Zajímavé...

Sbor kardinálů se rozroste o 17 členů

Vatikán-Řím Na sklonku Svatého roku milosrdenství, 19. listopadu, uvede papež František do úřadu 17 nových kardinálů. Třináct z nich bude moci volit příštího papeže. Mezi jmény vystupuje do popředí P. Ernesto Simoni, albánský kněz, který přežil komunistické pronásledování.





„Budu rád, když bude v kardinálském sboru vidět univerzalita církve: nejen střed, abych tak řekl ‚evropský‘, nýbrž všechna místa. Pět kontinentů, jestli to bude možné.“ Těmito slovy předestřel papež František výběr nových kardinálů během letu z Ázerbájdžánu začátkem října.

O osm dní později oznámil jména sedmnácti nových členů kardinálského sboru. Ti budou uvedeni do funkce při konzistoři v sobotu 19. listopadu.

Nová jména skutečně odráží působení církve na celé planetě: 5 z nich pochází z Evropy, 4 ze Severní Ameriky, 2 z jižní, 3 z Afriky, 2 z Asie a jeden z Oceánie. Nejméně v případě šesti zemí je to vůbec poprvé, kdy má být jejich občan jmenován kardinálem (Středoafrická republika, Bangladéš, Mauritius, Papua Nová Guinea, Malajsie a Lesotho).

Třináct budoucích kardinálů ještě nedosáhlo 80 let věku, a proto mohou volit papeže v případě konkláve: Mario Zenari, který podle papeže zůstane apoštolským nunciem v „milované a zmučené Sýrii“ (Zenari je původem z Itálie), Dieudonné Nzapalainga, arcibiskup Bangui ve Středoafrické republice, Carlos Osoro Sierra, arcibiskup Madridu, Sérgio da Rocha, arcibiskup Brasílie v Brazílii, Blase J. Cupich, arcibiskup Chicaga, Patrick D’Rozario, arcibiskup v Dháce v Bangladéši, Baltazar Enrique Porras Cardozo, arcibiskup Méridy ve Venezuele, Jozef De Kesel, arcibiskup Mechelen-Bruselu v Belgii, Maurice Piat, arcibiskup Port-Louis na Mauritiu, Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu a život (USA), Carlos Aguiar Retes, arcibiskup Tlalnepantlu v Mexiku, John Ribat, arcibiskup Port Moresby na Papui-Nové Guineji a Joseph William Tobin, arcibiskup Indianopolis (USA).

K těmto mužům papež František připojí „také dva emeritní arcibiskupy a jednoho biskupa, kteří se vyznamenali pastorační službou, a dále jednoho kněze, jenž vydal jasné křesťanské svědectví“. Jejich jména jsou: Anthony Soter Fernandez, emeritní arcibiskup v Kuala Lumpur (Malajsie), Renato Corti, emeritní arcibiskup italského města Novara (autor loňských textů velkopáteční křížové cesty), Sebastian Koto Khoarai, emeritní biskup v Mohale’s Hoek (Lesotho) a P. Ernest Simoni, kněz arcidiecéze Skadar-Pult (Albánie).

S posledním jmenovaným se papež František setkal v roce 2014 během návštěvy Albánie. P. Simoni byl 28 let vystaven věznění, mučení a nuceným pracím. Svým mučitelům však odpustil a vzýval nad nimi Boží milosrdenství. Záběry objetí papeže a albánského kněze a následného pláče Františka obletěly svět. Letos 20. dubna poznal Bergoglio Simoniho mezi lidmi při generální audienci. Papež si odmítl nechat políbit ruce, namísto toho políbil ruku knězi. „Slyšet mučedníka vyprávět o vlastním mučednictví je opravdu silné,“ řekl František během letu z Albánie.

28. listopadu dovrší 80 let senegalský kardinál Sarr. Počet kardinálů, kteří budou moci volit papeže, tak bude 120, což je maximum umožněné konstitucí Universi Dominici Gregis papeže Jana Pavla II.

Zdroj: www.doo.cz (Diecéze Ostravsko-opavská), 11. října 2016, článek naleznete zde.

příroda, www.pixabay.com, Licence: CC0 Public Domain / FAQ



Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 11. 10. 2016 | 3085 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Nové filmy, videa a audia (mp3) pro vás:
Hledání na našem webu:
Doporučujeme:
Anketa:
Volná šiřitelnost:
Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.

Na obsah tohoto webu si FATYM nevyhrazuje žádná autorská práva! Obsah můžete dále používat, pokud není někde stanoveno jinak.
Používáme
phpRS - redakční systém zdarma.

Kontakt | O nás | Webmaster | Administrace