Mezi oblíbenými místy poutníků ve Svaté zemi patří 575 metrů vysoký vrch Tábor, na jehož vrcholu stojí bazilika, která připomíná evangelijní příběh o Ježíšově proměnění. Papež Jan Pavel II. V roce 2002 představil nová tajemství růžence světla, mezi nimiž je i tajemství Pánova Proměnění. V neděli 6. srpna oslavujeme tento svátek v liturgickém kalendáři a to je příležitost podívat se blíže na jeho evangelijní popis.
Vyznání Krista
Ve všech třech evangeliích, které hovoří o Ježíšově proměnění (Mk, Mt, Lk), tato událost předchází událost spojenou s uznáním Krista, když se zeptá svých učedníků, za koho ho pokládají zástupy a oni sami. Odpovídá Petr: „
Ty jsi Mesiáš, Syn živého Boha.“ (Mt 16,16) Po tomto vyznaní Ježíš začne svým učedníkům otevřeně říkat o svém utrpení (srov. Mt 16,21), ale učedníci ještě této jeho cestě nerozumějí. Právě do tohoto jejich rozpoložení přichází událost proměnění. Můžeme tedy říci, že proměnění je odpovědí nejen Ježíše, ale samotného Otce na otázky ohledně jeho Syna a jeho poslání, ale i úlohy jeho učedníků.
Trpící Mesiáš
Proměnění v první řadě potvrzuje Ježíšův božský původ, který evangelista zachytil předcházejícím vyznáním Petra: „
Ty jsi Syn živého Boha.“ (Mt 16,16) Jde však stále o slova člověka. Při proměnění se objevují postavy Starého zákona, Mojžíš a Eliáš, a zaznívají slova samotného Boha. Znamená to, že i z nebeské strany je potvrzené Boží synovství Krista. Jeho slova mají závaznost, člověk ho má poslouchat. Úryvek podává odpověď i na to, jaká je cesta tohoto Mesiáše. Pánovo proměnění je odpovědí i pro ty, kteří sice chtějí Ježíše následovat, ale ptají se, jestli přece jenom neexistuje nějaká možnost následovat ho bez utrpení? Odpovědí je jednoznačné ne.
Cesta Kristova učedníka
Zdá se to být až nepochopitelné, že ten, za kterým chodí zástupy, který koná zázraky a uzdravení, skončil odmítnutím a smrtí. Učedníci ještě nemají v sobě tento obraz utrpení Mesiáše, který přijímá na sebe potupení kříže. Bůh Otec přikazuje učedníkům, aby jeho Syna poslouchali. Ježíš z Nazareta je jeho Synem. Cesta utrpení není nějakým trucem, alternativním řešením, ale Božím plánem. Ježíš Kristus plní vůli svého Otce. To znamená, že proměnění je potřebné číst především z pohledu mučení. Tuto událost můžeme také vnímat jako přípravu učedníků na dobu, kdy bude Pán definitivně vzat do nebe, a oni jako jeho následovníci budou šířit jeho evangelium.
Mojžíš a Eliáš
Pro Starý zákon je velmi důležitá hora Sinaj, která je spojena s povoláním Mojžíše a předáním Božích přikázání. Sinaj je také spojován s postavou proroka Eliáše. Přítomnost Mojžíše a Eliáše při Kristově proměnění má několik vysvětlení. Jde o dvě hlavní postavy dějin Izraele. Bůh skrze ně výrazným způsobem tlumočil svou vůli Izraelskému národu. Obě postavy zažily Boží zjevení na hoře Sinaj. Mojžíš ve vidění Boží slávy (srov. Ex 33,18-34,7) a Eliáš v jemném vánku (srov. 1 Kr 19,1-18). Oba zakusili odvržení vlastního lidu (srov. Ex 14,11-14; 1 Kr 18,7-19), což čeká i Krista. Přítomnost dvou osob odpovídalo židovským předpisům, podle kterého pouze svědectví dvou nebo tří svědků bylo pravdivé (srov. Dt 17,6). Starozákonní texty nazývají Mojžíše a Eliáše jako proroky. Ježíš Kristus je prorok "par excellence". Je naplněním prorockých přislíbení: "
A zástupy říkali: »To je ten prorok, Ježíš z galilejského Nazareta.«" (Mt 21,11) Mojžíš a Eliáš představují reprezentanty dvou hlavních částí židovských svatých Písem - Zákon a Proroci, které přišel Ježíš Kristus naplnit.
Poslouchat Božího Syna
Centrální častí proměnění ale není přítomnost dvou slavných starozákonních postav, ale slova nebeského Otce: „
To je můj milovaný Syn, ve kterém mám zalíbení, poslouchejte ho!“ (Mt 17,5) Je to střed celé události. Bůh nemlčí, Bůh má hlas. Bůh nemlčí ani v tomto světě. V první části prohlášení se hovoří o Ježíšovi Kristovi a jeho postavení. Z toho vyplývají důsledky, o kterých hovoří druhá část Otcovy výpovědi: „
Poslouchejte ho!“ Slova, skutky a hlavně příklad Pána Ježíše známe. Máme ho v Písmu svatém. Čtěmě ho, uvažujme nad jeho slovy a uvádějme do praxe.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 3. 8. 2017 naleznete
zde.
*****
Na stránkách Fatymu k tomuto svátku také vyšlo:
K proměnění Páně
(P. Milan Glaser)
*****
Výběr z dřívějších výpovědí Benedikta XVI.
ke svátku Proměnění Páně
*****
JEŽÍŠ, který na hoře proměnění
zjevil svou slávu
- 10 rozjímání
ke 4. tajemství růžence světla