Ruské vydání XI. svazku "Opera Omnia" Benedikta XVI. bylo vydáno na Velikonoce (letošní ve společném datu pro východ a západ). Na začátku tohoto projektu v 2015 byl papež Benedikt XVI. požádán, aby mu napsal předmluvu - a tak i udělal.
Díky italskému deníku
Corriere della Sera máme italskou verzi této ruské publikace, kterou nyní představujeme v angličtině (a díky našim překladatelům i ve slovenštině jako první. Editor):
Benedikt XVI.
[
Corriere della Sera, 15. duben 2017]
Nihil opery Dei praeponatur - "Ničemu ať se tedy nedává přednost před bohoslužbou." Svatý Benedikt s těmito slovy v jeho Řeholi (43,3) ustanovil úplnou prioritu bohoslužby ve vztahu k jiným částem klášterního života. Toto nebylo dokonce nutně jasné ani v klášterním životě, protože podstatnou úlohou mnichů byla také zemědělská činnost a práce na prohlubování svého poznání.
V zemědělství, jakož i v řemeslech a duchovní formaci, se mohly vyskytnout dočasné naléhavé případy, které se mohly zdát důležitějšími než liturgie. Benedikt čelil tomuto všemu a s ustanovením priority pro liturgii dokázal jednoznačně usnadnit to, aby byl sám Bůh středem v našich životech. "
Jakmile slyšíte znamení k hodině bohoslužby, je třeba nechat vše, co by bylo v rukou, a spěchat se co nejrychleji." (43,1)
Ve svědomí lidí dnešní doby se Boží věci, a s nimi i liturgie, nezdají být v podstatě naléhavými. Všechny možné věci jsou naléhavé, ale věci Boží se takovými nezdají. Je možné uznat, že klášterní život je v každém případě něčím odlišný od života lidí tohoto světa a tento závěr je nepochybně pravdivý. Přece jen
se na nás všechny vztahuje to, že máme dát ve všem přednost Bohu. Přednost, na kterou jsme zapomněli. Pokud Bůh již není dále důležitý, pak se mění i kritéria, podle kterých určujeme, co je důležité. Když dává člověk Boha stranou, následně se sám podvoluje omezením, které z něj udělají otroka materiálních sil a které jsou tím pádem v rozporu s jeho důstojností.
V letech po Druhém vatikánském koncilu jsem si znovu uvědomil tuto prioritu Boha a bohoslužby. Nepochopení liturgické reformy, které se v Katolické církvi rozšířilo, vedlo k tomu, že
lidé dávají ještě více do popředí aspekt vzdělávání a vlastní činnost a kreativitu. Takové jednání vedlo téměř k zapomenutí Boží přítomnosti. V takové situaci je mnohem jasněji vidět, že existence Církve je závislá na správném slavení liturgie a že Církev se stává ohrožena, pokud se primát Boha neprojevuje v liturgii a tím pádem ani v životě. Nejhlubší příčina krize, která rozvrací církev, se nachází v odsunutí priority Boha v liturgii. Všechno toto mě vedlo, abych se věnoval tématu liturgie šířeji než v minulosti, protože vím, že
skutečné obnovení liturgie je nezbytnou podmínkou pro obnovení Církve. Studie shromážděné v tomto 11. svazku díla
Opera Omnia vycházejí z tohoto přesvědčení. Navzdory všem rozdílům je podstata východní a západní liturgie koneckonců jedna a tatáž. Z toho důvodu doufám, že tato kniha může pomoci křesťanům i v Rusku, aby novým a lepším způsobem pochopili tento velký dar, který je nám dán v posvátné liturgii.
Vatikán, s příležitosti slavnosti sv. Benedikta
11. červenec 2015
____________________________________________
Poznámka:
Podle moskevské patriarchální zpravodajské stránky
Pravmir by měl být tento ruský svazek publikovaný na konci roku 2017 nebo začátkem 2018 jako součást společného úsilí mezi vatikánským vydavatelstvím
Libreria Editrice Vaticana (
LEV) a ruským patriarchálním vydavatelstvím
Издательство Московской Патриархии. Knihy od ruského patriarchy budou rovněž vydány
LEVem v italském překladu.
Zdroj:
http://rorate-caeli.blogspot.com, 17. 4. 2017
Převzato z
http://www.lifenews.sk/,
článek naleznete
zde.