Tento týden se europarlament ve Štrasburku zahrával s citlivou věcí. V dokumentu o rovnosti žen a mužů se mu nelíbila výhrada ve svědomí při potratech.
Už jsme si zvykli, že v nelegislativních zprávách Evropského parlamentu se objevují různé ideologické nesmysly. Přestože europoslanci takovými reporty právně nikoho nezavazují, ukazují své mentální nastavení a nepřímo vyvíjejí tlak na členské státy.
Evropský parlament schvaloval i tento týden několik dokumentů tohoto typu, které řeší rovnost žen a mužů i interrupce.
Pozornost vyvolala
Zpráva o rovnosti žen a mužů v Evropské unii v období 2014 - 2015 , kterou předkládal španělský europoslanec Ernest Urtasun.
V ní podle původního znění paragrafu 47 Evropský parlament "
zvýrazňuje rostoucí trend nadměrného využívání doložky o výhradě svědomí, které ztěžuje přístup ke službám zdravotní péči v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví, a vyzývá země EU, aby zabezpečily, aby doložky o výhradě svědomí nebránily pacientům v přístupu k zákonné lékařské zdravotní péče".
Europoslanci tento paragraf hlasováním odmítli, ale i tak za jeho přijetí hlasovalo více než 200 poslanců. Zprávu "Urtasun" nakonec jako celek schválily (369 bylo pro, 188 proti, zdrželo se 133).
Zmíněnou část zprávy o výhradě ve svědomí kritizovali v rozpravě i slovensští europoslanci.
"
Zásadně nesouhlasím, aby provádění potratů bylo klasifikováno jako základní zdravotní péče, protože tím pleteme veřejnost," vyjádřil se Branislav Škripek. Anna Záborská zase upozornila, že "
odpovědnost za vymezení zdravotní politiky, organizaci a poskytování zdravotnických služeb a zdravotní péče mají členské státy, nikoli Evropská unie.
Ke zmínce o výhradě ve svědomí ve zmíněné zprávě však třeba ještě dodat pár vět.
Institut výhrady ve svědomí je na Západě neustále napadán. Důkazem jsou četné soudní spory, které prostřednictvím diskriminační žaloby omezují svobodné podnikání (zejména LGBTI zakázky) nebo penalizace za poskytování zdravotní péče podle svědomí (křesťanské hospice versus eutanazie).
Útoky na námitku svědomí se začínají v poslední době objevovat i v souvislosti s potraty. Zmíněná zpráva europoslance Urtasuna není v tomto ohledu prvotinou.
Loni si
vyslechla od Rady Evropy kritiku Itálii, kde si výhradu ve svědomí při potratech použije podle
oficiálních údajů kolem 70 procent gynekologů a zdravotních sester.
Evropský výbor pro sociální práva, který je orgánem Rady Evropy, prohlásil, že Itálie porušuje právo na zdraví žen, které chtějí potrat.
Pravda je, že v některých regionech mají Italky problém najít personál ochotný provést interrupci. V malém regionu na jihu země Basilicata odmítá dělat potraty až 90 procent zdravotníků a v kraji Molise je to až 93,3 procenta. Ale i v typicky levicových krajích, jako Emilia Romagna či Toskánsko, působí více než 50 procent lékařů s výhradou ve svědomí.
Deník La Stampa
psal nedávno o 41-leté Italce, která hledala nemocnici ochotnou udělat potrat v regionu Benátska. Odmítli ji ve 23 nemocnicích. Vůči potratům vstřícné zařízení nakonec ženě "pomohla" najít odborová organizace CGIL, která mimochodem žalovala na Itálii v Radě Evropy.
Diskusi ve vysokých orgánech Evropy o "míře" uplatňování výhrady ve svědomí nelze podceňovat. Je signálem, že
klíčový institut na ochranu svědomí mnohým vadí a snahy o jeho okleštění nebudou polevovat.
A možná se dočkáme, že v Bruselu vyčlení pro výhradu svědomí kvóty.
****************************
Zpráva o rovnosti žen a mužů v Evropské unii
v období 2014 - 2015
Ve
schváleném materiálu se mísí pozitivnější body s kontroverznějšími. Europoslanci například vyzývají Komisi a členské státy, aby přijaly balíček opatření, která zajistí sladění pracovního a rodinného života žen, zvláště aby přehodnotily legislativu o mateřské a rodičovské dovolené.
Dále žádají garantovat ženám přístup ke službám reprodukčního a sexuálního zdraví včetně antikoncepce a potratů. Podle europoslanců je třeba také monitorovat média a reklamní průmysl, zda nezobrazují ženy sexisticky a stereotypně. Zpráva také volá po revizi právního rámce EU, který se týká boje proti jistým formám rasismu a xenofobie v souvislosti s LGBTI lidmi.
****************************
Pavol Rábara
Převzato z
www.postoj.sk,
článek ze 17. 36. 2017 naleznete
zde.