Zajímavé...

Představitelé syrské církve reagují na americkou intervenci

Sýrie, Homs (rok 2014), Fahed Homs, CC BY-SA 4.0,  en.wikipedia.org Sýrie. „Zdá se, že jde o strategickou chybu,“ reagoval řeckokatolický ordinář Aleppa na rozhodnutí USA ostřelovat základnu syrského letectva Al Šajrát v provincii Homs.





Nevěřím tomu" - řekl včera arcibiskup Jean-Clement Jeanbart italské katolické agentuře SIR – "že by prezident Assad potřeboval užívat chemických zbraní, poněvadž má na bojišti výhodnější pozici."

"V každém případě by však nejprve bylo třeba seriózně vyšetřit, co se stalo, aby bylo jasné, kdo je zodpovědný.“ Aleppský arcibiskup se pozastavil nad tím, zda obvinění uvalené na syrskou vládu a odpověď s použitím raket, nebyly příliš unáhlené, tím spíše, že přinesly další oběti na životech, zemřelo šest vojáků a devět civilistů. Vyjádřil naději, že všechny zainteresované strany změní svůj postup a „seriózně zvolí práci pro mír pomocí politických řešení a nikoli bomb“.

Téhož názoru je také apoštolský vikář latinského obřadu v Aleppu. „Tato vojenská operace otevírá možnost nových scénářů, které jsou znepokojivé pro všechny,“ řekl biskup Georges Abou Khazen OFM pro portál Vatican Insider. „Americká strana působí destrukci syrské infrastruktury. Již dříve bylo takto zničeno 32 mostů a bombardováním přehrady Tabbka na Eufratu – patnácté na světě co do velikosti - byla vyřazena z provozu elektrárna. Domnělý chemický útok je záminka, jako mnoho jiných, o kterých jsme slyšeli dříve v Libyi a Iráku... Spojené státy okupují spolu s takzvaným islámským státem všechna ložiska ropy a zemního plynu v Sýrii. Za zmínku stojí, že pár minut po americkém útoku začala ofenzíva džihádistů islámského státu a Al Nusry,“ říká biskup Abou Khazen.

Vatikánský rozhlas požádal o vyjádření chaldejského biskupa Aleppa mons. Antoine Audo:

Bylo to opravdu velké překvapení, je to pro všechny nová věc. Jde o změnu vojenské politiky na mezinárodní úrovni. A neví se, kam bude směřovat. Všichni se tady v Sýrii ptají – i když já si to tak docela nemyslím – zda tento příběh s chemickými zbraněmi nebyl manévr, který měl připravit intervenci a mezinárodní veřejné mínění.

Na otázku, jaká je nálada mezi lidmi, mons. Audo odpovídá:

Ozbrojené skupiny jsou v podstatě spokojené, když vidí tuto destrukci syrského státu. A jejich mnoho. Ostatní čekají, co se stane. Existuje projekt na rozdělení Sýrie. Neustále se srovnáváme se situací v Iráku. Zpočátku jsme si mysleli, že není možné, aby se tato situace opakovala v Sýrii, ale nyní vidíme, že se děje totéž.

Zdá se ovšem, že Asadova vláda získala zpět kontrolu nad většinou území

Ano, má v rukou velmi důležitá města, jako je Damašek, Aleppo, Homs, Hamma, i když čas od času jejich ostřelování pokračuje. A tedy není všechno skončeno.

Proč je mezinárodní společenství tolik zaměřeno na Sýrii?

„Na mezinárodní rovině jsou vždy nějaké zájmy, především ekonomické, jde zejména o zemní plyn a ropu. Pak je tady islámský rozměr, boj mezi sunnity a šíity na celém Blízkém východě, který je využíván k udržování těchto bojů a obchodu se zbraněmi. A konečně na syrské úrovni je tady určitá slabost spočívající v napětí mezi menšinami a většinou, kterého se rovněž zneužívá.“

Jak se připravuje křesťanská komunita v Aleppu na Květnou neděli?

Jsou to důležité momenty. Každý pátek večer máme po eucharistii v naší katedrále Křížovou cestu a minulý pátek mě velmi překvapilo, že kostel je daleko plnější než obvykle. Bylo to kvůli bombardování a situaci kolem Idlíbu. Lidé měli strach a proto přišli do kostela. Víra je skutečně cosi mimořádného, je to jediná věc, která nám zůstává. Nemáme politické ani ekonomické prostředky a děláme všechno proto, abychom zabezpečili křesťanskou přítomnost. A náš smutek, všechno, co děláme jako biskupové a jako křesťané a kněží je jenom, abychom vydali svědectví o naší víře. Nemáme žádné zájmy. Všichni mají nějaké zájmy v Sýrii, v této válce, na mezinárodní či na národní úrovni. Ale my syrští křesťané jsme přišli o všechno.

Říká aleppský biskup chaldejského ritu Antoine Audo SJ.


Převzato z www.radiovaticana.cz, článek z 8. 4. 2017 naleznete zde.

Aleppo (rok 2010), Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0, en.wikipedia.org

Sdílet

| Autor: Roman Tomek | Vydáno dne 09. 04. 2017 | 2813 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: www.radiovaticana.cz
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace