17.neděle (cyklus A) nám nabízí tři zajímavá podobenství. Zatímco předchozí podobenství 13. kapitoly jsou adresovány zástupům, podobenství
O pokladu ukrytém na poli, jako i následující
O vzácné perle, je určeno už jen Ježíšovým učedníkům. Proč jen jim? A před jakým pokušením varuje podobenství
O rybářské síti?
17.neděle (cyklus A) nám nabízí tři zajímavá podobenství. Zatímco předchozí podobenství 13. kapitoly jsou adresovány zástupům, podobenství
O pokladu ukrytém na poli, jako i následující
O vzácné perle, je určeno už jen Ježíšovým učedníkům. Ježíš vešel do domu, kde nejprve podává vysvětlení podobenství
O pleveli mezi pšenicí. Tato změna místa má svůj nezanedbatelný význam. Dům a vnitřek symbolizují společenství těch, kteří se rozhodli Ježíše následovat, tzn. nejen poslouchat jako zástupy venku, ale plnit jeho vůli. Třetím je podobenství
O rybářské síti.
Zariskovat spolu s Bohem
Nebeské království není připodobněné tomu, kdo pole koupí, ale k samotnému pokladu. Boží království není výsledkem nějaké lidské strategie. Je to Boží dar a ten dar je už tady, ale pro mnohé je ukrytý.
Pravý Ježíšův učedník je ten, kdo se rozhodne zariskovat a všechno investovat do nebeského království - "
prodá všechno, co má ...," který si nenechává nějaký záložní plán pro případ, že by to nevyšlo.
Už rozumíme, proč toto podobenství řekl svým učedníkům a ne zástupům. Pouze ten, kdo zariskuje spolu s Bohem, může zakusit radost a pozná hodnotu Božího království. Je to radost "z objevení" nebeského království ve svém životě.
Nebeské království převyšuje všechno
Předchozí podobenství přirovnává nebeské království k pokladu a ne k tomu, kdo ho kupuje. Objev pokladu je pro člověka neočekávaný, aby se zdůraznilo, že Boží království je Božím darem, nikoli výsledkem plánovaného lidského konání.
V tomto případě je nebeské království srovnávané s kupcem, kterého přes zkušenosti překvapí vzácnost perly. Důležité je, jak se zachová: "
Prodá všechno, co má, a koupí ji." To je jediná správná odpověď, kterou má dát Ježíšův učedník ve vztahu k nebeskému království, tzn. žádná jiná hodnota se mu nevyrovná a převyšuje všechna naše očekávání. Pro člověka nic nemá být překážkou pro jeho dosažení.
Každý je pozvaný
Poslední ze sedmi Ježíšových podobenství ve 13. kapitole Matoušova evangelia má alegorické vysvětlení, ve kterém každý detail má hlubší význam. Oddělení se vztahuje na spravedlivé a špatné. Dělají ho andělé, tzn. děje se na základě nadpřirozených kritérií, ne lidských.
Evangelizace je jako házení sítě, která má zachytit každého bez rozdílu. Bůh od nás očekává, že budeme jeho evangelium hlásat každému a nevybírat si prostředí a lidi, kde to chceme a kde nechceme dělat. A už vůbec není naším úkolem "pomoci" Bohu při třídění lidí, to nepatří nám, ale Pánu, ačkoli pokušení asi dřímá v každém z nás.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 27. 7. 2017 naleznete
zde.