Na Ježíšovo nanebevstoupení se obvykle dívá jako na okamžik jeho oslavení. Biblické texty však podávají odlišný pohled. Hovoří o Ježíšových zjeveních učedníkům. Vzkříšený Kristus nebývá na zemi jakoby v nějakém úkrytu, ze kterého se během 40. dní z času na čas ukáže. Okamžikem vzkříšení Ježíš dosáhl definitivně oslavení své lidské přirozenosti.
"Po svém umučení jim poskytl mnoho důkazů, že žije, když se jim čtyřicet dní zjevoval a mluvil o Božím království." (Sk 1,3)
Poslední Kristovo zjevení
Povelikonoční setkání s Ježíšem jsou odlišná od těch před Ježíšovým utrpením. Nanebevstoupení je vlastně poslední Ježíšovo zjevení. Zvláštním způsobem ho ještě zažije Pavel při svém povolání za apoštola na cestě do Damašku. Nanebevstoupení patří k zmrtvýchvstání. Ježíš vešel do své slávy už skrze zmrtvýchvstání. Nanebevstoupení Páně je poslední zprávou o Velikonocích.
Ježíšova slova "já jsem s vámi po všechny dny" znamenají, že Ježíš neodešel od nás do nějakého vzdáleného "druhého světa", ale nyní začíná nový způsob Ježíšova bytí při nás. To, co my rozlišujeme - Umučení - Vzkříšení - Nanebevstoupení - Letnice, víceré novozákonní spisy chápou jako jeden spásný úkon - povýšení k Otci.
Čas přípravy
Číslo 40 je především symbolem přípravy na něco nového, co má přijít. Po potopě přichází nové období pro lidstvo. Na vrchu Sinaj Izrael dostane Boží přikázání a začíná nové období, je to formování Izraele jako národa. Po 40 ročním putování po poušti začíná nové období pro Izrael, když se usadí v přislíbené zemi. Ježíšových 40 dní na poušti je přípravou na veřejné účinkování. Proto i číslo 40 ve spojení s nanebevstoupením Páně je časem přípravy pro Církev. Je to nová situace pro učedníky, když Krista už neuvidí více takovým způsobem, jako dosud.
Nový začátek
Marek, Matouš a Jan uvádějí jako místo nanebevstoupení Galileu, region na severu Izraele, kterému zvláštní ráz dává Galilejské jezero. Galilea má i symbolický význam. Představuje začátek Ježíšova působení. Ježíš po svém vzkříšení posílá učedníky na místo, kde to všechno začalo. Jde o nové povolání, které má i novou kvalitu. Nyní totiž začíná čas jeho učedníků, čas společenství, které se zformovalo kolem Ježíše a jeho poselství. Scéna nanebevstoupení je popsána jako zjevení Božího majestátu. Ježíš se zjevuje na vrchu, jako kdysi Bůh na Sinaji. Zjevuje apoštolům svou poslední vůli. Nejdříve mluví o sobě, pak dává příkazy a nakonec příslib: "
Já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa." (Mt 28.20)
Na začátku Matoušova evangelia je Ježíš při narození představen jako Emanuel - Bůh s námi. Kristova poslední slova v tomto evangeliu jsou stejná. On je a zůstává Emanuelem - Bůhem s námi uprostřed společenství svých následovníků. Toto Ježíšovo ujištění je vrcholem celého působení Církve, je ujištěním pro život každého věřícího.
P. František Trstenský
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 24. 5. 2017 naleznete
zde.