Jisté noci v roce 1216 sv. František bděl v Porciunkule na modlitbách. Najednou v kostelíku zazářilo světlo a František uviděl nad oltářem Krista oděného do světla, po jeho pravici Boží Matku v doprovodu andělů.
Jak sv. František získal milost porciunkulových odpustků
František vzdal Pánu úctu s tváří přitisknutou k zemi. Pán se ho ptal po čem touží pro spásu duší. František bez rozmýšlení odpověděl: "
Nebeský Otče, i když jsem jen nehodný hříšník, prosím, aby byla všem, kteří přijdou do tohoto kostela s úmyslem vyznat své hříchy a projevit zkroušenost, udělena milost úplného odpuštění dočasných trestů." "
Žádáš hodně, bratře Františku" - řekl Pán. Zasloužíš si ale více a více ti bude dáno. Přijímám tedy tvou modlitbu, ale pod podmínkou, že v mém jménu předložíš tuto žádost mému náměstku na zemi. A František se bez otálení dostavil před tvář Honoria III., který byl v té době v Perugii a upřímně mu vyprávěl o svém vidění.
Papež ho pozorně vyslechl a dal mu svolení. Pak se zeptal: "
Na kolik let chceš tyto odpustky?" František rychle odpověděl: "
Svatý Otče, neprosím o roky, ale o duše!" A šťastný chtěl odejít, ale papež za ním zavolal: "
A nechceš ani žádný doklad?" A František odpověděl: "
Stačí mi tvé slovo, Svatý Otče! Odpuštění hříchů je Božím dílem, Bohu přísluší zjevit toto dílo. Nepotřebuju žádný doklad, protože Nejsvětější Panna je dokumentem, Ježíš Kristus notářem a andělé svědky."
Několik dní poté v přítomnosti umbrijských biskupů zvolal k shromážděným věřícím v Porciunkule: "
Toužím, abyste všichni přišli do nebe!" V roce 1480 papež Sixtus VI. rozšířil toto privilegium na všechny františkánské kostely I. a II. řádu, ale jen pro bratry. V roce 1622 Řehoř XV. zahrnul do tohoto privilegia všechny lidi, kteří se v tento den vyzpovídají a příjmou sv. přijímání. Kromě toho ho rozšířil, kromě františkánských i na kostely bratří kapucínů. Papežové toto privilegium stále znovu a znovu potvrzovali. Pavel VI. ho v roce 1967, apoštolskou konstitucí Indulgentiarium Doctrina, upravil tak, že 2. srpna může získat úplné odpustky každý, kdo navštíví farní kostel a splní obvyklé podmínky pro jejich získání.
Dějiny Porciunkule
Etymologie slova "Porciunkule" vychází ze dvou pramenů. Prvním bylo vymezení "piccola porzione" (malá částka) terénu, na kterém vyrostla kaple, a který v té době patřil k rozlehlým pozemkem benediktinů. Druhým pramenem - jak říká tradice - byla "piccola porzione di pietra" (malá částka kamene) z hrobu Matky Boží, kterou čtyři poutníci přinesli ze Svaté země a umístili do jedné ze stěn kaple. Počátky kaple sahají do IV. století. Jde o malou stavbu na širokém prostranství z nevelkou apsidou. Gotická klenba podobná klenbě kostelíka sv. Damiána byla postavena samotným sv. Františkem. Když se světec rozhodl bydlet u Porciunkule, kaple ještě neměla střechu, jen stěny. Benediktini ji sv. Františkovi pronajali za symbolický košík plný ryb ulovených v potoce Tescio, který jim byl dáván každý rok. Benediktini chtěli Františkovi kapli dát do vlastnictví, ale on, věrný chudobě, nepřijal tento dar a prosil, aby od něj přijímali tento symbolický nájem. František obýval Porciunkule spolu s jinými bratry tři roky, do roku 1209, kdy se kvůli zvětšujícímu se počtu bratří malá komunita přesídlila do Rivo Torto.
Sv. František se vrátil do Porciunkule v roce 1211 a založil zde první františkánské místo: nazval ho místem, ne klášterem, protože se ke slovu klášter váže význam vlastnění a stabilita. Kolem kaple, v lese, vyrostly z větví a hlíny postavené chatrče, ve kterých bratři spávali na pytlích vyplněných slámou. Porciunkule byla místem shromáždění a společné modlitby.
V kapli, v noci po Květné neděli, z 18. na 19. března 1212 mladá Klára, která utekla z domu, složila řeholní sliby, dajíc takto začátek řádu klarisek. V Porciunkule v roce 1216 dostal František od Ježíše Krista, který k němu znovu promluvil, milost úplných odpustků. V okolí Porciunkule mívali bratři kapituly. Významnou kapitulou byla kapitula, která probíhala na jaře 1221, na které se zúčastnilo kolem 5000 bratrů reprezentujících společenství z celé Evropy.
Současná bazilika byla vybudována na rozkaz Pia V. v letech 1569 - 1679 podle plánů architekta z Perugie G. Alessiho. Patří k nejokázalejším křesťanským stavbám. V roce 1909 jí papež Pius X. udělil titul patriarchální bazilika. Portál pochází z let 1924 - 1930 a je dílem C. Razzanieho. Štít fasády zdobí socha Neposkvrněné Panny Marie z pozlaceného bronzu, jejíž tvůrcem je G. Colosanti. Rozlehlý a stromy vysazený prostor před bazilikou má připomínat les, který se někdy kolem kaple Matky Boží Andělské rozprostíral.
Co jsou odpustky?
Učení o odpustcích a jejich praxe v Církvi jsou těsně spojeny se svátostí pokání. Odpustky jsou odpuštění časného trestu před Bohem za hříchy, které jsou již odpuštěny, co se týče viny. Dostane ho náležitě připravený věřící v Krista za jistých a stanovených podmínek pomocí Církve, která jako služebnice vykoupení (svojí) mocí rozdává a aplikuje poklad zadostiučinění Krista a svatých. Odpustky jsou částečné nebo úplné, podle toho, zda osvobozují od časného trestu za hříchy částečně nebo úplně. Každý věřící může odpustky (...) získat buď pro sebe nebo aplikovat za zesnulé.
Abychom toto učení a praxi Církve pochopili, je třeba mít na zřeteli, že hřích má dvojí následek. Těžký hřích nás zbavuje společenství s Bohem, a proto nás dělá neschopnými věčného života, jehož zbavení se nazývá "věčný trest" za hřích. Na druhé straně každý hřích, i všední, má za následek nezdravé připoutání k stvořením, které potřebuje očištění buď zde na zemi nebo po smrti ve stavu zvaném očistec. Toto očištění osvobozuje od "časného trestu" za hřích. Obrácení, které pochází z vroucí lásky, může dojít až k úplnému očištění hříšníka, takže už nezůstane žádný trest (KKC 1471, 1472).
Podmínky pro získání úplných odpustků
1. Být ve stavu posvěcující milosti.
2. Zúčastnit se na mši a přijmout svaté přijímání.
3. Navštívit františkánský, farní nebo katedrální kostel.
4. pomodlit se Vyznání víry, Otčenáš a na úmysl Svatého otce.
5. Mít úmysl získat odpustky.
6. Nemít náchylnost k žádnému ani lehkému hříchu.
Text: mpp; foto: LMB
Převzato z
https://minoriti.sk/,
článek z 2. 8. 2017 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 2. 8. 2017,
2. 8. 2018 - 1178; 1. 8. 2019 - 2470; 1. 8. 2021 - 6079; 2. 8. 2022 - 6893; 2. 8. 2023 - 7523; 31. 7. 2024 - 8186 přečtení)
K tématu také v článku:
SLAVNOST PORCINKULOVÉHO ODPUSTKU
/www.fatym.com/, 2. 8. 2014