"Nadpřirozené zjevení a znamení poznamenávají dějiny, vstupují živě do lidského konání a provázejí putování světa a překvapují věřící i nevěřící. Tyto projevy, které nesmí odporovat obsahu víry, musí směřovat k ústřednímu bodu Kristovy zvěsti; k lásce Otce, která vzbuzuje v lidech obrácení a dává nám milost, abychom se mu svěřili se synovskou oddaností. Takovým je i Poselství Fatimy, které s výzvou k obrácení a pokání odpovídá na samotné jádro evangelního poselství."
Těmito slovy začíná oficiální vyjádření arcibiskupa Mons. Tarcisia Bertoneho, sekretáře Kongregace pro nauku víry k tématu poselství Panny Marie ve Fatimě.
13. května 1917 se ve vesničce Fatima ve středním Portugalsku třem dětem - Lucii, Hyacintě, Františkovi - zjevila překrásná Paní na oblaku v oslňujícím světle, když pásli ovce. Během šesti měsíců se jim vždy 13. v měsíci zjevila Panna Maria. Zvala je k pokání a modlitbě růžence za hříšníky. Během zjevení se děly různé zázraky a Panna Maria dala dětem poselství. Zjevení Církev uznala za pravé v roce 1930.
13. června 1917 Panna Maria dětem zjevila takzvané "Fatimské tajemství", které se skládá ze tří částí.
* První - vidění pekla
* Druhá - pronásledování Církve a Svatého otce, konec první a začátek druhé světové války, úcta k Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, pozvání zasvětit jejímu srdci celý svět a zvláště Rusko, aby se zabránilo budoucím katastrofám. Tato dvě poselství byla zveřejněna v roce 1941.
* Třetí část poselství byla odhalena mnohem později a Svatý stolec ho dlouhou dobu držela v tajnosti. Hovoří o atentátu na "biskupa oblečeného do bílého" a také mluví o smrti jiných biskupů, kněží a věřících. V roce 2000 Kongregace pro nauku víry zveřejnila oficiální komentář Církve ke třetí části Fatimského tajemství.
V roce 2017 slavíme 100. výročí zjevení Panny Marie ve Fatimě.
Během těchto 100 let Fatimská Panna Maria hrála důležitou roli ve službě římských papežů. Vzpomeňme si na některá fakta:
*
Papeže Pia XII. nazývali papežem Panny Marie Fatimské. Z poslušnosti poselstvím Panny Marie ve Fatimě zasvětil svět Neposkvrněnému Srdci, ale bez zmínky Ruska. Během pontifikátu papeže Pia XII. začala druhá světová válka, krátce před kterou byl i papež svědkem slíbeného znamení ve Fatimě - noc ozářená neznámým světlem v roce 1939.
*
Papež Jan XXII. navštěvoval Fatimu jako apoštolský nuncius a cílem jeho pontifikátu byla jednota mezi Římem a Ruskem.
*
Výjimečné spojení s Pannou Marií měl papež Jan Pavel II. Slova Totus Tuus - Celý tvůj se stala mottem jeho pontifikátu. 13. května 1981 byl na něj spáchán atentát, po kterém papež vyjádřil dík Panně Marii Fatimské, která mu zachránila život.
* Papež Benedikt XVI. V roce 2010 uskutečnil svou pouť do Fatimy. Tam zdůraznil aktuálnost Fatimského poselství - pozvání k modlitbě a pokání. Když byl ještě prefektem Kongregace pro nauku víry, napsal oficiální komentář ke třetí části Fatimského tajemství, v němž zdůraznil význam těchto zjevení pro Církev. Své jméno si vybral, aby pokračoval v činech papeže Benedikta XV. - papeže pokoje.
* Papež František už v první dny svého zvolení poprosil primátora Lisabonu posvětit svůj pontifikát Neposkvrněnému Srdci Panny Marie Fatimské a v říjnu 2013 jí zasvětil celý svět. Letos se (uskutečnila) jeho pouť do Fatimy na oslavu 100. výročí zjevení Panny Marie.
A i na počátku 20. století jsou pozvání Panny Marie k pokání a obrácení stále aktuální.
V poselství z 25. srpna 1991 Panna Maria v Medžugorji řekla:
"... Proto vás všechny vyzývám, drahé děti, abyste se ještě více modlily a postily. Zvu vás, abyste se devět dní odříkaly, aby se s vaší pomocí uskutečnilo všechno, co chci uskutečnit skrze tajemství, které jsem začala ve Fatimě. Volám vás, drahé děti, abyste nyní pochopily důležitost mého příchodu a vážnost situace! Chci zachránit všechny duše a obětovat je Bohu. Proto se modleme, aby se uskutečnilo úplně všechno, co jsem začala! ... "
V tomto jubilejním roce Fatimy se chceme očima římských papežů zahledět na tato poselství a na jejich význam pro Církev a věřící v současnosti.
Převzato z http://svetlomariino.com/sk,
článek ze 6. 1. 2017 naleznete
zde.
(Na Fatym.com vydáno 28. 5. 2017)