
Letos připadla Neděle Pánova zmrtvýchvstání na 16. duben. Nynější emeritní papež Benedikt XVI. v tento den dovršil 90 let života.
V článku naleznete zamyšlení P. Františka Trstenského, a odkaz na úryvek z nové knihy rozhovorů Petra Seewalda s J. Ratzingerem
Poslední rozhovory - duchovní testament Benedikta XVI.
Papež odvahy a pravdy
Josef Ratzinger nastoupil na Petrův stolec po dlouhém a v mnoha směrech výjimečném pontifikátu Jana Pavla II. Pro změnu jeho nástupce, papež František, si ihned získal mediální pozornost, takže by se zdálo, jakoby se v prvních měsících pozapomnělo na emeritního papeže bydlícího v klášteře vatikánských zahrad.
Možná v tom vidět jistou podobnost s papežem Pavlem VI. Ten převzal papežský úřad po dobrém a usměvavém papeži Janu XXIII. a po krátkém pontifikátu Jana Pavla I. kardinálové zvolili mladého kardinála Wojtylu z komunistické země, což vyvolalo velkou pozornost celého světa. Byl to však Pavel VI., Který vnesl do práce pontifikátu nové prvky, které nám dnes připadají "samozřejmé." V první řadě se zasloužil o dokončení II. vatikánského koncilu a implementaci jeho závěrů do praxe. Jako první papež od apoštola Petra navštívil Svatou zemi, zavedl praxi synody biskupů, začal praktikovat zahraniční apoštolské cesty (Asie, Afrika), jako první papež vystoupil v OSN, zřekl se papežské tiáry. Byl to právě papež Benedikt XVI., který upozornil na tohoto svého předchůdce a začal proces jeho blahořečení.
Už výběr jména "Benedikt" symbolizoval jeho nasměrování. Papež Benedikt XVI. se nebál přinášet náročná témata. Otevřel diskusi o islámu a s islámem, dialog s tzv. lefébristy, poukazoval na důležitost slavení liturgie (mj obnovil tzv. Tridentskou liturgii, vložil zpřesnění slov proměňování "za mnohé"). Mnohé jeho postřehy k směřování Evropy nebo společenským jevům mají už dnes prorocký charakter.
Za své apoštolské cesty si vybíral země, kde Katolická církev je spíše v defenzivě (např. Francie, Velká Británie, Česká republika, Turecko). Pedofilní skandály řešil evangelijně věrně. Svědčí o tom listy irským věřícím, setkání s oběťmi zneužívání a jasné právní instrukce dovnitř Církve. Inspirován návštěvou v České republice zavedl tzv. Nádvoří pohanů, jako místo dialogu věřících s nevěřícími.
Novými impulsy pro život Církve byly zvláštní roky, které prohlásil: Rok apoštola Pavla, Rok kněží, Rok víry ...
Obnovená láska k teologii
Jako 34 letého mladého teologa si ho tehdejší kolínský arcibiskup, kardinál Frings, vzal za svého odborníka na II. vatikánský koncil. Už jako papež se k tématu koncilu pravidelně vracel a poukazoval na jeho správnou interpretaci. Ratzingerův "
Úvod do křesťanství", které sestavil v 60. letech minulého století, je ještě nyní v 21. století fascinujícím čtením.
Ratzingerova díla, ať už jako teologa nebo papeže, se vyznačují hlubokým poznáním biblického textu a patristické dědictví, ale také munulej či současné filozofie a teologie. Patří mezi velikány teologického myšlení 20. a 21. století. Existuje Fundace Josefa Ratzingera, která sbírá a postupně publikuje jeho teologické díla. Fundace zavedla i Ratzingerovu cenu, kterou oceňuje osobnosti za jejich výjimečný přínos v oblasti teologie. Trilogie
Ježíš Nazaretský je výjimečným příkladem jeho kontemplace tajemství Božího Syna. Jozef Ratzinger znovu připomněl dovnitř katolické církvi důležitost poznání Kristovy nauky a potřeby její vždy nové aktualizace. Číst jeho díla věnovaná liturgii nebo rozhovory s novinářem Peterem Seewaldem přináší duchovní zážitek a radost. Proto se ukazuje jako důležité ve větší míře se seznámit s Ratzingerovými díly ve (slovenském) teologickém prostoru.
Muž pokory
Slova, která pronesl na poslední generální audienci 27. 2. 2013, vystihují jeho 8 letý pontifikát. "
Pán nám daroval mnohé slunečné dny a jemný vánek, dny hojného rybolovu. Byly i chvíle, kdy se voda zvedala a dul protivítr - jako během celých dějin Církve - a zdálo se, že Pán spí. Vždy jsem však věděl, že Pán je v té loďce přítomen, vždy jsem věděl, že loďka Církve není moje, není naše, ale jeho."
Všichni, kteří se pohybovali v jeho blízkosti, mluví o jeho lidskosti, jednoduchosti a skromnosti.
Své poslední roky života emeritní papež přirovnal k Mojžíšovi, který před svou smrtí vystoupil na horu Nebo, aby se připravil na setkání s Pánem. Ať mu je tedy Pán tou největší odměnou. Mnohé o něm zbývá ještě nevyřčené. Věřím však, že jako to bylo v případě Pavla VI., tak i na Benedikta XVI. se pozornost Církve ještě zaměří.
František Trstenský
Katolický kněz, přednáší Nový zákon na Teologickém institutu v Spišské Kapitule.
Převzato z
www.postoj.sk,
článek z 15. 4. 2017 naleznete
zde.
Posledné rozhovory
Úryvok z duchovného testamentu emeritného pápeža Benedikta XVI., ktorý práve vychádza v slovenskom preklade.
https://www.postoj.sk/22984/posledne-rozhovory
Objednání knihy
http://eobchod.ssv.sk/eshop