Úryvek z knihy Ludvíka M. Grigniona
TAJEMSTVÍ SVATÉHO RŮŽENCE - Podivuhodné tajemství svatého růžence, jímž se přičiňujeme o svou spásu, která je opravdu krásná a i po více než 300 letech stále aktuální...
Zdrávas je nebeská, božská růže, která, když padá do duše předurčeného, mu dává podivuhodnou plnost k uplatňování všech druhů ctností, a čím víc je duše svlažována touto modlitbou, tím více se stává osvícenou v duchu, zapálenou v srdci a posílenou proti všem nepřátelům.
49.
Mezi podivuhodnými věcmi, které Panny Maria odhalila blahoslavenému Alanovi de la Roche (a víme, že tento velký ctitel Panny Marie svá zjevení stvrdil přísahou), jsou tři význačnější: první je, že pravděpodobnou a blízkou známkou věčného zavržení je lhostejnost, vlažnost a odpor k Andělskému pozdravení, které obnovilo svět, druhou je, že ti, kdo k božskému pozdravení přistupují zbožně, mají velké znamení předurčení; třetí je, kdo dostali z nebe milost milovat Pannu Marii a citem jí sloužit, musejí nanejvýš pečovat , aby ji dál milovali a sloužili jí, dokud jim skrze svého Syna nedá v nebi zaujmout stupeň slávy dle jejich zásluh.
50.
Kacíři, kteří jsou všichni syny ďábla a nesou zjevné známky zatracení, mají ze Zdrávasů hrůzu;
Otčenáš, ten se ještě naučí, ale
Zdrávas už ne; raději by nosili hada než růženec.
Ti z katolíků, kteří nesou znamení zatracení, se o růženec vůbec nestarají, nemodlí se ho nebo jej říkají jen vlažně a spěšně. I kdybych nepřikládal zjevení blahoslavenému Alanovi de la Roche zbožnou víru, stačila by mi má zkušenost, abych byl o této strašlivé a zároveň sladké pravdě přesvědčen. Nevím a ani vlastně nevidím, jak to, že taková na pohled maličká pobožnost je jistou známkou věčného spasení, a pokud ji člověk nekoná, je to známka zavržení. Přesto nic není tak pravdivého.
Dokonce vidíme, že lidé dnešních nových nauk, odsouzení církví, se vší svou zdánlivou zbožností pobožnost růžence zanedbávají a často ji pod nejrůznějšími záminkami vyhánějí z mysli a srdce druhých. Samozřejmě se mají na pozoru, aby růženec nebo škapulíř neodsuzovali otevřeně, jak činí kalvinisté, ale jejich způsob je tím zhoubnější,, že je rafinovanější. Ještě o tom pohovoříme.
51.
Můj
Zdrávas, můj růženec je mou modlitbou a mým přejistým prubířským kamenem, abych rozlišil ty, kdo jsou vedeni Duchem Božím, od těch, kteří jsou v klamu od zlého ducha. Poznal jsem duše, které svou vznešenou kontemplací zdánlivě letěly jako orlové, až do oblak, a přesto byly nešťastně pomýleny démonem. A jejich iluze jsem odhalil jen skrze Zdrávas a růženec, které odvrhovaly jako něco, co je nižší než oni.
Zdrávas je nebeská, božská růže, která, když padá do duše předurčeného, mu dává podivuhodnou plnost k uplatňování všech druhů ctností, a čím víc je duše svlažována touto modlitbou, tím více se stává osvícenou v duchu, zapálenou v srdci a posílenou proti všem nepřátelům.
je pronikavý hořící šíp, který když se v kazateli spojí se Slovem Božím, jež zvěstuje, mu dává sílu pronikat, dotýkat se nejzatvrzelejších srdcí a obracet je, a to i když nemá pro kázání mnoho přirozených vloh.
Byl to onen tajemný šíp, který Panna Maria, jak jsem už zmínil, ukázala svatému Dominikovi a blahoslavenému Alanovi k obracení kacířů a hříšníků.
Odtud se vzal, ubezpečuje svatý Antonín, obyčej kazatelů modlit se na začátku kázání Zdrávas.
Z knihy:
Sv. Ludvík Maria Grignion z Montfortu
TAJEMSTVÍ SVATÉHO RŮŽENCE
- Podivuhodné tajemství svatého růžence,
jímž se přičiňujeme o svou spásu
SEDMNÁCTÁ RŮŽE - Úžasné plody Zdrávasu
Vydala Matice cyrilometodějská s.r.o.
Olomouc 2012
(úryvek je ze str. 61 - 63)
Anotace knihy a možnost objednání
**********
Něco z této knížky si můžete přečíst v článku:
Tajemství svatého růžence
http://fatym.com/view.php?nazevclanku=tajemstvi-svateho-ruzence&cisloclanku=2013110023
(27. 12. 2013)