Předmanželské zkoumání je fáze, kterou začíná bezprostřední příprava snoubenců k sňatku. Jedním z cílů tohoto zkoumání je zjistit, zda snoubencům, kteří chtějí uzavřít manželství, nestojí v cestě něco, co by mohlo překazit jejich záměr. Prošetřuje se přítomnost tzv. manželských překážek. Co jsou to manželské překážky? Jaký je jejich smysl? Je možné je nějakým způsobem odstranit? Na tyto otázky se pokusíme najít odpověď v následujícím článku.
Kanonická překážka značí, že daná osoba se nachází ve stavu právní nezpůsobilosti uzavřít platné manželství. Jednoduše řečeno, snoubenci se nemohou církevně oddat. Existuje několik dělení manželských překážek. Pro nás je však nejdůležitější základní rozlišování na dvě velké kategorie.
Překážky Božího a církevního práva
První skupinou manželských překážek jsou ty, které vycházejí ze samé přirozenosti a vážou všechny lidi bez ohledu na to, zda patří do katolické církve nebo ne. Nazýváme je
překážkami Božího práva. Znamená to, že jejich "autorem" je samotný Bůh, který je vepsal do přirozenosti člověka. Řadíme sem tyto tři překážky: impotence, předchozí platné manželství a pokrevní příbuzenství v přímé linii.
Druhou velkou skupinou jsou
překážky církevního práva. Jak napovídá samotný název, jejich autorem je Církev a zavazují pouze ty, kteří byli pokřtěni nebo přijatí do katolické církve. Nebyly však stanoveny svévolně, právě naopak, mají svůj význam a smysl. Jak později uvidíme, každá z překážek byla stanovena s ohledem na dobro jednotlivce i celku, především v oblasti uspořádání vzájemných vztahů.
Dispenzace
Existuje možnost udělit výjimku z poslušnosti církevnímu zákonu. Tuto skutečnost nazýváme dispenzaci. Nejčastěji uděluje dispens místní ordinář (diecézní biskup). V závažnějších případech je udělující autoritou Apoštolský stolec. Celá problematika dispenzací je značně široká, ale pro naše potřeby je nejdůležitější vědět, v kterých případech je možné udělit dispens.
Pokud se jedná o překážku Božího práva, od této nelze udělit dispens nikdy. Ani Církev nemá moc osvobodit od řádu, který stanovil Stvořitel v přirozenosti člověka. Naopak
dispenzovat je možné od překážek církevního práva. V tomto případě je sama Církev jejich původcem, a proto má moc osvobodit zpod jejich závaznosti.
Je užitečné dodat, že předmanželské zkoumání spadá do kompetence kněze jakož i ostatních pastoračních pracovníků, kteří připravují pár na slavení manželství. Proto i případné žádosti o udělení dispenze, jejich zkomponování a odeslání, má na starosti farář, starající se o snoubence. [1]
V následujících řádcích si přiblížíme každou jednu ze tří manželských překážek Božího práva.
Impotence
Překážka impotence značí, že osoba není schopna pohlavního styku. Příčiny mohou být různé. Rozlišujeme organickou a funkční impotenci. V prvním případě je důvodem např. absence pohlavních orgánů, nebo jejich dysfunkce - v případě ochrnutí apod. Druhý případ zahrnuje impotenci, která pramení z psychických příčin (např. jako důsledek sexuálního zneužívání v minulosti). Může se jednat o impotenci ze strany muže nebo ženy, nebo obou. Aby bylo možné hovořit o překážce impotence, musí být předchozí, čili taková, která existovala ve chvíli uzavírání manželství (ne až po jeho uzavření). Dalším atributem je trvalý stav impotence. Je to taková situace, kdy není možné odstranit ji, nebo pokud ano, tak jen nedovolenými nebo jinými mimořádnými zásahy. Nedovolený zásah je takový, který odporuje křesťanské morálce a mimořádný je zase takový, který je jen těžko dosažitelný nebo ohrožuje zdraví či život osoby. [2] Tato překážka sleduje ochranu práva osoby na manželství, a to na manželství jak bylo stanoveno od přirozenosti, zahrnujíc v sobě i sexuální spojení mezi manžely.
Předchozí manželství
Další překážkou Božího práva je předchozí platné manželství. Pokud je osoba vázána platným manželským svazkem (v případě nepokřtěných jen civilním), nemůže uzavřít nový sňatek. Ani tuto překážku nelze dispenzovat, protože je Božího práva. Může však zaniknout, a to: smrtí manžela,
rozloučením nekonzumovaného manželství, rozloučením manželství Pavlovým privilegiem, ať už prohlášením neplatnosti manželství.
Existence této překážky vyplývá z přirozeného chápání manželství jako výlučného společenství mezi jedním mužem a jednou ženou. [3]
Příbuzenství v přímé linii
Třetí překážkou Božího práva je příbuzenství v přímé linii. Příbuzenství značí společné předky, společnou krev. Znamená to, že není možný sňatek mezi pokrevními příbuznými, a to ve všech stupních. Prvním stupněm je vztah rodič-dítě (matka a syn, otec a dcera). Druhým stupněm je vztah mezi prarodiči a vnuky. Ve třetím stupni se jedná o příbuzenství mezi prastarými rodiči a pravnuky. Většina autorů chápe jako překážku Božího práva také příbuzenství v boční linii druhého stupně - tento vztah existuje mezi pokrevními sourozenci. Lze dodat, že tento princip je přítomen již od nepaměti, ať už v židovské nebo římské společnosti a převzala ho do svého pořádku i Církev. [4]
Příště se podíváme blíže na překážky církevního práva.
Poznámky:
[1] Srov. Kódex kánonického práva, kán. 1078; CHIAPPETTA, L.: Il Codice di diritto canonico : commento giuridico-pastorale, č. 3851-3855.
[2] Srov.. KKP, kán. 1084; CHIAPPETTA, L.: Il Codice di diritto canonico, č. 3882-3993a.
[3] Srov. KKP, kán. 1085; CHIAPPETTA, L.: Il Codice di diritto canonico, č. 3994-3908.
[4] Srov. KKP, kán. 1078, § 3; CHIAPPETTA, L.: Il Codice di diritto canonico, č. 3958-3965.
Mgr. Helena Lukianová
studovala Katolickou teologii na Teologické fakultě Trnavské univerzity v Bratislavě, v roce 2014 absolvovala semestrální studijní pobyt na Papežské univerzitě sv. Tomáše Akvinského v Římě / Angelicum / (Fakulta kanonického práva). V současnosti studuje licenční studium kanonického práva na téže univerzitě v Římě.
Převzato z
http://zastolom.sk,
článek naleznete
zde.