Súdánský soud odsoudil Petra Jaška na dvacet let vězení.
Súdánský soud uznal vinu českého misionáře Církve bratrské ve všech bodech obžaloby včetně špionáže a protistátní činnosti. Bývalý ředitel nemocnice v Kladně byl zadržen, když se spojil s tamními křesťany, kteří v Súdánu trpí pronásledováním, a předal tamnímu studentovi, který utrpěl popáleniny během protivládní demonstrace, peníze potřebné na další zdravotní péči.
Podle tamních zákonů Čechovi za takový seznam obvinění hrozil i trest smrti.
České ministerstvo zahraničních věcí chce v diplomatickém úsilí o osvobození Petra Jaška pokračovat. Podle dnešního vyjádření ministra Lubomíra Zaorálka je šéf diplomacie připraven odcestovat do Súdánu a o jeho propuštění osobně jednat. Podle ministerstva je Jašek zatím v relativně dobré fyzické i psychické kondici.
Příběh Petra Jaška
Byl prosinec 2015 a lidé v Česku se už pomalu chystali slavit Vánoce. Je pravděpodobné, že na svátky strávené v kruhu rodiny myslel i třiapadesátiletý křesťanský aktivista Jašek, který se ze súdánského Chartúmu chystal odletět domů. Zabránili mu v tom příslušníci súdánské tajné služby NISS, kteří ho na letišti zadrželi a posadili do vězení.
Spolu s dalšími třemi súdánskými křesťany byl Jašek obviněn z protistátní činnosti, za kterou jim hrozí až trest smrti. Tento nejvyšší trest pro ně žádá žalobce. Český aktivista už tedy téměř rok sedí ve vězení a v zemi, které tvrdou rukou vládne prezident Umar - al Bašír, čeká na rozsudek. Súdánský diktátor svou moc opírá i o sérii zákonů na ochranu státu, které vycházejí z islámského práva šaría, a před soud je na jejich základě možné poslat prakticky kohokoliv.
Jašek, aktivní protestant a člen Církve bratrské, vstoupil na území Súdánu v listopadu 2015. Cestoval nalehko, pouze s nejnutnějším oblečením, laptopem, kamerou, dvěma pasy a několika tisíci dolarů v hotovosti. Nebyla to jeho první nebezpečná mise. Bývalý ředitel nemocnice z Kladna již delší dobu spolupracoval s americkou organizací Hlas mučedníků (Voice of Martyrs), která má pobočku v Česku a její hlavní činností je pomoc pronásledovaným křesťanům.
Jašek měl za sebou již několik nebezpečných cest do Asie či do západní Afriky, kde dokumentoval řádění teroristů z Boko Haram. V Súdánu však měl kromě monitoringu i konkrétní humanitární cíl. Bylo jím setkání se studentem Ali Omerem, který během jedné demonstrace v roce 2013 utrpěl vážné popáleniny. Jašek se o jeho případě dozvěděl na jedné konferenci a chtěl mu dát peníze potřebné na operaci. Částku pět tisíc dolarů se mu i podařilo předat a mužovo svědectví o tom, jak přišel ke svým zraněním, zaznamenal na video. Nahrávka je dnes jedním z důkazů proti němu.
*** VIDEO ***
*** zde ***
https://www.facebook.com/
Súdánští křesťané se modlí před budovou soudu.
Uveřejnil youe Ibrahim.
Soudní proces s Jaškem a obviněnými místními křesťany se začal v srpnu. Česko se ještě před začátkem soudního procesu snažilo prostřednictvím tiché diplomacie, která probíhala za pomoci švýcarského konzulátu, dosáhnout Jaškova vyhoštění před vznesením obvinění.
Převzato z
www.postoj.s,
článek z 29. 1. 2017 naleznete
zde.