Na scéně je další dokument, u kterého se konzervativci otevírá kudla v kapse.
Nedávno zde vyvolala diskusi zmínka o výchově v duchu humanismu, která se objevila v Národním akčním plánu pro děti. KBS protestovala, že humanismus není ten nejšťastnější proud, ve kterém mají vyrůstat naše děti. Někteří
upozornili, že humanismus má i jiné tradice, ale pointa debaty byla jinde.
A sice, copak je třeba ozývat se pro každou kontroverzní maličkost, která se objeví ve vládním či nadnárodním dokumentu.
Ať je, jak chce, na scéně se objevil další
dokument, při kterém se konzervativci otevírá nožík v kapse.
Jde o
doporučení Výboru OSN pro práva dítěte, návrhy pro Slovensko. Z hlediska mezinárodního práva nejsou závazné, a proto nevymahatelné. "Očekává se však, že smluvní strana přiměřeně posoudí jejich možnou realizaci a v případě potřeby přijme vhodná opatření," píše výbor ve zprávě obsahující doporučení.
O co tedy jde?
Tak například výbor žádá Slovensko, aby zakázalo používání hnízd záchrany (babyboxy) a podporovalo stávající alternativy včetně poskytování služeb k plánovanému rodičovství. Je smutné, že OSN záchranu života považuje za menší hodnotu jako zachování identity dítěte.
Rovněž výbor OSN "naléhá smluvní stát, aby výslovně zakázal tělesné tresty v domácím prostředí bez jakéhokoliv dalšího oddalování."
Výbor také doporučuje, abychom změnili článek 3 zákona o rodině tak, aby "zajistil úplný soulad s Úmluvou o právech dítěte, se zaměřením na blaho dítěte více než na složení rodiny."
Problémem má být věta v článku 3: "Společnost uznává, že pro všestranný a harmonický vývoj dítěte je nejvhodnější stabilní prostředí rodiny tvořené otcem a matkou dítěte."
Za zmínku stojí i doporučení, které se týká rozšíření přístupu adolescentních dívek k finančně dostupné antikoncepci, podle OSN máme zrušit zákaz z roku 2011 o krytí antikoncepce z veřejného zdravotního pojištění.
Odstranit bychom měli i požadavek na souhlas rodičů s potratem a antikoncepcí, který se vyžaduje u adolescentních dívek starších, než je legální věk pro pohlavní styk. Rovněž bychom měli zajistit nedospělým dívkám přístup k bezpečnému potratu včetně zrušení legislativních ustanovení, které jim určují povinnou čekací lhůtu.
Aby toho nebylo málo, Slovensko by mělo omezit právo na výhradu svědomí. Výbor OSN našemu státu doporučuje, aby "výslovně zakázal institucím přijímat institucionální politiky nebo praktiky odmítnutí péče na základě výhrady svědomí." Také bychom měli monitorovat a sbírat data o odepření zdravotní péče na základě výhrady svědomí.
Naštěstí jde jen o informační dokument, který vypovídá spíše o mentalitě lidí ve Výboru OSN pro práva dítěte než o reálných návrzích v domácí politice. Dokument komentovala Konference biskupů Slovenska a také Sdružení katolických škol Slovenska.
Možná se objeví hlasy, že na takový "cár" papíru není třeba plýtvat sílami a reagovat. Ale člověk nikdy neví. Ozývat se je proto třeba už jen z perspektivy sebezáchovy, abychom nebyli překvapeni, když se podobné nesmysly objeví v nějakém tom národním akčním plánu.
A pak budeme ještě děkovat za ten humanismus.
Pavol Rábara
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 10. 8. 2017 naleznete
zde.