Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl, že právo na respektování rodinného života nedává lidem právo koupit si dítě.
V případě Paradiso a Campanelli vs. Itálie šlo o 9-měsíčního chlapečka narozeného v Rusku na základě smlouvy o náhradním mateřství mezi italským párem a ruskou náhradní matkou. Porovnáním DNA se však zjistilo, že mezi dítětem a italským párem, který si ho "objednal", neexistuje žádná biologická vazba. Přesto se italští manželé opakovaně snažili zapsat do rejstříku obyvatelstva rodný list dítěte vystaven v Moskvě, ve kterém byli uvedeni jako rodiče.
"Dítě není věc, ale osoba s vlastní důstojností a právy. Náhradní mateřství však z dítěte dělá zboží - stačí podepsat smlouvu, převést peníze na účet a můžete si ho vzít domů. Dnešní rozsudek je dalším potvrzením toho, že tzv.
náhradní mateřství je třeba postavit mimo zákon, protože
je to jen nová forma obchodování s dětmi," komentovala dnešní rozsudek europoslankyně Anna Záborská, která se tématu náhradního mateřství věnuje dlouhodobě.
ESLP potvrdil, že postup italských orgánů, které dítě manželům odebraly, prohlásily ho za syna neznámých rodičů, vystavily mu nový rodný list a umožnily jeho adopci jiné rodině, neporušil právo na respektování rodinného života zaručená Evropskou úmluvou o lidských právech.
TASR o tom dnes informovala europoslankyně Anna Záborská.
Zdroj: www.hlavnespravy.sk, 24. 1. 2017
Převzato z www.lifenews.sk,
článek z 29. 1. 2017 naleznete
zde.