Petrovo "ověření" Ježíšova božství a pochybnosti, Ježíšova výčitka a vyznání učedníků v závěru. To jsou témata, která nabízí evangelijní úryvek nejbližší neděle.
Křehká víra
Petr a apoštolové tuší, že Ježíš z Nazareta, který je povolal za své učedníky, není obyčejný židovský učitel. Slyšeli jeho nauku, která se odlišuje od zákoníků, neboť učí s autoritou (Mt 7,29). Viděli jeho zázraky na přírodě, má moc nad nemocí, zlými duchy, ba dokonce smrtí. (8. a 9. kapitola). Za Ježíšem jdou velké zástupy. Bezprostředně této události předchází zázrak nasycení velkého množství lidí, kde jen mužů je 5000 (srov. Mt 14,21) Petr a ostatní apoštolové však ještě musí růst ve své víře, která je nestálá a křehká. Ve chvíli nebezpečí a zkoušky selhávají. Toto je Církev, která se formuje.
Symbolika moře
Názvem "moře" evangelia označují Galilejské jezero, které má název Genezaretské nebo Galilejské jezero. Pro svou velikost se nazývalo moře. Je spojeno s mnoha Ježíšovými aktivitami. V biblickém chápání moře představuje chaos, nebezpečí a pustošivé mocnosti zla. Je symbolem nepřátelských sil, které pouze Bůh má moc ovládnout (srov. Gn 1,9). Ježíš tváří v tvář moři demonstruje svou božskou moc, které ho poslouchá a utiší se. V souvislosti s mořem má svůj příběh i loďka, která se stává
svědkem další lekce, kterou Ježíš formuje rodící se církev.
Zvláštnosti řeckého textu
Matouš zdůrazňuje, že loďka byla ve velké vzdálenosti od břehu. Řecký text doslova uvádí "mnoho stadií" (stadia = cca 185 metrů). Ježíš se k učedníkům přibližuje nad ránem, v řeckém textu se uvádí "v čase čtvrté hlídky", tzn. mezi třetí a šestou hodinou v noci. Loďkou, která se v našem příběhu zmiňuje až 5krát, zmítá vítr a vlny. Matouš tedy zachytil rozpoložení učedníků, kteří jsou zdánlivě odděleni od Ježíše celou noc, osamoceni a vystaveni ohrožení života. Ježíš kráčí po moři. Tento motiv připomíná starozákonní příběh přechodu přes Rudé moře a Boží záchrany Izraele před Egypťany. Ježíš dělá něco, co dokáže jen Bůh. Ale naše pozornost jde dál. Ježíš dělá ještě něco víc, co dělá jedině Bůh. Přináší pokoj: "
Vzchopte se! To jsem já, nebojte se! Dokud Petr upírá zrak na Krista a naslouchá jeho hlasu, kráčí ke Kristu. Když si začne všímat a vyhodnocovat vlastní situaci, začíná tonout.
,br>
Bůh, který natahuje ruku k člověku
Petr žádal důkaz "
Pane, pokud si to ty ..." Ježíš neodmítl jeho žádost, ale požaduje od něj víru. Petrovu vykročení předchází důvěra v Ježíšovo slovo. My nejednou považujeme existenci Boha za přízrak, v doslovném řeckém textu "fantasma = přízrak", od kterého žádáme "důkazy", ale tak, aby nás to nic nestálo.
Loďka v pozdějších interpretacích představuje Církev. Kristus je ten, který je neustále přítomen uprostřed svých věřících, přináší jistotu a pokoj do našich životů. Boží ruka je vždy vztažená k člověku, aby zachytila každého, kdo volá o pomoc, byť s malou vírou. Petr se této ruky pevně chytil ...
P. František Trstenský 10. 08. 2017
Převzato z
www.postoj.sk/,
článek z 10. 8. 2017 naleznete
zde.