Marek Herman působí na Palackého univerzitě v Olomouci a a celý život se zabývá výchovou dětí. Spolu s kolegou Jiřím Haldou sepsal petici "Dvouleté děti do školek nepatří". Herman chce totiž přesvědčit politiky, aby zrušili nárok na místo ve školce pro děti od dvou let, který byl protlačený do zákona. Podle něj děti do tří let totiž potřebují být především s milující mámou a otcem.
V rozhovoru pro český portál
Aktuálně.cz Herman vysvětlil, že pokud rodiče dají dítě do školky dříve, hrozí, že bude mít celoživotní následky. Podle jeho slov rodiče nemají informace o tom, jak důležité je pro dítě období do tří let, protože právě v tomto věku se na 90 procent rozhoduje o tom, jaké dítě bude.
V čem tedy dělají rodiče chybu? Herman tvrdí, že rodiče mají naivní představy. "Žijeme v době, kdy se vše točí okolo dítěte a ono to nefunguje. Dříve se rodiče báli, jestli budou děti poslouchat, dnes se bojí, jestli je budou mít rady," vysvětlil.
Rodiče se zároveň snaží, aby se dítě mělo dobře, aby mělo blahobyt. Avšak dítě potřebuje především disciplínu. "Vstávání, usínání, jídlo, to musí být zautomatizované. Dnes je to cochcárna. Děti jedí v různý čas, někdy pohromadě, jindy samy. Výchova se strašně uvolňuje. S dětmi se donekonečna diskutuje, maminky jim všechno vysvětlují, a stejně to nefunguje. Pak máte rozzlobené agresivní děcka, která si lehají na zem a kopou kolem sebe. Takové děti jsou nešťastné a jen volají: prosím vás, zakažte mi už něco a trvejte na tom. Já se uklidním. Dítě potřebuje něžnou milující mámu, dotyky, vůni, něhu a pevného otce, který dává limity, pořádek," ozřejmil Herman.
Pedagog je stoupencem konzervativních názorů a proto považuje otce na "mateřské dovolené" za nesmysl. "Může to fungovat u 0,1 procenta rodin, problém je, že si všichni řeknou: Tak to jsme my, to je v pohodě. Ale dítě se rodí z těla mámy a potřebuje mámu. Výchovné styly muže a ženy jsou zcela odlišné. Dítě do tří let potřebuje bezpodmínečné přijetí. Máma ho má ráda, protože je její, a než usne, vše mu odpustí. A zároveň potřebuje otce, který řekne: Tak to tedy ne, nejprve si to ukliď a pak se budeme bavit."
Muži jsou také něžní, ale mužská něha je jiná než ženská a zároveň "žena za den řekne sedm až deset tisíc slov a musí je říct. Muž jich řekne tři až pět tisíc a nemusí je říct. A dítě potřebuje podněty, vše vnímá."
Herman pro český portál uvedl i svou zkušenost s učitelkou z mateřské školy. "Ředitelka jedné školky se mě ptala, zda mohou mít děti ochablé mimické svaly v obličeji. Že je vychovávají dva tatínkové gayové a jí se zdá, že děti nereagují. A já říkám, je to možné, protože chlapi se projevují jinak. Nedělal bych třetí světovou z toho, když si máma s otcem vymění role, ale držel bych se vyzkoušených vzorců."
"Nevidím důvod, proč by žena neměla dostat za stejnou práci stejně peněz jako muž, proč by nemohla vykonávat stejné profese, ale na druhé straně vždy ženu pustím do dveří, a když půjdeme do restaurace, zaplatím za ni. Věřím na základní konzervativní věci, připouštím nové, ale úplně bych to neotáčel. To může být strašně nebezpečné," vysvětlil.
Dvouleté děti do školek nepatří
Herman je iniciátorem
petice "Dvouleté děti do školek nepatří," kterou již podepsalo více než 11 000 lidí. Upozorňuje, že dvouleté děti do školky nepatří, protože dítě do tří let vnímá sebe a mámu jako jednu bytost.
"Dítě si vytváří své já přes mámu, když odejde, dítě si myslí, že je s ním něco špatně. Pochopí to jen v případě, kdy to bude nezbytné. Ale ne pokud to bude z rozmaru. Bavíme se o průměrném dítěti. S některými dětmi to neudělá vůbec nic. Ale když dáte dítě do školky před třetím rokem, máte velkou pravděpodobnost, že uděláte chybu. Hrozí, že bude mít celoživotní újmu. Čím později ho dáte, tím menší je pravděpodobnost té chyby," zdůraznil český pedagog Herman.
Máma je lepší než jesle
Podobnou petici má i Slovensko. Maminky jakož i 40 organizací premiéra a vládu v červnu žádali, aby nediskriminovala mámy, které se osobně starají o své děti a nedávají je do jeslí.
Dne 1. června 2017 maminky předaly premiérovi Ficovi podpisy pod jejich výzvu
"Máma je lepší než jesle". Tato výzva byla zveřejněna 2 dny před Dnem matek a do Dne dětí, tedy za 20 dní, ji podepsalo více než 15 000 občanů SR (
více ZDE).
"Pro vývoj dětí je důležité, aby mohly v prvních letech života vyrůstat u mámy. Je proto velmi dobré, že se v současnosti můžeme o děti starat tři roky během rodičovské "dovolené". Tuto dobrou slovenskou praxi nám závidí i v zahraničí, máme být na ni hrdí a chránit ji," řekla Annamária Cerovská z iniciativy maminek.
"Nesouhlasíme s diskriminační politikou vlády, protože na jeslovou péči dává příspěvek až do výše 280 eur, přičemž matkám, které se osobně starají o děti, nechává rodičovský příspěvek pouze ve výši 213,20 eur. To si opravdu stát cení osobní péči mámy na minus 66,80 eur? My, matky, jsme přece lepší než jesle!", dodala Renáta Ocilková z občanského sdružení Ženy ženám.
Děti jsou naše budoucnost. Proto slovenské matky žádají premiéra Roberta Fica i vládu, aby podporovali ten nejlepší start do života pro děti - mámu na plný úvazek. Vyplatí se to nám všem a zejména budoucím generacím.
Zdroj:
www.hlavnespravy.sk, 9. 8. 2017
Převzato z
www.lifenews.sk,
článek naleznete
zde.