V tisku občas problesknou informace o připravovaném sjednocení Kněžského bratrstva svatého Pia X., známého pod zkratkou FSSPX, se Svatým stolcem. Zprávy o tom doprovázejí různé reakce v církevních kruzích. Mnozí představitelé katolické církve, ale i řadoví věřící, vnímají tento proces jako novou naději pro katolickou církev třetího tisíciletí. Naopak, nesmiřitelní skeptici hledají všechny možné i nemožné protiargumenty ve snaze tento proces zastavit, nebo ho alespoň zpomalit.
Ponechme stranou věčnou zákopovou válku mezi optimisty a skeptiky a zkusme se na celou věc podívat výsostně odborně, racionálně. Z dikce tohoto článku je evidentní, že jeho autor je jednoznačným příznivcem současného vedení FSSPX a bezvýhradně podporuje jeho snahu o začlenění do oficiálních struktur Katolické církve. Ne bezdůvodně.
Bylo vyslovených již mnoho argumentů, které jednoznačně hovoří ve prospěch chystaného sjednocení FSSPX se Svatým stolcem. Velmi precizně se k problematice vyjádřil páter Franz Schmidberger, bývalý generální představený FSSPX v letech 1982-1994 a současný rektor německého kněžského semináře Bratrstva v bavorském Zaitzkofenu, autor dokumentu s názvem
Überlegungen zur Kirche und zur Stellung der Priesterbruderschaft St. Pius X. in ihr (
Úvahy o Církvi a postavení Kněžského bratrstva sv. Pia X. v ní). P. Schmidberger v něm uvádí řadu argumentů ve prospěch normalizace vztahů se Svatým stolcem a následného kanonického řešení pro FSSPX.
Rozborem tohoto dokumentu se autor zabýval již v jiném svém článku (1), ale neuškodí alespoň stručně si znovu zrekapitulovat argumenty p. Schmidbergera. Současný stav FSSPX mimo oficiální struktury Katolické církve je nenormální, a proto je logické usilovat o jeho normalizaci. Nelze přece považovat nenormální stav věcí za normální. Vždyť zakladatel FSSPX odůvodňoval vznik Kněžského bratrstva svatého Pia X. stavem nouze a stav nouze přece nemůže být definitivní ani věčný. Proto také nelze akceptovat fakt, že mnozí věřící a členové FSSPX rezignovali a začali považovat nenormální stav za normální a definitivní.
Odmítání snah o přiznání řádné jurisdikce papežem Františkem způsobuje oslabování pocitu sounáležitosti k jedině pravé Katolické církvi a ztrácí se tak
sensus ecclesiae (církevní vědomí). Toto způsobuje FSSPX velkou újmu. Kněžské bratrství má mezi katolickými biskupy a kardinály v oficiálních strukturách Katolické církve nemálo sympatizantů a přátel, kteří by v případě normalizace vztahů FSSPX se Svatým stolcem ochotně povolali kněze a biskupy Kněžského bratrstva na pomoc. Rádi by svěřili kostely i semináře do jejich péče, avšak současný stav jim svazuje ruce. Přiznání řádné jurisdikce papežem Františkem by odstranilo mnoho překážek vzájemné spolupráce kněží a biskupů Kněžského bratrstva s jejich sympatizanty z řad oficiálních struktur Katolické církve na prospěch celé Církve. Navíc by se definitivně skončilo označování Kněžského bratrstva jako schizmatické, odpadlické struktury, stojící mimo Katolickou církev.
Navíc FSSPX potřebuje i nové biskupy a bylo by lépe pro celou Katolickou církev, kdyby se tato svěcení realizovala s papežským mandátem. Církevně-právní řešení pro FSSPX by zároveň bylo nepřímým útokem proti ultramodernistům, liberálům a jiným podvratníkům Církve. Oficiální akt uznání Kněžského bratrstva by vyvolal zdravý neklid v Církvi, který by povzbudil dobré a špatným by způsobil porážku. (2)
Toto jsou pádné argumenty p. Schmidbergera ve prospěch normalizace vztahů FSSPX se Svatým stolcem. Naléhavě se však žádá vyslovit ještě několik dalších, mimořádně pádných argumentů. Ten první nejlépe vynikne, pokud uvedeme názorný příklad. Představme si strom, který přináší bohatou úrodu kvalitního ovoce. Pokud však někdo uřízne z tohoto stromu větev, na které začíná dozrávat to nejkrásnější ovoce, ta větev vyschne a žádnou úrodu nepřinese. Podobně ani FSSPX nemůže přinášet ušlechtilé ovoce, pokud je odříznuta od stromu
Katolické církve! Ten strom totiž zajišťuje přes kořenový systém potřebné živiny pro všechny své větve. Pouze na stromě Katolické církve může dozrát ušlechtilé ovoce.
V Katolické církvi jsme již měli nehodné papeže, měli jsme dokonce i trojpapežství, takže se naše Církev nejednou v minulosti ocitla v bouřích času, ale přesto jen skrz Katolickou církev na čele s papežem vždy proudila lidstvu životodárná míza Božího požehnání! Nikdy ne jinak!!! Ježíš přece řekl Petrovi: „… A já ti pravím, že ty jsi Petr, a na té skále vybuduji svou církev a brány podsvětí ji nepřemohou. A tobě dám klíče království Nebes, a cokoli svážeš na zemi, bude již svázáno v nebesích, a cokoli rozvážeš na zemi, bude již rozvázáno v nebesích.“ (Mt 16, 18-19)
A rovněž řekl prvním biskupům, apoštolům, v čele s budoucím prvním papežem Petrem: „ ... A hle, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání tohoto věku. Amen.“ (Mt 28, 20)
A ještě řekl apoštolům: „ …Kdo slyší vás, slyší mne, a kdo odmítá vás, odmítá mne; kdo odmítá mne, odmítá toho, který mne poslal.“ (Lk 10, 16)
Už mnohokrát bylo slyšet takový názor: „V Boha věřím, ale Katolickou církev neuznávám.“ To je nesmysl! Mimo stromu Katolické církve se nemůže zrodit ušlechtilé ovoce. To pochopil jasnozřivý biskup Fellay.
Není nic horšího než trvalé vyhnanství. Po Prvním vatikánském koncilu se od Katolické církve odštěpili starokatolíci. Dodnes jsou v dobrovolném vyhnanství, mimo blahodárného pramene Božího požehnání, který proudí přes Katolickou církev. Biskup Fellay je mimořádně inteligentní teolog a právě proto pochopil největší hrozbu pro FSSPX. Velmi dobře věděl, že pokud nemá FSSPX skončit podobně jako Starokatolická církev, musí dosáhnout církevně-právní řešení pro FSSPX. Nejde však do toho neuváženě, ale pomalu, opatrně, promyšleně. Nemá co ztratit! Vždy se přece může vrátit do exilu! Zatímco však bude v lůně Církve, může zajistit zázemí pro harmonický rozvoj Bratrstva v budoucnosti.
A ještě jeden pádný argument. Ježíš Kristus je stále neviditelnou hlavou Církve. Pokud dopustil, aby současný papež František usedl na papežský stolec, měl proto své pádné argumenty. My jsme příliš ubozí na to, abychom pochopili Boží záměry. V Písmu svatém se píše:: „Vždyť moje myšlení není myšlení vaše, ani vaše cesty nejsou cesty mé, je Hospodinův výrok. Neboť jako jsou nebesa vyšší než země, tak jsou mé cesty vyšší než cesty vaše a má myšlení vyšší než myšlení vaše.“ (Iz 55, 8-9)
Nakonec tyto argumenty uvádí ve svém dokumentu i p. Schmidberger: „Církev je neomylná ve své podstatě, ale je vedena lidmi, kteří jsou omylní a mohou být i zatížení chybami. Musíme odlišovat úřad od konkrétní osoby… Dnes je papež František vlastníkem papežského úřadu s mocí primátu. V hodinu, kterou neznáme, odstoupí a bude zvolen jiný papež. Pokud však má papežský stolec, uznáváme ho jako takového a modlíme se za něj... Když ale Kristus ustanovil papežství, viděl celou řadu papežů celé historie Církve, i papeže Františka. A přece dovolil jeho výstup na papežský trůn.“(3)
Nikdo z lidí nemá právo prohlašovat, že rozumí Božím záměrům, a pokud to někdo udělá, je lhář a není v něm pravdy. A už vůbec nemá nikdo právo kritizovat Boží záměry. Pokud Bůh dovolil, aby se současný papež František stal hlavou Katolické církve, musíme to respektovat. Bůh rozhodl a my nemáme právo zpochybňovat jeho svatou vůli.
Karol Dučák
P
oznámky:
(1) Porov. Dučák, K. Dočkáme sa konca schizmy? In:
PriestorNet. Dostupné z:
http://www.priestornet.com/2016/04/dockame-sa-konca-schizmy.html
(2) Porov. Schmidberger, F.
Überlegungen zur Kirche und zur Stellung der Priesterbruderschaft St. Pius X. in ihr. In: The Cathwalk – Das Onlinemagazin für katholische Lebensart. Dostupné z:
https://thecathwalk.net/2016/04/16/piusbruderschaft-augenblick-scheint-gekommen-zu-sein-die-lage-zu-normalisieren/.
(3) Schmidberger, F.
Überlegungen zur Kirche und zur Stellung der Priesterbruderschaft St. Pius X. in ihr. In: : The Cathwalk – Das Onlinemagazin für katholische Lebensart. Dostupné z:
https://thecathwalk.net/2016/04/16/piusbruderschaft-augenblick-scheint-gekommen-zu-sein-die-lage-zu-normalisieren/.