2. neděle velikonoční má několik přívlastků -
Neděle Božího milosrdenství (zavedl ji v roce 2000 sv. Jan Pavel II.),
Neděle apoštola Tomáše (podle evangelijního úryvku, který se čte v tuto neděli). Chci upozornit na starokřesťanský název "
Dominica in albis" nebo přesněji "
Dominica in albis deponendis - Neděle odkládání bílého roucha.
Název se odvozuje od starokřesťanského zvyku, kdy ti, kteří přijali křest na Bílou sobotu, nosili bílé tuniky, které slavnostně odložili v poslední den velikonočního oktávu. Slavení velikonočního oktávu se opírá o časový údaj v Janově evangeliu: "
Za osm dní byly jeho učedníci zase uvnitř a Tomáš s nimi. Přišel Ježíš, ačkoli dveře byly zavřené, postavil se doprostřed a řekl: "Pokoj vám!" "(Jan 20,26) Velikonoční oktáv se považuje za nejstarší část církevního kalendáře. Ve starověku těchto osm dní charakterizovaly tzv. mystagogické katecheze.
Mystagogie znamená v řečtině uvedení do tajemství (mysterion = tajemství, ago = vést). Novokřtěnci se během velikonočního oktávu dále vzdělávali v poznávání Kristovy nauky, do které křtem na Bílou sobotu byli zasvěceni.
Už i na Slovensku se ve více farnostech během nedělí postního období zavedly tzv. postní kázání. Týden bílých šatů, jak můžeme velikonoční oktáv nazvat, je svátkem nás všech, kteří jsme přijali křest. Když se uvažuje nad potřebou další
farní katecheze, velikonoční oktáv se může stát jednou z forem hlásání a prohlubování pravd víry, představení hlavních témat křesťanství.
Podnětem nám může být právě evangelní úryvek, ve kterém se apoštol Tomáš touží "dotknout" Krista. Zmrtvýchvstalý jde vstříc této Tomášově touze. Jsem si jist, že mnozí věřící touží po prohloubení své víry, po odpovědích na vlastní pochybnosti, nebo možná hledají argumenty na námitky kolegy v práci nebo spolužáků ve škole. Hledejme formy a způsoby, jak jít vstříc této jejich touze. Mystagogická kázání, kterými je budeme uvádět do tajemství víry, se mohou stát jedním z nástrojů katechizace v našich farnostech. Starokřesťanská praxe nás k tomu motivuje.
P. František Trstenský
Katolícky kněz, přednáší Nový zákon na Teologickém inštitutu v Spišské Kapitule.
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 19. 4. 2017 naleznete
zde.