášť silně zakořeněné. V sousedním Rakousku například klesla podle
statistik spotřeba hormonální antikoncepce z roku 2012 do roku 2015 o sedm procent. Téměř 13 procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že se vzdali jakýchkoliv forem hormonální antikoncepce. To, že se na trh dostala i jiná alternativa jako spirála nebo sterilizace, podle rakouského deníku Standard přivítalo mnoho žen.
Švédsko-rakouská dvojice vědců přišla s novinkou mobilní aplikace Natural Cycles, kterou si certifikovali jako zdravotnickou pomůcku.
Efektivnost aplikace má být srovnatelná s běžně dostupnou antikoncepcí. Vědkyně Elina Berglund zúročila své matematické znalosti a vytvořila aplikaci, která na základě údajů teploty ženy vytváří algoritmus, který s přesností určí plodné dny. Potřebný je jen teploměr a stažení aplikace do smartphonu.
Autorka aplikace však tento produkt vymyslela pro zabránění otěhotnění, a ne pro plánování rodičovství. Podle studie z roku 2015 o efektivitě aplikace na vzorku 5 000 žen vyšlo, že má být dokonce ještě účinnější než hormonální antikoncepce.
Kritici však studii vyčítají, že byla dělaná retrospektivně a že zadavateli studie byli samotní tvůrci Natural Cycles.
Mini počítač plodnosti
Ještě jednodušší způsob určení plodných a neplodných dnů nabízí novinka na slovenském trhu mini monitor plodnosti Daysy, který funguje na podobném principu, ale jednodušeji, neboť samotný přístroj po odměření ranní teploty vyhodnotí plodnost ženy na příštích 24 hodin.
Na Slovensko tuto pomůcku přinesla Monika Hirmajerová, která sama pátrala po možnostech přirozených metod.
"Používala jsem jeden monitor plodnosti, ale ne zcela vyhovoval, protože nebyl vhodný pro kojící ženy a také tam bylo omezené časové okno, ve kterém je potřeba ráno měřit. Začala jsem proto pátrat po kvalitním a spolehlivém monitoru plodnosti. Přečetla jsem množství recenzí, studií a blogů a jednoznačným vítězem byl švýcarský monitor Daysy."
Manželé Hirmajerovi byli po osobní zkušenosti z produktu nadšeni a rozhodli se ho přinést i na Slovensko, protože nabídka monitorů plodnosti u nás není příliš pestrá.
Daysy není jen bazální teploměr, ale je to mini počítač, který se dokáže na základě měření bazální teploty v ústech a svého unikátního zabudovaného algoritmu naučit individuální cyklus ženy a umí jí prostřednictvím světelných indikátorů ráno ihned po měření oznámit aktuální stav plodnosti.
Na stejném principu fungují i monitory jako Lady comp nebo Pearly, ty jsou však dražší než novinka Daysy.
Days nabízí vědecky potvrzenou 99,3% spolehlivost, její Pearlův index (jeden ze způsobů matematického vyjádření spolehlivosti antikoncepce, vyjadřuje, kolik žen ze 100 za rok při používání dané metody neplánovaně otěhotní - pozn.) je 0,7, což je srovnatelné s hormonální antikoncepcí, která je dnes v rozmezí 99,1 - 99,9%. Tento algoritmus byl klinicky testován.
Daysy byl sestrojen Švýcary a vyrábí se v Německu, jeho životnost je odhadována na 7 - 10 let a je také certifikovanou zdravotní pomůckou. Podle distributorky Moniky Hirmajerové byl o přístroj hned po uvedení na trh velký zájem a poptávka dokonce převýšila nabídku.
"Stačí si pod jazykem ráno po probuzení změřit svoji teplotu a ve dnech menstruace tuto informaci zadat do Daysy. Daysy se naučí individuální cyklus ženy a umí i případné teplotní výkyvy vyhodnotit. Eliminuje "user error", tedy vylučuje uživatelskou chybu při vyhodnocování či zapisování dat."
Výhodou je, že není nutné měřit si teplotu ve stejnou dobu každé ráno, jedinou podmínkou je změřit si teplotu po 3 hodinách nepřerušovaného spánku. Days je vhodná pro ženy, jejichž cyklus je v rozmezí 19 až 40 dní. Pro ženy s delším cyklem již není tak efektivní.
Jen teploměr a papír?
Samozřejmě, na stanování plodných či neplodných dnů se umíte dopracovat i bez technických výdobytků, ale zabere to více času na studium, kurzy a analýzu zápisů a grafů.
Liga pár páru, která na Slovensku už léta propaguje symptotermální metodu, nabízí na svých stránkách jednoduchý teploměr, který měří s přesností na dvě desetinná místa, a tabulky, do kterých si ranní teploty zapisujete. Tato metoda sleduje dva příznaky plodnosti ženy, jde o kombinaci příznaků bazální teploty a hlenu děložního hrdla, čímž se zvyšuje její účinnost.
I když jde o nejlevnější metodu, zpětné vyhodnocování grafů je poměrně složité, což může odradit mnohé ženy, které se rozhodnou jít přirozenou cestou plánování rodičovství.
Klasické měření teploty a zapisování dat vyžaduje určitou úroveň znalostí a v případě nesrovnalostí cyklu i konzultace s odborníky, aby tato metoda byla spolehlivá. Pro mnohé ženy to není lákavá představa, protože nemají čas či energii se tomu věnovat.
Jozef Predáč z Ligy pár páru nové technologie vítá. "Odklon od používání antikoncepce k praktikování odpovědného rodičovství vnímám jednoznačně jako pozitivní trend a těším se, pokud se na trhu objevují spolehlivé a cenově přijatelné technické pomůcky, které mohou pomoci manželům, ať věřícím nebo nevěřícím, se lépe vyznat v plodnosti."
Občanské sdružení Liga pár páru se snaží být v obraze v tom, jaké přístroje se objevují na trhu, a sami je i testují. Doporučují i ovulační tester
Persona nebo monitor
iFertracker.
Na otázku, zda má katolické nazírání na plodnost díky eko trendům přesah už i do širší společnosti, odpovídá Jozef Predáč skepticky:
"Katolické nazírání na plodnost říká i to, že používání jakékoli antikoncepce v manželství - nejen hormonální antikoncepce nebo nitroděložních tělísek, ale i kondomů či přerušovaného styku je samo o sobě špatný, nemorální skutek, a jestliže manželé mají oprávněný důvod předcházet dalšímu těhotenství, mají svůj sexuální život podřídit přirozené neplodnosti ženy, což vyžaduje také přijetí zdrženlivosti. A s tímto se neztotožňují ani mnozí katolíci. Myslím si, že liberální společnost nechce změnit svůj životní styl, nechce se zbavit antikoncepce, ale spíše reaguje na masivní úbytek uživatelek jistého druhu antikoncepce, konkrétně té hormonální."
Jako úskalí zmíněných přístrojů vidí Jozef Predáči v tom, že neumí předvídat změny v délce cyklu. "Přístroje určující jednotlivé fáze cyklu pouze na základě změn bazální teploty nedokáží rozlišit, zda naměřená teplota je regulérní nebo je něčím ovlivněna. V neposlední řadě slabou stránkou většiny technických pomůcek je neschopnost nebo nepřesné určování plodných a neplodných dní v obdobích po porodu a v období přechodu, kdy ženy vykazují značnou hormonální nerovnováhu, která ovlivňuje sledované příznaky plodnosti."
Liga pár páru proto doporučuje manželům, kteří se rozhodli používat některý z moderních monitorů, aby správnost hodnocení podpořili sledováním ještě jednoho příznaku plodnosti, a když jim něco nesedí, aby zbystřili pozornost a nespoléhali se výhradně na výstup z přístroje.
Zuzana Hanusová
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 31. 8. 2017 naleznete
zde.