Jsou situace, o kterých víme, že jsou nebezpečné - tak, jako když si někdo hraje se zápalkami ve stodole plné suchého sena. Stačí jiskřička ... I ve vztazích se potřebujeme naučit myslet dopředu, myslet na následky...
Děláme rozhodnutí, která ovlivňují zákonitě naše životy. Některé jsou velmi nebezpečné. Ve vztazích jsou takovými rozhodnutí, které způsobí následující situace:
Málo společného času
Málo společného času a zanedbávání společného času - příliš dlouhá pracovní doba, práce na turnusy v zahraničí, časově náročné koníčky, které nepěstuje pár spolu, workoholismus, neustálé upřednostňování rodiny přátel, služby v církvi, zaměřenost na stavbu domu, předělávání bytu ...- vzniká odcizení, napětí, citová deprivace, která končí nenávistí nebo lhostejností vůči partnerovi, manželskou nevěrou ...
Vysoké procento párů se rozvádí již v prvním roce manželství - manželství musí být prioritou, jinak vás ostatní pohltí.
Vedle
práce musíte mít prostor pro rodinu - při práci v zahraničí se nejlépe osvědčilo přestěhovat celou rodinu, při nadměrně zatěžující práci je otázkou času změna zaměstnání nebo krize v rodině. Workoholismus je náročné vymýtit, ale společným plánováním se to podaří.
Rodinu a přátele budete muset někdy i zklamat - pokud cítíte diktaturu, mějte se na pozoru a vymezte hranice co nejdřív.
Služba v církvi je v pořadí až po službě v rodině.
Uspořádejte si priority, jinak se vám to vymstí na rodině a to je to poslední, co by chtěl Bůh. On nám vždy zorganizuje čas tak, abychom se mohli věnovat vztahu a měli i přiměřený čas na službu jiným. Dům a byt budujte spo- co děláme spo- to nás spojuje, co děláme sami, to nás sice nemusí rozdělovat, ale ani nás to nespojuje a odcizení je první krok rozpadu vztahu.
Nebezpečné známosti
Na pracovišti trávíme mnoho společného času s kolegy - se stejným zaměřením, rozumíme si ... Nejde o chorobnou paranoiu, o věčné podezírání, ale "
Ten, kdo si myslí, že stojí, ať si dává pozor, aby nepadl." 1 Kor 10, 12 Je třeba dávat pozor i na sebe a v drtivé většině si můžeme vybírat, s kým trávit čas a radit se v práci - je na místě rozvíjet vztah na pracovišti s člověkem stejného pohlaví.
Mnoho mladých párů má "partu společných přátel", kde se nerespektuje závazek vztahu. Ze společných fotek byste nepřišli na to, kdo je čí manžel či přítelkyně, protože na každé fotce je objímaný a zulíbávaný někým jiným ... Že je to jen ze žertu? Nemyslím, že by to bylo až tak vtipné, že většina případů nevěry se týká vztahů s nejbližšími přáteli a aféry na pracovišti. Mít přátele je důležité, ale vztahy s nimi by měly mít jasné hranice - projevy náklonnosti jako polibky, objetí, sezení na kolenou, nošení na rukou ..., by měly patřit pouze partnerovi, stejně jako tanec, který by měl patřit jiným pouze zcela výjimečně. Při něm přece přeskočí jiskra tak snadno ...
Láska pouze jedním směrem
Jmenuje se to medvědí služba - pomoc, která ti nakonec nepomůže, ale ublíží ... Pokud si myslíme, že našemu partnerovi nejlépe pomáháme tím, že vše děláme za něj, už se řítíme po dálnici do propasti vztahu. Ve vztahu musíme mít oba povinnosti i práva, musíme oba stejně dávat i přijímat. Když děláme vše za toho druhého, možná se nám nezdá, že mu vytváříme prostor, aby měl více času v práci s kolegyňkou, s kamarády u piva a skleničky, více času na facebook, kde si dobře početuje s fešnými kamarády, kteří akorát mají čas a pak i zajdou na kávičku ... nebo toho svého partnera jednoduše jen naučíš a budeš mu tolerovat, že bude zaměřen pouze na sebe - na svou práci, koníčky, image ... Jednou tě to omrzí - zvlášť, když se k němu či k ní přidá pár vašich dětí. Pokud se Ty trénuješ v neustálé oběti a svého partnera v neustálé lhostejnosti, je na čase to změnit, protože v takovém vztahu se Ti věru nebude dlouho líbit.
Co s tím, když se nás to týká?
Moje 3 rady:
1. Modli se
2. Poraď se
3. Komunikuj
Mnoho požehnání nám všem ve vztazích, v upřímnosti a zodpovědnosti jeden za druhého!
Anna Lojeková
Převzato z
www.mojakomunita.sk,
článek ze 7. 11. 2016 naleznete
zde.