Podle svého vlastního svědectví, papež, který vyhlásil dogma Nanebevzetí Panny Marie, viděl čtyřikrát "zázrak slunce".
Tuto informaci potvrzuje rukopisný, nepublikovaný zápis papeže Pius XII., který je součástí výstavy "Pius XII.: Muž a pontifikát".
Kurátor výstavy a vatikánský reportér pro italský deník Il Giornale, Andrea Tornielli, vysvětlil pro agenturu zápis, že zápis byl nalezen v archivech rodiny Pacelli. Zápis popisuje "zázrak slunce", epizodu, která byla dodnes potvrzena pouze nepřímým svědectvím kardinála Federica Tedeschiniho (1873-1959), který popisoval v homilii, že Svatý otec uviděl zázrak.
Pius XII. napsal: "
Uviděl jsem" zázrak slunce ", toto je čistá pravda."
Zázrak slunce je známý zejména jako epizoda, ke které došlo ve Fatimě, Portugalsku, 13. října 1917. Podle fatimských vizionářů Panna Maria řekla, že v tento den se stane zázrak, aby se lidé o tom přišli sami přesvědčit. Tisíce lidí se shromáždily na místě zjevení. Slunce "tančilo" a údajně okamžitě vysušilo deštěm nasáklou zem a přítomných sledujících.
Potvrzení dogmatu
Podle zápisu Pius XII. uviděl zázrak v roce, kdy měl prohlásit dogma Nanebevzetí Panny Marie, v roce 1950, během toho co vstoupil do Vatikánské zahrady.
Uvedl, že tento úkaz spatřil několikrát, považujíce ho za potvrzení svého plánu vyhlásit dogma.
V papežských zápisech se uvádí, že 30. října 1950 ve čtyři odpoledne, během jeho "
obvyklé procházky ve Vatikánských zahradách, kdy četl a studoval" když přišel k soše naší Paní z Lurd, "
směrem k vrcholu kopce [...] jsem byl ohromen úkazem, který jsem předtím nikdy neviděl."
"
Slunce, které bylo stále dost vysoko, vypadalo jako světla, neprůhledná sféra, zcela obklopena světelným kruhem," popisoval. A člověk se mohl dívat na slunce "
bez nejmenší námahy. Před ním se nacházel velmi lehký, malý oblak."
Zápisy svatého otce pokračují při popisu "
neprůhledné sféry", která se "
mírně pohybovala směrem ven, buď se točila, nebo se pohybovala zleva doprava a naopak. Ale v rámci sféry jste mohli vidět výrazné pohyby, zcela jasné a bez přerušení."
Pius XII. uvedl, že stejný úkaz spatřil "
31. října a 1. listopadu, v den definování dogmatu Nanebevzetí Panny Marie, a pak znovu 8. listopadu a později už vůbec."
Papež přiznal, že v dalších dnech, přibližně ve stejnou dobu, se pokoušel sledovat, zda se tento úkaz nebude opakovat, "
ale marně - ani na chvíli jsem nedokázal upřeně hledět (na slunce); mé oči by byly oslněny."
Pius XII. hovořil o této události s několika kardinály a blízkými spolupracovníky, jako např. se sestrou Pascalinou Lehnertovou, jeptiškou odpovědnou za papežské apartmány, která prohlásila, že "
Pius XII. byl velmi přesvědčen o pravosti tohoto mimořádného úkazu, který uviděl při čtyřech příležitostech."
Syn Panny Marie
Tornielii pro ZENIT řekl, že mezi životem Eugenia Pacelliho a tajemstvím Panny Marie existovalo vždy úzké spojení.
"
Od dětství byl Eugenio Pacelli oddaný (Marii) a byl zapsán v kongregaci Nanebevzetí Panny Marie, která měla kapli blízko Ježíšova chrámu. Oddanost byla zřejmě prorocká, protože právě on vyhlásil dogma Nanebevzetí v roce 1950."
Budoucí papež celebroval svou první mši 3. dubna 1899 u oltáře ikony Panny Marie "<>Salus Populi Romani" v bazilice St. Maria Magiore. "
A vlastně," pokračoval Tornielli, "
Eugenio Pacelli získal biskupské vysvěcení od papeže Benedikta XV. V Sixtinské kapli 13. května 1917, v den prvního zjevení Panny Marie Fatimské."
Jako papež v roce 1940 schválil fatimské zjevení a v roce 1942 zasvětil celý svět Neposkvrněnému srdci Panny Marie.
Pius XII. také často mluvil se sestrou Lucií, fatimskou vizionářkou, a požádal ji, aby přepsala poselství, která přijala od Panny Marie. Pius se tak stal prvním papežem, který se dozvěděl o "třetím fatimském tajemství", později zveřejněny papežem Janem Pavlem II.
Zdroj:
zenit.org, 4. 11. 2008
Převzato z
www.lifenews.sk
článek z 5. 5. 2017 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 10. 5. 2017,
15. 8. 2018 - 1772; 14. 8. 2023 - 7417 přečtení)